تاکنون یک میلیون نفر درخواست ارزیابی وسع داده‌اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، طاهر موهبتی در نشست خبری سازمان بیمه سلامت از آغاز ارزیابی وسع با کمک وزارت رفاه خبر داد و گفت: خوشبختانه در این طرح تاکنون یک میلیون نفر ثبت نام و درخواست ارزیابی وسع کرده‌اند. جمعیتی که در حال حاضر تاکید شده که بیایند و خودشان را بیمه کنند، جمعیتی هستند که طی طرح تحول سلامت که بیمه رایگان بود، مراجعه نکردند. در عین حال پیش‌بینی ما این بود که سه میلیون نفر مراجعه کنند که احتمالا طی شش ماه آینده به سه میلیون نفر برسد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: نظام و حاکمیت به این عزم رسیده که همه از پوشش بیمه ای برخوردار باشند، از این یک میلیون نفری که درخواست ارزیابی وسع داده‌اند و تمایل دارند از یارانه دولت استفاده کنند، در حقیقت ۳۶۰ هزار خانوار است که از این تعداد اطلاعات حدود ۱۶۵ هزار خانوار به ما ارایه شده است و تلاش خوبی داشتند که اطلاعات از قوت و صحت کافی برخوردار باشد. حال از ۱۶۵ هزار خانوار وضعیت حدود ۴۰ هزار را اعلام کردیم. زیرا یک وقفه‌ای داشتیم و از امروز تلاش می‌کنیم به گونه‌ای نتایج را اعلام کنیم که ظرف ۱۰ روز آینده بتوانیم کلیه نتایج را اعلام کنیم.

وی افزود: بنابراین از یک میلیون نفری که درخواست ارزیابی وسع دادیم و دهک های ۵۰۰ هزار نفر یا ۱۶۵ هزار خانوار مشخص شده و به‌ صورت مرحله به مرحله نتیجه را به مردم اعلام می‌کنیم. تاکنون هم اعتراضات مردم مجموعا نسبت به کل پیامک‌های اعلامی حدود شش درصد است‌ البته وزارت رفاه در حال تدوین تمهیداتی است که شناسنامه اقتصادی افراد در اختیارشان قرار بگیرد و اعتراضات رفع می‌شود. از مردم می‌خواهیم که از این فرصت استفاده کنند و درخواست ارزیابی دهند. در عین حال بر اساس نتایج ارزیابی وسع کماکان ۵۰ درصد مردم از بیمه رایگان برخوردار خواهند بود و الان هم دفترچه صادر می‌شود.

موهبتی گفت: مردم حتما در فرصت باقیمانده برای ارزیابی وسع مراجعه کنند، موارد زیادی بوده که مردم در روز بیماری برای بیمه شدن مراجعه کردند، اکنون هم برای بیمه روز بیماری هم یک انتظار ۱۰ روزه داریم یعنی یارانه متقاطع‌. بر این اساس برای اولین بار بیمه به یک بیمه کارآمد و مبتنی بر دانش روز بازمی‌گردد. بحث بیمه روی تخت منطبق بر اصول بیمه‌ای نیست، باید توجه کرد که سازوکار بیمه این است که افراد در دوران سلامت خود برای دوران بیماری خود و دیگران پرداخت می‌کنند، در دوران غنا برای دوران فقر خود و دیگران و در دوران جوانی خود برای دوران سالمندی خود و دیگران پرداخت میکنند بنابراین امروز دیگر کسی روی تخت بیمه نمی‌شود و مردم قبل از اینکه دچار بیماری شوند، برای پوشش بیمه‌ای خود اقدام کنند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به وضعیت پرداخت بدهی‌های این سازمان بیمه‌گر به داروخانه‌ها و مراکز درمانی، گفت: بدهی داروخانه ها تا مهر ماه سال ۹۸ پرداخت شد. البته کماکان به طور متوسط دو و نیم ماه در سال ۹۷ به داروخانه ها بدهی داریم و در دانشگاه ها هم پرداخت هایمان به مرداد ماه رسیده است که البته به محض تخصیص منابع از سوی خزانه پرداخت هایمان را انجام می‌دهیم. بر این اساس امیدواریم ظرف دو الی سه هفته آینده بتوانیم شهریور ماه دانشگاه ها را هم پرداخت کنیم که البته کماکان سه ماه و نیم به دانشگاه ها هم بدهکار خواهیم بود و به بخش خصوصی هم بدهی هایی داریم.

وی اظهار کرد: بودجه سازمان بیمه سلامت در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۲ هزار رو ۳۰۰ میلیارد تومان تصویب شد، بعد از اصلاح بودجه این عدد به ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت. البته سازمان برنامه قول دادند که بتوانیم تخصیص ۱۰۰ درصدی دریافت کنیم، اما اگر این تخصیص انجام نشود ما ۲۷۰۰ میلیارد تومان کسری خواهیم داشت، البته شرایط کشور هم دشوار است و کشور اگر پول داشته باشد، اولویت اولش سلامت است و در محدودیت ها همه باید شرایط کشور را درک کنیم. بنابراین اینطور نیست که پول به ما بدهند و ما بدهی هایمان را نپردازیم. در ابتدای سال ۹۸ با اعلام بودجه، ما ۴۸۰۰ میلیارد تومان کسری داشتیم. طبیعی است که کاهش مجدد آن که اتفاق افتاد، بدهی های جدیدی ایجاد می‌کند. حال اگر ۸۰۰ میلیارد تخصیص اعلامی را سازمان برنامه کمک کند تا پرداخت شود، به محض دریافت آن اولویت اول ما پرداخت بدهی داروخانه‌هاست.

موهبتی اضافه کرد: تا به امروز تخصیص ۹ ماهه به ما داده‌اند، حال این تخصیص به خزانه می‌رود و خزانه باید پول را بپردازد. خزانه هم چند روز پیش پرداخت مهر ماه را تمام کرد و وارد پرداخت آبان ماه شد. بنابراین هر تخصیصی منجر به پول نمی‌شود. در حال حاضر در بخش دولتی مجموعا سه و نیم‌ ماه بدهی داریم که عملکرد ماهیانه ما بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیارد تومان بوده است که به طور کلی ۲۵۰۰ میلیارد تومان بدهی ما به بخش دولتی در سال ۹۷ است. همچنین به طور متوسط ۲.۵ ماه بدهی به داروخانه ها داریم که عملکرد ماهیانه آن حدود ۴۷۰ تا ۴۸۰ میلیارد تومان بوده است. بر این اساس مجموعا در سال ۹۷ بالغ بر ۳۷۰۰ میلیارد تومان بدهی داریم که دقیقا معادل عدم تخصیص ما در سال ۹۷ است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع گفت: در حال حاضر ۲۸ میلیون نفر در روستاها، شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و عشایر از پزشک خانواده و نظام ارجاع استفاده می‌کنند که اتفاقی مبارک بوده است. ۱۲ خدمت در این بخش ارائه می‌شود شامل خدمات بهداشت دهان و دندان، پزشکی، مامایی، دارویی که شامل ۴۳۶ قلم دارو است، آزمایشگاه که ۵۳ قلم است، تصویربرداری، آموزش در ۴۰۰۰ مرکز خدمات سلامت که کار مشترکی بین وزارت بهداشت و بیمه سلامت است. سالانه ۳۲۰۰ میلیارد تومان در این بخش هزینه می‌شود و به ازای هر ۴۰۰۰ روستایی یک پزشک داریم و به ازای هر ۷۰۰۰ نفر یک ماما و به ازای هر ۱۵ هزار نفر هم یک دندانپزشک داریم که بسیار اتفاق خوبی است.

وی افزود: این اقدامات موجب شده که از ۹۳ درصد ارجاعات ما بین ۱۰ تا ۱۵ درصد به سطوح بالاتر ارجاع شود. در عین حال بحث الکترونیکی کردن را در این حوزه دنبال می‌کنیم. این ۲۸ میلیون نفر شامل ۲۰ میلیون نفر روستایی، هفت میلیون نفر ساکن شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و ۵۷۰ هزار نفر هم عشایر هستند که از این خدمات بهره می‌برند. مردم در بخش روستاها برابر پروتکل‌های وزارت بهداشت در کنترل فشار خون، دیابت و... و. همکاری کرده و مراجعه کنند. البته ما هم برنامه هایی را پیش‌بینی کردیم که یکی از تعهدات بیمه شدگان ما این باشد که بتوانند از بسته های خودمراقبتی وزارت بهداشت در طول سال استفاده کنند. در حال بررسی این موضوع هستیم که بتوانیم مشوق هایی را برای خودمراقبتی ارائه دهیم و مرکز ملی تحقیقات سلامت این ماموریت را دارد که هم تنوع در بسته ها ایجاد کند و هم مشوق هایی را در بیمه افراد برای استفاده از این بسته ها تعبیه کنیم. به عنوان مثال اگر بیمه شده‌ای از این بسته‌ها استفاده کند، تخفیف‌هایی در حق بیمه او ارائه دهیم که البته این‌ موارد در حال بررسی است.

به گزارش ایسنا موهبتی در پایان اضافه کرد: هزینه دیالیز برای ما ۶۰۰ میلیارد تومان است. حال با خودمراقبتی هم بیمه بهره می‌برد هم کیفیت زندگی و امید به زندگی ارتقا می‌یابد. بنابراین باید مشوق‌های بیمه‌ای قرار دهیم. اگر این موضوع امسال به نتیجه برسد، از سال آینده آن را گام به گام پیش می‌بریم. بیمه باید حداقلی از خدمات را به همه ارائه دهد، حال اگر کسی خدمات بیشتر خواست باید بتواند انتخاب کند. امید دارم با کمک رسانه‌ها این اقدامات را انجام دهیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.