جایگاه دندانپزشکی ایران در جهان، بالاتر از پزشکی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده در افتتاحیه کنگره ارتودنسی در سالن همایش های پژوهشگاه صنعت نفت، به ارزیابی جایگاه مقالات و تولیدات علمی کشور در دنیا پرداخت و گفت: بر اساس آخرین آمار سال ۲۰۱۸، ایران در تولیدات علمی رتبه ۱۶ دنیا را دارد که البته در استنادات پزشکی رتبه ایران ۲۱ جهان است و می‌توان جایگاه رشته دندانپزشکی ایران را در جهان بالاتر رشته پزشکی کشور دانست.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: در بین رشته های پزشکی نیز، داروسازی ایران از بهترین رتبه جهانی برخوردار است و در رده هفتم دنیا قرار دارد. زیرا، ما توانسته‌ایم تقریبا همه داروها به خصوص داروهای بیوتکنولوژی را با قیمت مناسب تولید کنیم.

وی با اشاره به رتبه نخست ایران در تولیدات علمی در منطقه، گفت: داروسازی ایران نیز در منطقه رتبه اول را دارد، دندانپزشکی ایران نیز رتبه ۱۴ جهان و دوم منطقه بعد از ترکیه را دارد، سهم مقالات دندانپزشکی یک درصد از مقالات پزشکی کشور است، این در حالی است که فقط یک درصد از اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت، دندانپزشکان هستند. 

ملک‌زاده به وضعیت رشته ارتودنسی در کشور اشاره کرد و گفت: از ۷۰۰ نفر ارتودنتیست در کشور، ۲۰۰ نفر عضو هیئت علمی هستند، رشته ارتودنسی ایران در منطقه رتبه سوم را دارد.

در ادامه علی تاجرنیا رئیس جامعه دندانپزشکی ایران، با اشاره به مشکلاتی که جامعه دندانپزشکی کشور با آنها مواجه هستند، گفت: ما تلاش می کنیم در مقابل تبعیض های ناروا به رشته دندانپزشکی مقاومت کنیم، یکی از انجمن های فعال، انجمن ارتودنسی بوده که همواره در جلسات شورای هماهنگی، حضور فعال داشته است.

به گزارش مهر وی در پایان با اشاره به درمان های نوین دندانپزشکی افزود: اقدامات و همکاری های جامعه دندانپزشکی، باید راه را بر روی دخالت های غیر موجه و غیر معمول که بعضا شاهد آنها هستیم، ببندد، رشته ارتودنسی یکی از رشته های دندانپزشکی است که باعث ارتقای جایگاه دندانپزشکی در کشور شده است، در پیگیری مطالبات جامعه دندانپزشکی، با کسی تعارف نداریم و از حقوق صنفی دندانپزشکان کوتاه نخواهیم آمد.

پایان پیام/

مطالب مشابه