آرتروز شایع‌ترین بیماری مفاصل است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن سروش در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره سالانه انجمن روماتولوژی ایران، افزود: در این کنگره، هفت سمپوزیوم با موضوع بیماری های مختلف روماتولوژی و برنامه آموزش به بیماران، به همراه برپایی دو کارگاه و نمایشگاه دارو، برگزار می شود.

وی هدف از برگزاری این کنگره را ارتقا سطح دانش و آگاهی همکاران فوق تخصص رشته روماتولوژی عنوان کرد و افزود: در کنگره امسال، مباحث و مطالبی درباره پوکی استخوان، بیماری التهابی عضله، التهاب عروقی، تظاهرات روماتولوژی بیماران پیوند عضو، سندرم آنتی فسفولیپید که یکی از انواع روماتیسم است که با نازایی و سقط جنین همراه است و بیماری های استئوآرتروز، بحث و گفتگو خواهد شد.

دبیر اجرایی سیزدهمین کنگره سالانه انجمن روماتولوژی ایران در خصوص شایع ترین بیماری های روماتیسمی گفت: در بیماری های التهابی شایع ترین آن آرتریت روماتوئید است که جز بیماری های التهابی طبقه بندی می شود، درمان این بیماری، داروهای ضد التهابی و تعدیل کننده ایمنی است و شیوع آن ۵ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است و این بیماری التهابی در خانم ها بیشتر است.

سروش ادامه داد: در بیماری های غیر التهابی یا مکانیکی، آرتروز شایع ترین بیماری مفاصل است، این بیماری با سن افراد ارتباط دارد، به طوری که حدود ۲۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال جامعه درگیر این بیماری می شوند، آرتروز در خانم ها و آقایان وجود دارد، تظاهر بالینی این بیماری در خانم ها بیشتر است و علائم آن با درد زانو همراه است.

وی اظهار کرد: مردم این بیماری را اغلب به اسم سائیدگی مفصل می شناسند، چون غضروف مفصلی در این بیماری دچار آسیب می شود و کم کم از بین می رود در این صورت بین استخوان ها در ناحیه مفاصل غضروفی وجود نخواهد داشت و روی هم سائیده می شود به همین دلیل مردم این بیماری را به اسم سائیدگی می شناسند.

دبیر انجمن روماتولوژی ایران علامت این بیماری را دردهای مفصلی دانست که بیشتر در زانو شایع است و افزود: بقیه مفاصل مثل کمر، دست ها و مچ پا نیز می توانند درگیر شوند ولی بیشترین شکایت مردم در مراجعه به پزشک، درد زانو است که با فعالیت هایی مانند پیاده روی، نشستن و بلند شدن و از پله پایین و بالا رفتن، شدت می گیرد.

سروش تصریح کرد: برای پیشگیری از آرتروز، افراد باید در سنین پایین تغذیه مناسبی داشته باشند و خوب ورزش کنند و عضلات خود را قوی نگه دارند تا از مفصل ها حمایت شود و وزن خود را هم در حد ایده آل نگه دارند، بیش از حد دو زانو و چهار زانو نشستن و بالا رفتن های بیش از حد از پله ها، به مفاصل آسیب جدی وارد می کند، افراد با بالا رفتن سن دچار این مشکل می شوند ولی اگر عضلات قوی داشته باشیم و از مفصل هایمان خوب استفاده کرده باشیم، دیرتر دچار این عارضه می شویم، البته چون این بیماری مرتبط با سن است، درمان قطعی ندارد. 

به گزارش مهر وی در پایان به برنامه کنگره اشاره کرد و افزود: این کنگره دارای ۱۵ امتیاز باز آموزی است،همچنین، در روز دوم کنگره یک برنامه آموزش برای بیماران مبتلا به بیماری اسکلرودرمی داریم که به صورت رایگان برگزار می شود تا با راهنمایی لازم، با نحوه درمان و کنترل علائم این بیماری آشنا شوند.

سیزدهمین کنگره سالانه روماتولوژی ایران، از ۲۴ تا ۲۶ مهر ۹۸ در محل سالن کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه