پیگیر ایجاد فراکسیون سلامت روان در مجلس هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد حاتمی افزود: سه وظیفه مهم این نهاد استانداردسازی روانشناسی و مشاوره و ساماندهی آن، نظارت بر مجوز ها و توانمند سازی روانشناسان و مشاوران است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ادامه داد: از سال ۸۲ با تاسیس این سازمان تحرک جدی در بخش کمی و کیفی ارائه خدمات انجام شده و هم اکنون بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو و دانش آموخته این رشته در کشور وجود دارند، با توجه به اینکه در دهه پنجم انقلاب، تهدید روان شناختی جوانان و خانواده ها از سوی دشمنان بسیار مورد توجه قرار گرفته، ارائه خدمات  روانشناسی در خط مقدم مقابله با حملات دشمن قرار دارد.

وی افزود: نرخ افسردگی، طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی و سایر آسیب های اجتماعی کشور به بحران نزدیک است و در برخی شاخص ها نگرانی های جدی وجود دارد اما نگرش مردم در چند سال اخیر به دلیل فعالیت و همه گیر شدن رسانه ها بویژه در بخش رسانه های مجازی از منفی به مثبت تغییر کرده و مردم برای درمان اختلالات روانی خود بیشتر از گذشته به متخصصان مراجعه می کنند در حالی که در گذشته این رفتار مذموم بود و مردم آنرا از همدیگر پنهان می کردند.

حاتمی گفت: بروز آسیب های اجتماعی یک یا چند دلیل ندارد بلکه مجموعه ای از دلایل مختلف مثل استفاده نابجا از فضای مجازی، عوامل اقتصادی، نا هماهنگی برای مقابله با آسیب ها بین نهاد ها و حوزه های مختلف کشور، موجب این آسیب ها می شوند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور تصریح کرد: هم اکنون ۲۲ میلیون نفر در کشور کمتر از ۲۹ سال سن دارند که باید برای سلامت روان آنها برنامه های علمی و مدون اجرا کنیم، با توجه به اینکه دشمنان نظام نیز برای ایجاد مشکلات روانشناختی و تلقین بی هویتی روی جوانان ما سرمایه گذاری کرده اند لزوم توجه به این امر بیشتر می شود.

وی اظهار کرد: بیش از ۳۰ درصد مطالب فضای مجازی به بحث های روانشناسی اختصاص دارد، بعد از کتاب های رمان و قصه کتابهای روانشناسی پر فروش تر هستند و امروز علم روانشناسی و مشاوره "علم محبوب خانواده ها شده" و مردم روانشناسان و مشاوران را به عنوان گروه های مرجع قبول کرده اند و آنها را معتمد و محرم خود می دانند.

حاتمی یادآور شد: از سال گذشته ساختار بازرسی این سازمان با حدود ۷۰۰ بازرس فعال شده و با توجه به اینکه هم اکنون بیش از ۱۰ هزار نفر به صورت جعلی خود را در فضای مجازی روانشناس و حقوقدان معرفی می کنند و آسیب های فراوان به اعتماد مردم می زنند اهیمت مقوله نظارت مشخص می شود و در آینده نزدیک سیستم نظارت حرفه ای را با استفاده از استادان دانشگاه و نیرو های خبره و با تجربه بکار می گیریم.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: برای پیشبرد بهتر اهداف در نظر داریم اختیاراتی را به استانها تفویض کنیم که این کار را از استان خراسان رضوی آغاز کرده ایم  و معتقدیم ستاد نباید کار اجرایی انجام دهد بلکه باید سیاست گذاری کند و برای انجام این کار راه اندازی سازمان استانها مد نظر است که از استان خراسان رضوی آغاز شده است.

وی تصریح کرد: در بخش توانمند سازی روانشناسان و مشاوران نیز در آستانه انعقاد قرارداد با وزارت علوم برای برگزاری دوره های مختلف بازآموزی هستیم تا بتوانیم روانشناسانی ماهر تربیت کنیم که بتوانند معضلات اجتماعی را به خوبی تحلیل و درمان کنند.

حاتمی اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۳۰ هزار نفر در کشور عضو رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره هستند که از این تعداد ۶ هزار نفر تاکنون پروانه تخصصی دریافت کرده و در بیش از یک هزار مرکز روانشناسی و مشاوره کشور فعالیت دارند.ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره بدون مجوز قانونی جرم است و ۶ ماه تا ۲ سال زندان دارد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور خاطرنشان کرد: پیگیر ایجاد فراکسیون سلامت روان در مجلس شورای اسلامی هستیم تا با تبیین سیاست های کلان بتوانیم سواد سلامت روان جامعه را افزایش دهیم که این موضوع به پیشگیری از آسیب های اجتماعی بسیار کمک می کند.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: بر اساس استانداردها هر مدرسه باید یک یا ۲ روانشناس داشته باشد که با توجه به وجود ۱۲۰ هزار مدرسه در کشور و در نظر گرفتن یک روانشناس برای هر ۵۰ خانوار، حضور روانشناسان در دادگاهها و انجام تست روانی قبل از ارائه گواهینامه رانندگی در وضعیت مطلوب، کشور ما با حدود ۸۰ میلیون جمعیت به حدود ۴۰۰ هزار نفر مشاور و روانشناس نیاز دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه