شبیه‌سازی ساختار تخمدان مصنوعی و رشد تخمک تا مرحله بلوغ در مدل حیوانی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، روح‌الله فتحی با بیان این که در ساخت تخمدان مصنوعی به وسیله مهندسی بافت، شرایط و ساختار تخمدان شبیه‌سازی می‌شود گفت: این شبیه‌سازی به گونه‌ای است که همان ساختار بافت تخمدان در محیط آزمایشگاه از طریق مواد دیگری بازسازی می شود و در درون آن تخمک نابالغ، بالغ می‌شود.

وی درباره طرح تحقیقاتی تولید تخمدان مصنوعی گفت: تخمدان و تخمک مصنوعی را نباید چیزی جدا از بافت‌ها و سلول‌های جنسی تصور کرد. تخمدان مصنوعی یعنی این که فرآیند ایجاد یک تخمک بالغ خارج از بدن انجام می‌شود در واقع شرایطی ایجاد می‌شود که در خارج از بدن تخمک بالغ ساخته می‌شود.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه رویان ادامه داد: شیمی‌درمانی منجر به آسیب به بافت تخمدان می شود. قبل از این که بیماران مبتلا به سرطان شیمی درمانی انجام دهند توصیه می‌کنیم بافت تخمدان را در بانک تخمدان به روش انجماد نگهداری کنند. باید از این بافتی که در بانک تخمدان ذخیره می‌شود تخمک بالغ گرفته شود که با اسپرم لقاح داده شود و جنین گرفته شود. گرفتن تخمک بالغ از این بافت خیلی راحت نیست. ما یا باید این بافت را دوباره به بدن بیمار پیوند بزنیم یا در محیط آزمایشگاه از آن تخمک بالغ بگیریم که به روش دوم ساخت تخمدان مصنوعی گفته می‌شود.

فتحی گفت: نحوه بالغ کردن و رسیدن به تخمک بالغ در محیط آزمایشگاه کار بسیار سختی است و در دنیا هنوز بر روی این طرح کار می‌کنند. ساخت تخمدان مصنوعی و گرفتن تخمک در مدل انسانی هنوز جواب‌های کامل و دقیقی نداده است.

به گزارش ایسنا عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه رویان در پایان درباره میزان پیشرفت این طرح تحقیقاتی در پژوهشگاه رویان گفت: ما توانستیم ساختار تخمدان مصنوعی و رشد تخمک را تا مرحله بلوغ در مرحله آزمایشگاه و حتی در بدن هم شبیه‌سازی کنیم ولی این شبیه‌سازی در موش رخ داده و  برای مدل انسانی هنوز در دنیا شبیه‌سازی انجام نشده است. در حوزه درمان تنها روشی که الان در دنیا پاسخ داده پیوند بافت تخمدان است. در ایران تنها موسسه‌ای که این کار را انجام داده پژوهشگاه رویان بوده است. دو سال پیش برای نخستین‌بار پیوند بافت تخمدان انجام شده که پاسخ نگرفتیم و سه ماه قبل نیز برای بار دوم این پیوند انجام شد که امیدواریم پاسخ خوبی بگیریم.

پایان پیام/

مطالب مشابه