قرار بود توزیع ۷۰ درصد کارپول به تعاونی جامعه دندانپزشکی واگذار شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی تاجرنیا، روز یکشنبه در مراسم رونمایی از سامانه فروش آنلاین داروپخش، افزود: بخش عمده ای از مشکلات در حوزه مواد و تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی در سال گذشته ناشی از نوسانات ارزی بود و آنچه امروز اتفاق می افتد، این است که تجهیزات پزشکی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به طور کامل به دست مصرف کننده اصلی نمی رسد.

رئیس هیئت مدیره جامعه دندانپزشکی ایران با انتقاد از عدم شفافیت در مسیر تولید، واردات و توزیع تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، گفت: سال گذشته در حوزه "کارپول" دو توزیع کننده اصلی داشتیم که هر دو بخش خصوصی بودند و با توجه به اینکه نیاز به این محصول در دندانپزشکی زیاد است، دچار بحران شدیم. 

وی یادآور شد: تولید سال گذشته کارپول کمتر از نیاز دندانپزشکی کشور بود، نکته ای که نباید از آن غافل شد، این است که اگر دولت می خواهد این محصول را تولید یا وارد کند، باید به دست دندانپزشک برسد، با توجه به شرایط حاکم بر بازار توزیع کارپول، مجبور شدیم از طریق تعاونی جامعه دندانپزشکی ایران وارد این کار شویم.

تاجرنیا تاکید کرد: هر جا انحصار باشد، عدم شفافیت و فساد بروز می کند. به طوری که یک بسته کارپول که در کارخانه ۷۳ هزار تومان قیمت دارد و باید با قیمت ۱۰۰ هزار تومان به دست دندانپزشک برسد، برای دندانپزشکان به قیمت ۲۸۰ هزار تا ۳۲۰ هزار تومان پیامک می شد.

رئیس هیئت مدیره جامعه دندانپزشکی ایران تصریح کرد: بروز این وضعیت ناشی از قاچاق این محصول نیست، بلکه بخشی از کارپول هایی است که وارد بازار غیر رسمی فروش شده است. به طوری که همین حالا با وانت و اتوبوس، کارپول از تهران به شهرستان ها می رود و توزیع می شود.

وی اظهار کرد: بر اساس آنچه در سازمان غذا و دارو توافق شده بود، قرار بود از اول خرداد ۹۸ کار توزیع ۷۰ درصد کارپول به تعاونی جامعه دندانپزشکی واگذار شود و ۳۰ درصد مابقی توسط شرکت داروپخش و...، صورت بگیرد. در حالی که قرار بود تعاونی جامعه دندانپزشکی سه ماه این کار را انجام دهد، اما حالا که مهلت سه ماهه تمام شده است، حتی یک بسته کارپول دریافت نکرده است.

تاجرنیا  با انتقاد و گلایه از روند توزیع کارپول در کشور، گفت: عدالت در توزیع باید از کارخانه آغاز شود تا همه امکان خرید را داشته باشند، آنچه مسلم است، اراده ای برای تعداد مراکز توزیع و رقابت وجود نداشته تا کارپول به درستی و عادلانه توزیع شود. در حالی که باید بخش خصوصی هم بتواند در این رقابت حضور داشته باشد.

در ادامه پویا فرهت مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین نیز با عنوان این مطلب که ۷۰ درصد تولید مواد اولیه دارویی و بیش از ۳۰ درصد داروی کشور توسط تیپیکو تامین می شود، گفت: ۳۵ درصد توزیع دارویی کشور نیز توسط شرکت های پخش تامین صورت می گیرد.

وی با اشاره به چالش های توزیع کارپول دندانپزشکی در کشور، افزود: تولید این محصول در سال گذشته نسبت به سال های قبل از آن بیشتر بوده، اما توزیع آن درست نبوده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین هدف از راه اندازی سامانه فروش آنلاین داروپخش را، دسترسی مستقیم مصرف کننده کارپول عنوان کرد و گفت: برای اینکه از چند قیمتی بودن کارپول و همچنین سایر مواد و تجهیزات دندانپزشکی جلوگیری کنیم، سامانه فروش آنلاین راه اندازی شده است که امکان دسترسی بی واسطه مصرف کننده به این محصولات و تجهیزات دندانپزشکی، فراهم شود.

به گزارش مهر محمدرضا مرادی مدیرعامل شرکت داروپخش نیز با بیان این مطلب که برای راه اندازی سامانه فروش آنلاین از تجربیات کشورهای دیگر بهره برده ایم، گفت: ما به هیچ وجه به دنبال انحصار در توزیع کارپول نیستیم، بلکه می خواهیم شرایط دسترسی مستقیم مصرف کننده به این محصولات فراهم شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه