مرگ و میر ناشی از سوختگی در ایران، دو برابر متوسط جهانی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدجواد فاطمی در نشست خبری روز ملی مردمی پیشگیری از سوختگی "اول دی ماه" گفت: در ایران میزان مرگ و میر بر اثر سوختگی، بیش از دو برابر متوسط جهانی است و روش‌های درمانی در کشور، استاندارد نیست. این درحالی است که بیماران سوختگی که زنده می مانند، اکثرا دچار معلولیت و مشکلات شغلی، اجتماعی، طلاق و خودکشی می‌شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: یک اتفاق کوچک می‌تواند حوادثی مانند شین آباد و پلاسکو را ایجاد کند. سوختگی یک بیماری پر هزینه است و بر اساس تحقیقات انجام شده، برای درمان هر درصد سوختگی، باید ۵ میلیون تومان هزینه شود و حداقل هزینه برای درمان بیماران سوخته در بیمارستان‌ها به دلیل  اینکه سوختگی های بالای ۱۰ درصد در بیمارستان‌ها بستری می شوند، حداقل ۵۰ میلیون تومان است؛ چراکه این بیماران به پانسمان های خاص نیاز دارند که در کشور تولید نمی شود.

وی افزود: متاسفانه پانسمان‌های سوختگی در کشور تولید نمی شود و در این زمینه به خارج از کشور، وابسته هستیم؛ البته تلاش های بسیار خوبی از سوی برخی شرکت های دانش بنیان انجام شده، اما قابل رقابت با سایر نمونه های خارجی نیست. پانسمان های سوختگی از خارج وارد می شود و زمانی که تکنولوژی ساخت آن را نداریم، هزینه ها با وجود تحریم‌ها افزایش پیدا می کند و روش های درمانی مناسبی به کار گرفته نمی شود و همین امر موجب افزایش مرگ و میر، معلولیت ها و جراحی های بعدی می شود، اگر تولید کنندگان ایرانی بتوانند تکنولوژی ساخت پانسمان های سوختگی را داشته باشند یا اقدام به مهندسی معکوس کنند، به درمان بیماران سوخته کمک بسیار بزرگی کرده اند، اما اغلب پانسمان های با کیفیت به دلایل تحریم های ظالمانه یا گرانی، در اختیار ما قرار نمی‌گیرد.

فاطمی ضمن تاکید بر نقش مهم پیشگیری از سوختگی گفت: روش‌هایی در حوزه پیشگیری موثر هستند که بتوانند نقش خطای انسانی را با استفاده از سیستم های هوشمند هشدار دهنده، کاهش دهند. سوختگی، بیماری فقرا است چون خانواده ها و افراد با توانایی مالی کافی، از وسایل استاندارد استفاده می کنند، شایع ترین علت سوختگی در کودکان سهل نگاری والدین و مراقبان آنها است، باید برای پیشگیری از سوختگی دو اقدام انجام دهیم؛ یکی استانداردسازی و دیگری آموزش برای استانداردسازی. در برخی از کشورها، لباس های کودکان از الیاف هایی ساخته می شود که زود شعله ور نمی شود و در منازل، سیستم های هشدار دهنده، نصب می شود اما در ایران اینگونه نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: وضعیت ایران در مقایسه با کشورهای مشابه از نظر جمعیتی در حوزه بیماران سوختگی، بسیار بدتر است و در رتبه آخر قرار داریم. یک ریال سرمایه گذاری در حوزه پیشگیری از سوختگی می تواند ۲۸ ریال سود آوری و منفعت برای کشور داشته باشد. اگر در حوزه پیشگیری از سوختگی کار کنیم، جان، زندگی و منابع فرد، خانواده و کشور را نجات داده ایم، در مطالعه ای در کشور مشخص شد که هر سال، دو هزار سوختگی الکتریکی در ایران داریم که حدود ۶۵ درصد از آنها بستری شده و حداقل یک عضو از بدن خود را از دست می‌دهند و دچار معلولیت می شوند و اگر در حوزه پیشگیری از سوختگی الکتریکی کار کنیم، هر سال ۱۷ هزار میلیارد تومان به بودجه کلی کشور کمک کرده ایم.

