تعرفه واقعی…
‌در این روزها شاهد افزایش قیمت همه چیزهستیم حتی مالیات! وقتی از اجاره بهای یک ملک مسکونی به خاطر کاربرد تولیدی اجاره سه ماه کامل را می‌گیرند و در جواب می‌گویند شما اجاره را بالا ببرید باید چه گفت؟!

‌قیمت چه چیزی در دوسال گذشته کمتر از دو برابر شده؟ گوشت؟ خانه؟ ماشین؟ کرایه وسایل حمل و نقل؟ دلار؟ یورو؟ لباس؟ میوه؟ حبوبات؟ و.....

‌تنها چیزی که قیمت تغییری نکرده، بنزین است که آن هم سهمیه بندی شده ‌و به زودی شاهد افزایش قیمتش خواهیم بود.

‌حال آنکه فقط حدود ۱۲٪ تعرفه خصوصی و صفر درصد حق العمل دولتی پزشکان افزایش یافته! کجای این نسبت عادلانه است؟ و ‌از طرف دیگر دائما در بوق و کرنا می‌دمند که پزشکان درآمدهای آنچنان دارند و فرار مالیاتی مختص آنهاست!

کدام پزشکان، غیر از پزشکان درباری و وابسته به لابی‌های قدرت در‌آمد‌های نجومی دارند؟‌ کدام  پزشکان غیر از نورچشمی‌ها فرار مالیاتی دارند؟ 

وقتی مالیات کارانه داده نشده را  پیشاپیش می‌گیرید، فرار مالیاتی ما و امثال ما کجاست؟

 قدرت مالی پزشکان به یک سوم دوسال قبل رسیده ولی مالیات‌ها افزایش می‌یابد!

‌اختلاف تعرفه واقعی و این تعرفه کاذب پایین نگاه داشته شده از جیب چه کسی حساب می‌شود؟! سازمان امور مالیاتی؟ رییس جمهور؟ یا پزشکان؟ 

چگونه است که بیمه گران حق بیمه‌ها را دوبرابر می‌کنند ولی تعرفه‌ها را نه؟!

تا کی قرار است جامعه پزشکی این ظلم را تاب بیاورد؟

‌مشکلات بسیاری در جامعه پزشکی و سیستم سلامت و مجموعه اجزای تشکیل دهنده آن وجود دارد ولی در حال حاضر معضل اصلی در پیش چشم تمام اعضای این مجموعه تعرفه‌های غیرواقعی، عدم پرداخت‌های به موقع و کسورات غیرقانونیست. 

آنچه سیستم بهداشتی‌ و مردم از پزشکان انتظار دارند‌، روی خوش‌، عدم خستگی، سواد بالا، تشخیص و درمان درست، پرداخت کامل مالیات و عدم در خواست حق و حقوق واقعیست! 

پزشکان باید تمامی این صفات را یکجا داشته باشند و از طرفی شکایتی هم نکنند‌!

 آیا پزشک متخصص اطفالی که برای گذران زندگی با این تعر‌فه‌های غیر‌واقعی مجبور است هفته‌ای فقط یک شب کنار خانواده اش باشد و بقیه روزها و شبها تماما در بیمارستان‌ها مشغول به‌کار‌، می‌تواند بعد از مدتی کارایی یک پزشک خوب را داشته باشد!؟

‌‌عجیب است که مسئولان گوش‌های خود را گرفته‌اند و فریادهای ما را نشنیده میگیرند!! تعرفه واقعی قطعا‌ برای حفظ سالامت جامعه لازم است. اگر متوجه نیستند الحق شایستگی احراز مسئولیت را ندارند و اگر متوجه هستند و حاضر به قبول نمی‌شوند در حق ملت خیانت میکنند.

در حال حاضر کارشناسان پزشک و اقتصاد‌دان سازمان نظام پزشکی در حال استخراج تعرفه‌های نزدیک به واقعیت هستند که امید است شورای عالی بیمه  به نظرات کار گروه منتخب ریاست کل سازمان نظام پزشکی، به عنوان نماینده صنف پزشکان، گوش فرا دهد و هر چه زودتر ‌شجاعت قبول واقعیات را از خود نشان دهد تا این چالش بیش از این دامنگیر سلامت جامعه نباشد چرا که از هم‌اکنون تبعات ناگوار آن را به وضوح می‌توان دید که به نظر ما مهمترین آن کوچ دسته جمعی استعدادهای جوانمان به خارج از کشور است.

نیازی به توضیح واضحات نیست؛ ولی کار یک پزشک با حمل و نقل و سایر امور خدماتی کمی فرق دارد و امیدواریم مسئولان قبل از اینکه کار از کار بگذرد چاره‌ای برای این چالش بزرگ بیاندیشند.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه