بیمه سلامت برای پوشش بیماران خاص حق بیمه‌ای دریافت نمی‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهرداد الهامی گفت: در حال حاضر پنج گروه بیماری شامل بیماران تحت دیالیز، پیوند کلیه، هموفیلی، تالاسمی و ام اس در سازمان بیمه سلامت به عنوان بیماری خاص تحت پوشش قرار دارند که بیمه سلامت برای پوشش این گروه از بیماران هیچ حق بیمه‌ای دریافت نمی‌کند.

معاون دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ادامه داد: بیماران خاص به صورت رایگان تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار دارند، همچنین بیماران خاص علاوه بر دریافت سایر خدمات موجود در بسته خدمات مورد تعهد، از مزایای یک بسته اختصاصی هم بهره‌مند هستند؛ این بسته شامل داروها، لوازم، تجهیزات و خدمات تخصصی مرتبط به نوع بیماری آنان است که به طور عمده به شکل رایگان به این بیمه شدگان ارائه می‌شود.

وی افزود: فرانشیز در بسته خدمات بیماران خاص منحصر به داروهای مربوط به بیماری ام اس است که آن هم به صورت تعدیل شده و با فرانشیز ۱۰ درصد در اختیار بیماران قرار می‌گیرد، شناسایی بیماران خاص در سازمان بیمه سلامت امکان پذیر است، در نهایت پس از تایید بیماری خاص،‌ فرد می‌تواند از دفترچه بیماران خاص استفاده کرده و تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

به گزارش ایسنا الهامی در پایان گفت: افراد فاقد پوشش بیمه پایه نیز با دارا بودن شرایط بیماری خاص می‌توانند تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند. درحال حاضر ۷۵ هزار بیمار خاص از خدمات بیمه سلامت استفاده می‌کنند که اگر چه به لحاظ تعدادی در مقایسه با کل جمعیت تحت پوشش میزان قابل توجهی محسوب نمی‌شود؛ اما در حوزه هزینه‌ای حدود هشت درصد از مجموع هزینه‌های پرداختی سازمان به بسته خدمتی بیماران خاص اختصاص دارد؛ یعنی پوشش خدمات درمانی بیماران خاص سالانه بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد ریال هزینه دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه