انتخاب روش درمانی کاهش چربی به عهده پزشک متخصص است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن ایزدی با بیان اینکه در دهه ۹۰ میلادی با شایع شدن ساکشن و بر سر زبان افتادن آن در سراسر جهان مانند هر پدیده جدید دیگری مردم بیش از حد به آن روی آوردند، افزود: انجام این عمل بدون در نظر گرفتن اصول علمی و توسط افرادی که برای این کار آموزش کافی ندیده‌اند، منجر به بروز عوارض زیاد و حتی مرگ‌ومیر شده است. به همین علت نوعی بدبینی خاص نسبت به این عمل به وجود آمد که هنوز هم در برخی افراد جامعه وجود دارد.

عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ادامه داد: اما با گذشت زمان و با به وجود آمدن استانداردهای علمی و دخالت مراجع قانونی علمی مانند انجمن بین‌المللی جراحان پلاستیک، عوارض این اقدام بسیار پایین آمده است به طوری که امروزه اگر به طور کلی این عمل با رعایت موازین صحیح علمی و توسط افراد متخصص که برای این کار تعلیم کافی دیده‌اند، انجام شود، جزو اعمال جراحی کم خطر شناخته می‌شود. اکنون لیپوساکشن در سراسر جهان بیش از هر نوع جراحی پلاستیک و زیبایی انجام می‌شود.

وی افزود: امروزه بسیاری از بیماران مراجعه کننده از پزشک خود درخواست دارند برای از بین بردن چربی زاید اندام و بدن آنها از وسایل جدیدتر مانند لیپوماتیک "روشی پیشرفته برای تخلیه چربی های موضعی"، اولترا سوند "روش درمانی از طریق امواج صوتی"، کرایو و لیزر لیپولیز "روش هایی برای لاغری" استفاده کنند.

ایزدی گفت: این تصور غلط وجود دارد که این وسایل عوارض کمتری دارند. باید توجه کرد که اگر مقدار چربی‌های زاید بسیار کم باشند مانند آنچه که در غبغب یا نزدیک مفاصل وجود دارد،  فقط با ذوب کردن چربی، بدون نیاز به ساکشن اجازه دهیم که توسط بدن جذب شوند، اما در چربی‌های بیشتر که نیاز به ساکشن وجود دارد، این دستگاه‌ها، همان ساکشن هستند که وسایل بیشتری داشته و کار بیشتری انجام می‌دهند.  

عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی تصریح کرد: اغلب این دستگاه‌ها به صورت تخریب سلول‌های چربی از طریق لیزر یا امواج صوتی عمل می‌کنند. علاوه بر این کانولا یا لوله ساکشن در این دستگاه‌ها گاهی حرکات اضافی مانند چرخش و دوران دارد. بنابراین هرگز اینطور نیست که عوارض آنها کمتر از ساکشن معمولی باشد. از آنجایی که این دستگاه‌ها معمولا پیچیده‌تر هستند و کار با آنها بسیار زمان‌برتر از ساکشن معمولی است، زمان بیهوشی بیمار هم طولانی‌تر می‌شود. علاوه بر این برخی از آنها تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا FDA را که مورد قبول تمام پزشکان دنیاست، ندارند.

وی اظهار کرد: همه این موارد به این معنا نیست که نباید از این دستگاه‌ها استفاده کرد. بدون تردید این دستگاه‌ها نسبت به ساکشن معمولی کارایی بیشتری دارند و در برخی موارد خاص می‌توانند برای بیمار مفید بوده و نتیجه عمل بهتری داشته باشند. البته به شرط آنکه متخصص مربوطه دانش و تجربه لازم را در زمینه این دستگاه‌ها داشته و بر حسب نیاز بیمار و موارد معین از آن‌ها استفاده کند.

به گزارش ایرنا ایزدی در پایان اضافه کرد: برای بیمار لازم است که به هیچ عنوان پزشک خود را وادار به استفاده از نوع خاصی از این لوازم نکند و اجازه دهد که جراح متخصص بر حسب علم، دانش و تجربه خود و نیاز بیمار مراجعه‌کننده، در این باره تصمیم صحیح را برای بیمار اتخاذ کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه