ضرورت تامین حداقل ۲۴۰۰ تخت توانبخشی در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدتقی جغتایی، طی سخنانی در اجلاس سراسری معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: ۸۰ تخت فعلی توانبخشی کشور "در بیمارستان توانبخشی رفیده" به نسبت جمعیت ۸۰ میلیونی آن، کافی نیست و در مقایسه با دیگر کشورها حتی کشورهای منطقه مانند ترکیه که با جمعیت ۷۵ میلیونی، دارای ۷۰۰ تخت توانبخشی، کویت با جمعیت ۳/۵ میلیون یکصد تخت توانبخشی و ژاپن با ۱۲۷ میلیون جمعیت، ۵۰ هزار تخت توانبخشی دارد، از میزان کمی برخوردار است و فاصله زیادی نیز نسبت به آمار تخت‌های توانبخشی در کشورهای اروپایی دارد. بنابراین تأمین حداقل ۲۴۰۰ تخت توانبخشی در کشور ضروری است.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی بر ضرورت توجه به حوزه توانبخشی در نظام سلامت تاکید کرد و چند نکته را در این خصوص متذکر شد که بر اساس سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری، ارائه خدمات درمانی و توانبخشی به دولت تکلیف شده است. بنا بر این توجه به حوزه توانبخشی نیز یک ضرورت قانونی است.

وی افزود: نکته بعد اینکه برخلاف تصور برخی افراد که هرچه خدمات پزشکی بیشتر باشد، نیاز به خدمات توانبخشی کم می‌شود، با توجه به افزایش خدمات بهداشتی و در پی آن، افزایش امید به زندگی در میان جامعه، تغییر الگوی بیماری‌ها از واگیر به غیر واگیر و افزایش طول عمر کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص، نیاز به خدمات توانبخشی برای افزایش کیفیت زندگی، افزایش می‌یابد.

جغتایی تغییر نگرش و رویکرد به توانبخشی را در ضرورت توجه به حوزه توانبخشی و خدمات آن مؤثر دانست و گفت: سابق بر این، همه تصور می‌کردند که خدمات توانبخشی پس از معلولیت و ناتوانی افراد، ارائه می‌شود تا در ادامه زندگی به او کمک کند، اما نگرش جدید، خدمات توانبخشی را در سطح خدمات پیشگیری مورد توجه قرار می‌دهد و معتقد است که باید خدمات توانبخشی به افراد جامعه ارائه شود تا از ناتوانی آنها جلوگیری شود. مثلاً فرد سالمند، قبل از اینکه افتادن بر زمین و شکستگی اعضای مختلف را تجربه کند، باید با خدمات کاردرمانی و آموزش، به حفظ تعادل او کمک کرد چرا که افتادگی، با مشکلات فراوان و صرف هزینه‌های سنگین جهت درمان همراه است.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی تصریح کرد: هدف توانبخشی، بازگرداندن فرد به جامعه است و اگر در گذشته، کم توانی و ناتوانی افراد، منجر به نگهداری آنان در مراکز بهزیستی و آسایشگاه‌ها می‌شد، امروزه اگر خدمات توانبخشی بدرستی انجام شود، منجر به سلامتی و بازگشت افراد کم توان به جامعه و برقراری ارتباطات اجتماعی آنان می‌شود.

وی زنجیره خدمات پزشکی، توانبخشی و رفاه اجتماعی را به هم پیوسته تصور کرد و گفت: آنچه مسلم است، خدمات توانبخشی از نظام سلامت و از مراکز درمانی آغاز می‌شود و سیستم ریجستری برای برخی از بیماری‌ها مثل سکته مغزی، ام اس، دمانس، اختلالاتیسم، ضرورت خدمات توانبخشی را نشان می‌دهد.

جغتایی به ابعاد توانبخشی اشاره کرد و افزود: برنامه‌ای را با همکاری وزارت رفاه داریم که در حال نهایی شدن است و بر اساس آن خدمات پزشکی، توانبخشی حرفه‌ای و خدمات رفاه اجتماعی، به صورت هماهنگ، گسترش می‌یابد، حوزه توانبخشی دارای ضرورت جهانی است، اظهار داشت: بر اساس قطعنامه‌ها و پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت و مجامع بین المللی، خدمات توانبخشی مورد توجه بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه دنیا از جمله جمهوری اسلامی ایران بوده است.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی ادامه داد: اجرای بسیاری از برنامه‌های کشوری و بین المللی حوزه سلامت مانند برنامه پیشگیری از اتیسم، با تدوین بسته خدمتی و انجام غربالگری با همکاری سازمان بهزیستی کشور و کارشناسان توانبخشی، امکانپذیر است.

به گزارش مهر وی در پایان اضافه کرد: هرچند میزان تخت توانبخشی در ایران نسبت به کشورهای دیگر، پایین است، اما به لحاظ نیروی انسانی متخصص در حوزه توانبخشی، وضع کشور ما در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا، بهتر است و با تهیه بسته خدمت، این خدمات را می‌توان در بخش‌های پیشگیری، درمان و مراقبت‌ها ارائه داد.

پایان پیام/

مطالب مشابه