وی اظهار کرد: هر سال در کشور ۳۰ هزار نفر در بیمارستان‌های سوختگی بستری و متاسفانه حدود سه هزار نفر، جان خود را از دست می‌دهند و تعداد زیادی نیز دچار معلولیت می شوند. در حادثه آتش سوزی مدرسه شین آباد ۲۴ دانش آموز به دلیل اشتعال یک بخاری غیراستاندارد، دچار سوختگی شدند؛ در حالیکه هزینه نصب سیستم گرمایشی استاندارد، ۵۰ میلیون تومان بود، اما این بیماران تا ۱۵ سال باید عمل جراحی کنند و ۱۵ میلیارد تومان از بودجه نیز باید برای آنها هزینه شود و باز هم درمان قطعی نمی‌شوند؛ بنابراین پیشگیری از سوختگی، یک وظیفه همگانی است، درمان سوختگی در کشور با مشکلات جدی همراه است. کمبود تخت بیمارستانی یکی از مهم‌ترین مشکلات است. قرار بود که تا پایان سال ۹۴ حدود ۲۴۰۰ تخت سوختگی در کشور وجود داشته باشد، اما امروز تعداد تخت‌های سوختگی در کشور ۱۵۶۰ تخت است و ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی، کمبود داریم. دومین مشکل ما، استاندارد نبودن تخت‌های سوختگی است؛ چون بیماران سوختگی باید در یک اتاق بستری شوند.

فاطمی تاکید کرد: بنا بود تا پایان سال ۹۴ حدود ۴۵۰ تخت BICU برای بیماران سوختگی در کشور وجود داشته باشد، اما امروز تعداد این تخت‌ها، ۲۵۰ تخت است و بیمارستان‌ها از نظر نیروی انسانی، فضا و بودجه مشکلات جدی دارند، بیمارستان های عمومی در کشور باید بخش سوختگی داشته باشند، بر اساس مصوبه سال ۷۵ باید ۱۰ درصد از تخت های هر بیمارستان به تخت های روان و سوحتگی اختصاص یابد، اما هیچ بیمارستانی اقدام به اجرای این مصوبه نکرده چون ضررهای زیادی برای بیمارستان‌ها به همراه دارد و در تهران هیچ یک از بیمارستان‌های خصوصی، دارای بخش سوختگی نیستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: چرا سازمان تامین اجتماعی با چنین حجمی از تخت بیمارستانی و درمان، بخش سوختگی ندارد؟ چرا در تهران هیچ دانشگاه علوم پزشکی به جز دانشگاه علوم پزشکی ایران، بخش سوختگی ندارد؟ درمان های سوختگی در کشور به دلایل مختلف، غیر استاندارد است و بیمارستانها با مشکل اداره می شوند. متاسفانه شایع است که بیماران برخی از وزارتخانه ها برای درمان سوختگی به خارج از کشور، اعزام می شوند اما بیماران شین آبادی پذیرفتند که برای درمان به خارج از کشور نروند، اما وضعیت بیمارستانها و تجهیزات در کشور بهبود پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: بازتوانی بیماران سوختگی با مشکلات زیادی همراه است؛ اکثر جراحان پلاستیک، بیماران سوخته را نمی‌پذیرند و اعمال جراحی پلاستیک را بسیاری از بیمه‌ها پوشش نمی‌دهند، پمادهای جلوگیری از گوشت اضافه برای بیماران، کاردرمانی، لباس سوختگی و برخی از مشاوره های روانشناسی برای این بیماران، تحت پوشش بیمه قرار ندارد، این انجمن اقدامات زیادی در حوزه پیشگیری از سوختگی در کشور انجام داده است. یکی از اقدامات ما، تصویب روز ملی پیشگیری از سوختگی بود که در وزارت بهداشت به تصویب رسید، اما باید به تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد. چطور باید در تقویم، روز حافظ داشته باشیم اما روز حمایت از بیماران سوختگی نداشته باشیم؟ کمیته پیشگیری از سوختگی در انجمن ققنوس تشکیل شد و در مدارس، آموزش‌هایی را به دانش آموزان ارائه می‌دهیم اما با بروکراسی پیچیده‌ای روبرو هستیم.

فاطمی ادامه داد: در سراهای محله، آموزش های پیشگیری از سوختگی را ارائه می دهیم و امسال در روز ملی پیشگیری از سوختگی، با حضور در مترو، مراکز خرید و پارک ها می خواهیم به مردم بگوییم که مراقبت کنید که خودتان نسوزید و اجازه ندهید دیگران نیز بسوزند، تاکنون چندین کتاب در زمینه پیشگیری از سوختگی تدوین کرده ایم اما برای توزیع آنها در مهدهای کودک با مشکلات و بروکراسی‌های اداری پیچیده‌ای روبرو هستیم، کتاب‌ها را به صورت رایگان توزیع می‌کنیم و به مردم می‌گوییم که بخوانید و به دیگران هم بدهید که بخوانند و آگاه شوند. بنابراین همه باید بدانیم که در معرض خطر سوختگی هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: مشکل ما در حوزه سوختگی، وجود برخی ناکارآمدی‌ها و قانونگذاری مشکل دار است. چرا سازمان ملی استاندارد و آتش نشانی نباید قدرت اجرایی داشته باشد که ۴۰ بار به ساختمان پلاسکو تذکر داده می شود، اما مورد توجه قرار نمی گیرد. راه حل سوختگی از پیشگیری می گذرد و سوختگی قابل پیشگیری است و پوست سوخته، قابل بازگشت نیست. صدا و سیما و رسانه ها در این زمینه باید تفکر ملی داشته باشند و به مردم و سلامت آنها فکر کنند.

وی در پایان با بیان اینکه بیشترین درصد سوختگی متوجه استان‌های کمتر برخوردار است، در خصوص فعالیت‌های انجمن بیان کرد: ویزیت متخصصان ما کاملا رایگان است و از طرفی طبق قراردادی که با بیمارستان حضرت فاطمه (س) و مطهری داریم، بخشی از درمان رایگان و برای بیماران بی بضاعت همه‌ فرانشیز نیز توسط ما پرداخت می‌شود. این در حالی است که برای هزینه لیزر و خدمات مشاوره نیز تا حدودی به بیماران کمک می‌کنیم.

در ادامه رضا رضایی مدیر اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت با اشاره به عدم توجه سازمان ها و وزارتخانه ها به موضوع پیشگیری از سوختگی، گفت: پیشگیری یک کار جمعی است و وزارت بهداشت در ته خط پیشگیری قرار دارد و در عین حال، درمان بیماران سوخته را عهده دار است، در کتب درسی دانش آموزان و دانشجویان ما حتی یک خط در مورد پیشگیری مطلبی نداریم، سوختگی بیمار فقرا است و وقتی می سوزند، جان و مال آنها با هم می سوزد.

وی اظهار کرد: هیچ کدام از سازمان ها و وزارتخانه ها در خصوص پیشگیری از سوختگی کمک نمی کنند، سازمان تامین اجتماعی به رغم تعداد زیاد کارخانجات و بیمارستان هایی که دارد. حتی یک تخت سوختگی ندارد، وزارت بهداشت در ابتدا به فکر استاندارد سازی تخت های سوختگی بود، زیرا هزینه تجهیز و راه اندازی یک تخت سوختگی، بیش از پنج میلیارد تومان هزینه دارد، در حال حاضر ۹۳۵ تخت سوختگی و هشت مرکز تک تخصصی سوختگی در کشور داریم. 

مصطفی ده مرده ای مدیر عامل بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری نیز در این نشست با عنوان این مطلب که مشکلات در حوزه سوختگی خیلی زیاد است، افزود: بحث پیشگیری از اهمیت زیادی در جلوگیری از سوختگی برخوردار است که متاسفانه سازمان صدا و سیما برای پخش یک کلیپ آموزشی، از ما پول می خواهد. در حالی که ما پول درمان بیماران سوخته را با هزاران مشکل جور می کنیم.

وی افزود: ۹۰ درصد بیماران سوخته برای درمان های تکمیلی پول ندارند، در تهران ۱۱۰ تخت سوختگی داریم که ظرفیت آنها همیشه تکمیل بوده و اگر همین حالا یک بیمار سوخته را به بیمارستان مطهری بیاورند، باید منتظر باشیم یکی از بیماران آی سی یو، فوت کند و یا اینکه ترخیص شود، هیچ ارگانی متولی تامین لباس سوختگی نیست و اگر بیمار سوخته از این لباس استفاده نکند، دچار مشکلات عدیده ای خواهد شد.

مدیرعامل بیمارستان سوختگی مطهری در پایان با عنوان این مطلب که سوختگی درد هر روز کشور است ادامه داد: ما نباید تنها به یک روز خاص به عنوان روز ملی پیشگیری از سوختگی در کشور بسنده کنیم، لباس سوختگی و کار درمانی بیماران سوخته بیمه نیست، یک پماد ۵۰ گرمی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد که متاسفانه در واردات آن نیز دچار مشکل شده ایم. ایسنا _ مهر

پایان پیام/

مطالب مشابه