در زمینه واردات دستگاه دیالیز با مشکل مواجهیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، برات باقری با بیان اینکه هم اکنون در واردات دستگاه های دیالیزی با مشکل مواجه هستیم، افزود: جامعه جهانی باید راهی پیدا کند تا بیماران خارج از مسائل سیاسی از امکانات درمانی و دارویی برخوردار شوند و دستگاه های دیالیزی به راحتی در اختیار کشور ما قرار گیرد.۹۵ درصد دستگاه‌های دیالیزی کشور وارداتی بوده و بیشتر آن‌ها از آلمان تامین می‌شود.

مسئول امور استان‌های انجمن بیماران کلیوی کشور ادامه داد: دستگاه های دیالیزی ساعت کار مشخصی دارد و ساعت کار آن ها ۷ تا ۱۰ هزار ساعت است که به خاطر مشکل در واردات این دستگاه ها از آن ها بیشتر استفاده می شود بنابراین کیفیت کار آن ها پایین می آید و نیاز است تا دستگاه جدیدی جایگزین آن شود، هم اکنون با وجود تحریم ها مشکلی در تامین ۹۰ درصد داروهای بیماران کلیوی وجود ندارد، در تامین تخت های دیالیز با مشکل مواجه هستیم که خیران در این زمینه وارد عمل شده و به کمک این انجمن می آیند.

وی افزود: براساس آمار وزارت بهداشت و درمان هم اکنون حدود ۳۲ هزار بیمار دیالیزی در کشور وجود دارد که حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد آن ها زنان هستند و کمک به این افراد موجب تامین آسایش خانواده بیماران می شود، از ابتدای شهریور امسال ثبت نام پیوند دهنده و پیوند گیرنده و انجام پیوند کلیه از طریق سامانه انجام می شود و با این اقدام از فعالیت افراد خارج از این سامانه در این زمینه جلوگیری می شود.

باقری گفت: در سال های اخیر با تلاش این انجمن و همکاری پزشکان و خیران بیش از ۵۰ هزار پیوند کلیه در کشور انجام شده است، پیوند کلیه در کشور به ۳ روش اهدای عضو از طریق مرگ مغزی، اهدای عضو از سوی خانواده و اهدا از سوی افراد غریبه انجام می شود، اکنون دولتمردان آمریکا به دنبال روش های پیوند کلیه ایرانی هستند.

مسئول امور استان‌های انجمن بیماران کلیوی کشور با بیان اینکه بیماران کلیوی توانجویان پنهان جامعه هستند اضافه کرد: مسئولان امکانات لازم برای برگشتن این بیماران به زندگی دوباره را فراهم کنند، همچنین  مردم و خیران باید از بیماران کلیوی حمایت کنند، فتواهایی در این زمینه وجود دارد که علما نیز می توانند سهم امام خود را به بیماران کلیوی اهدا کنند و وزارت کشور نیز مجوز پرداخت فطریه به بیماران کلیوی را به این انجمن صادر کرده است.

وی هزینه انجام پیوند کلیه در کشور را حدود ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این رقم در عراق بیش از ۲ میلیارد ریال است و تا سال ۶۵ بیماران کلیوی برای پیوند به خارج اعزام می شدند ولی اکنون تمامی مراحل پیوند در کشور انجام می شود و این کار موجب جلوگیری از ارزبری به خارج از کشور در این زمینه شده است، انجام هر وعده عمل دیالیز ۴ تا ۵ میلیون ریال هزینه مستقیم دارد در حالی که با پیوند کلیه به این افراد ۸۰ درصد آن ها می توانند دوباره به جامعه بازگردند.

باقری تصریح کرد: انجمن بیماران کلیوی در سال ۵۹ به صورت غیررسمی و بعد از سال ۶۰ با کسب مجوز قانونی فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد و اکنون بیش از ۱۹۰ شعبه و دفتر در سطح کشور دارد.، لازم به ذکر است همایش سراسری مدیران انجمن بیماران کلیوی در ۸ و ۹ آبان در تبریز برگزار می‌شود، این همایش با هدف بیان مشکلات مدیران انجمن ها و ارایه راهکار برای حل آن ها  برگزار می شود.   

مسئول امور استان‌های انجمن بیماران کلیوی کشور با قدردانی از خیران و تلاش پزشکان به ویژه سرپرستاران در ارایه خدمات به بیماران کلیوی افزود: سرپرستاران ۲۴ ساعته در خدمت بیماران کلیوی بوده و نیاز به حمایت مسئولان دارند.

به گزارش ایرنا در ادامه عادل فیروزی رئیس انجمن بیماران کلیوی آذربایجان شرقی نیز گفت: هم اکنون یک هزار و ۷۰۰ بیمار دیالیزی در سطح استان وجود دارد که از این تعداد یک هزار و ۲۵۰ تا یک هزار و ۳۰۰ نفر مربوط به تبریز و شهرهای حومه است.

وی در پایان اضافه کرد: این انجمن از نظر مالی و اداری به بیماران کلیوی خدمات ارایه می کند و هزینه دارویی، وسایل پزشکی، بستری و رفت و آمد بیماران به بخش دیالیز را پرداخت می کند، هم اکنون ۹۸ درصد بیماران کلیوی استان شناسایی شده است و بخش پیوند در بیمارستان امام رضا(ع) تبریز انجام می شود، بنده از خیران و پزشکان در حمایت از این انجمن قدردانی می‌کنم.

پایان پیام/

مطالب مشابه