پشت پرده آزمایشگاه آنلاین در فضای مجازی مشخص نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فرید کرمی، ظهر سه شنبه در نشست خبری که در محل انجمن آسیب شناسی ایران برگزار شد، افزود: مدتی است که شاهد فعالیت آزمایشگاه آنلاین در فضای مجازی هستیم که مشخص نیست اساس کارهایی که این نوع آزمایشگاه انجام می دهد، بر طبق کدام ضوابط و قوانین مختص آزمایشگاه های تشخیص پزشکی است.

نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران با خطاب قرار دادن مردم و اینکه مراقب چنین خدماتی در فضای مجازی باشند ادامه داد: فعالیت استارتاپ ها اقدام خوبی است اما باید متوجه باشیم که این قبیل فعالیت ها در هر حوزه ای جوابگو نیست، جا و مکان این آزمایشگاه مشخص نیست،گویا با تماس مردم، یک نفر برای نمونه گیری به منزل فرد مراجعه می کند و نمونه آزمایش را انجام می دهد.

وی افزود: این آزمایشگاه حتی برای خواندن نسخه آزمایش مردم پول دریافت می کند و کسی هم که برای نمونه گیری می رود، هزینه می گیرد. ضمن اینکه پس از نمونه گیری، به دنبال آزمایشگاهی می گردند که نمونه را ارزان تر انجام دهد. اما باید توجه داشت که پشت پرده این آزمایشگاه برای ما مشخص نیست.

کرمی با انتقاد از چنین خدماتی که ارائه می شود، گفت: پس از اعتراض هایی که صورت گرفت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، طرح شکایت کرد اما به نتیجه ای نرسید. ضمن اینکه پیگیری وزارت بهداشت نیز بی نتیجه ماند و از همین رو، برای ما جای ابهام دارد که این آزمایشگاه از کجا حمایت می شود.

نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران با اشاره به آزمایشگاه مرجع سلامت که متولی تدوین قوانین و ضوابط آزمایشگاهی پزشکی در کشور است تصریح کرد: بعد از فعالیت آزمایشگاه آنلاین، به یکباره آزمایشگاه مرجع سلامت، تدوین ضوابط نمونه گیری بیرون از آزمایشگاه را در اولویت کارهای خود قرار داد.

وی اظهار کرد: آیا در حال حاضر اولویت آزمایشگاه های پزشکی که با انواع مشکلات و معضلات مواجه هستند، تدوین ضوابط نمونه گیری بیرون از آزمایشگاه است؟ چنین کارهایی ما را متعجب می کند که آزمایشگاه آنلاین از کجا حمایت می شود.

به گزارش مهر کرمی در پایان خواستار توجه دستگاه قضائی به موضوع مسئولیت مدنی شد و گفت: چنین خدماتی، سلامت مردم را تهدید می کند و ما انتظار داریم وزارت بهداشت در این ارتباط، اقدامات لازم را انجام دهد و پیگیر این موضوع باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه