رشته جراحی فک و صورت نقطه عطف پزشکی و دندان‌پزشکی محسوب می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهزاد رهسپار اظهار کرد: عفونت دندان می تواند به اندام های مجاور مثل چشم یا مغز گسترش پیدا کرده و آسیب وارد کند؛ در نتیجه جراح دهان و فک و صورت باید در مورد این نواحی نیز اطلاعاتی داشته باشد. همچنین مشکلات گوارشی در افراد می تواند به علت کشیده شدن دندانها و عدم جویدن کافی باشد.

رئیس انجمن جراحی دهان، فک و صورت ادامه داد: امروزه بسیاری از افراد به دنبال زیبایی صورت هستند اما باید سلامتی ناحیه دهان و فک و صورت نیز مورد توجه قرار بگیرد، دندان‌پزشکی و به خصوص رشته جراحی دهان و فک و صورت یکی از مهم‌ترین گروه‌ها برای تشخیص سرطان دهان است و این بیماری بدون درد بوده و دندان پزشکان با نمونه‌برداری می‌توانند از گسترش و پیشرفت سرطان دهان در افراد پیشگیری کنند.

وی افزود: من معتقدم که ناحیه صورت فقط زیبایی نیست بلکه باید درمان بیماران به خوبی انجام شود تا بتوانند در کنار ارتباط  مناسب فکین، تنفس و تکلم و جویدن را به خوبی انجام دهند.  همچنین  تاکید می کنم که تشخیص و درمان زودرس مشکلات و درد مفصل فکی را باید مورد توجه قرار دهیم، سالیانه ۳۰ هزار نفر به دلیل تصادفات فوت می‌کنند و ۳ تا ۴ برابر به دلیل سوانح ترافیکی دچار معلولیت می‌شوند. متأسفانه باید بگویم که تصادفات باعث خورد شدن استخوان‌ها شده و در حدود ۸۰ درصد از بیماران به دلیل خرد  شد ن این ناحیه به جراح فک و صورت مراجعه می کنند .

رهسپار گفت: یکی از وظایف سازمان نظام پزشکی همکاری با انجمن ها برای نظارت در امور درمانی گروهای تخصصی است، امروزه برخی از جراحی‌های ارزان قیمت به ضرر بیمار تمام می‌شود و همه جامعه پزشکی ذیربط باید برای بهبود درمان بیماران همکاری و تعامل بیشتری داشته باشد.

در ادامه امیر کبیری دبیر انجمن جراحی ناحیه فک و صورت نیز گفت: انجمن فک و صورت یکی از قدیمی‌ترین انجمن‌ها است که از سال ۱۳۳۵ در ایران فعالیت می‌کند و متناسب با دنیا به پیشرفت‌های خوبی در زمینه جراحی ناحیه فک و صورت رسیده است، رشته جراحی فک و صورت نقطه عطف پزشکی و دندان‌پزشکی محسوب می‌شود و امروزه با شرایط جدیدی روبرو هستیم.

به گزارش فارس وی در پایان اضافه کرد: در گذشته وزارت بهداشت پزشک محور بوده اما امروزه با سرکار آمدن وزیر غیر پزشک  امیدواریم به همه حوزه و مشکلات رسیدگی  شود، رشته جراحی فک و صورت بیش از ۸۰ سال در این کشور فعالیت می‌کند، کسانی که می‌خواهند وارد مقوله درمان شوند باید آموزش‌های لازم را در حوزه دندان‌پزشکی دیده باشند، تعرفه دستمزد پزشکان متناسب با تورم نیست و علی‌رغم نوسانات قیمت‌ها به نوعی دستمزد پزشکان افزایش محسوسی نداشته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه