کاربرد‌های متنوع استفاده از لیزر در درمان‌های دندانپزشکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، میثم مهابادی در آستانه برگزاری این کنگره درباره کاربرد لیزر در درمان‌های دندانپزشکی اظهار کرد: امروزه استفاده از لیزر کاربرد‌های متنوعی در درمان‌های دندانپزشکی دارد و استفاده از این روش می‌تواند سبب کاهش درد و التیام سریع‌تر پس از درمان شود.

دبیر علمی دومین کنگره دندانپزشکی نقش جهان ادامه داد: از لیزر می‌توان جهت پیشگیری از پوسیدگی دندانی استفاده کرد که مقاومت به پوسیدگی از طریق ذوب کریستال مینایی در شیار دندان ایجاد می‌شود و این مسئله کاهش نفوذپذیری میکروب به دندان و مقاومت در مقابل پوسیدگی را به همراه خواهد داشت همچنین با فرآیندی ساده در پیشگیری از پوسیدگی دندانی می‌توان اقدامات موثر را با استفاده از لیزر انجام داد.

وی افزود: همچنین با استفاده از لیزر می‌توان در تسریع سفید کردن دندان‌ها اقدام کرد و تحقیقات زیادی در مورد لیزر جهت تراش دندان‌ها به جای توربین پر سرعت انجام گرفته که می‌تواند در آینده منجر به ارائه روش کاربردی تراش دندان بدون نیاز به بی‌حسی و تحمل صدای ناشی از توربین دندانپزشکی شود.

مهابادی گفت: اگر چه استفاده از لیزر می‌تواند زمان بر و پرهزینه باشد، ولی به طور کلی استفاده از لیزر در دندانپزشکی مزایای مختلفی دارد. برای مثال با استفاده از این روش می‌توان کاهش حساسیت دندانی را شاهد باشیم همچنین برداشت بدرنگی‌های لثه جهت زیبایی بیشتر و حتی درمان آفت‌های دهانی از دیگر کاربرد‌های لیزر در دندانپزشکی است.

 دبیر علمی دومین کنگره دندانپزشکی نقش جهان تصریح کرد: لیزر در جراحی‌های دندانپزشکی نیز بسیار کاربرد دارد و هر چند که قیمت دستگاه‌ها هنوز بسیار بالا است، ولی استفاده از این روش در جراحی لثه آسیب کمتر به لثه و ترمیم سریعتر آن را به همراه خواهد داشت، همچنین استفاده از بی حسی کمتر و کاهش درد و خونریزی از مزایای دیگر لیزر در دندانپزشکی به شمار می‌رود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: در صورت عدم آشنایی کامل دندانپزشک با لیزر می‌تواند آسیب به عصب دندان، سوختگی لثه و حتی عوارض شدیدتر را برای بیمار به‌همراه داشته باشد، بنابراین آشنایی کامل دندانپزشکان در این زمینه حائز اهمیت است البته دوره‌های متنوع آموزشی در حال حاضر در سطح کشور برگزار می‌شود و مراکز متعدد درمانی جهت درمان‌های دندانپزشکی از لیزر استفاده می‌کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه