سالانه ۱۱۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور تشخیص داده می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا قوام نصیری در نشست خبری چهارمین کنگره بین المللی کلینیکال انکولوژی و چهاردهمین کنگره سالانه انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران که در محل انجمن برگزار شد، به مهم ترین محورهای کنگره امسال اشاره کرد و افزود: بهینه سازی وضعیت بیماران مرهون پیشرفت علم و دانش پزشکی در سال های اخیر است. به طوری که رادیوتراپی، شیمی درمانی و جراحی، هر کدام سهمی در نجات جان بیماران مبتلا به سرطان و بهبود کیفیت زندگی آنها دارند.

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران به موضوع بررسی وضعیت ژنتیکی بیماران مبتلا به سرطان اشاره کرد و گفت: در بعضی از سرطان های شایع مثل سرطان سینه، پروستات، روده بزرگ و...، با استفاده از بررسی های ژنتیکی، می توان درمان های خیلی صحیح تر و جواب بهتری گرفت. به طوری که روند درمان مقرون به صرفه شده و از هزینه ها می کاهد.

وی افزود: با استفاده از بررسی های ژنتیکی، می توان پیش بینی کرد افراد به ظاهر سالم، در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند یا خیر. همین مسئله باعث خواهد شد که عللاوه بر تشخیص زودرس بیماری، از هزینه های تکرار درمان ها جلوگیری کرد، شیوع سرطان های گوارش، سینه، سر و گردن که در کشور ما قابل ملاحظه هستند، می بایست مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند تا بدانیم میزان شیوع آنها چقدر است و بر همان اساس، هزینه ها را سمت این سرطان ها سوق دهیم.

قوام نصیری گفت: سالانه ۱۱۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور تشخیص داده می شود، بررسی میزان شیوع سرطان ها بر اساس هر ۱۰۰ هزار جمعیت می بایست صورت بگیرد و این موضوعی است که در آمریکا، اروپا و آسیا هم دنبال می شود، شیوع سرطان در دنیا و ایران رو به افزایش است، سرطان در بعضی از کشورها دومین عامل مرگ و میر است و از همین رو، باید نسبت به تشخیص زودرس سرطان ها اقدام کرد تا بتوان از هزینه های درمان کم کرد.

در ادامه حسین فودازی دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران در نشست خبری چهارمین کنگره بین المللی کلینیکال انکولوژی و چهاردهمین کنگره سالانه انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران که در محل انجمن برگزار شد، با عنوان این مطلب که ۴۰ درصد سرطان ها با جراحی بهبود می یابد، گفت: شیمی درمانی می تواند ۱۰ الی ۲۰ درصد سرطان ها را بهبود ببخشد.

وی اظهار کرد: شیمی درمانی، جراحی و رادیوتراپی در بهبود سرطان ها نقش دارند، دو سوم سرطان ها در کشور، درمان قطعی می شود و یک سوم بیماران مبتلا به سرطان فوت می کنند، هر سال ۱۱۰ هزار مورد جدید سرطان در  کشور تشخیص داده می شود، افزود: سالانه بین ۳۰ تا ۳۵ هزار مبتلا به سرطان در کشور فوت می کنند.

به گزارش مهر فودازی در پایان گفت: آمار مرگ و میر بیماران مبتلا به سرطان در ایران، در مقایسه با منطقه از وضعیت خوبی برخودار است.برای بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان، از درمان های رادیوتراپی، شیمی درمانی و جراحی، استفاده می شود، در بیماری سرطان باید به دو نکته توجه داشت. نخست، نجات جان بیمار و بازگشت به زندگی طبیعی که این ایده آل است. اما، موضوع دوم که باید به آن توجه داشت، این است که اگر بیمار مبتلا به سرطان را نمی توان درمان کرد، کیفیت زندگی او را بهبود بخشید.

پایان پیام/

مطالب مشابه