جریمه‌های مربوط به دخالت‌ در درمان پوست، بازدارنده نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فرهاد هنجنی از دخالت افراد غیر متخصص در حوزه پوست انتقاد کرد و گفت: رشته پوست همانند سایر رشته‌های پزشکی، دارای کوریکولوم آموزشی است و بر همین اساس، افراد غیر متخصص نباید در حیطه تخصصی پوست دخالت کنند.

رئیس انجمن متخصصین پوست ایران با اشاره به آسیب‌های ناشی از دخالت افراد غیر متخصص بر سلامت مردم گفت: متأسفانه علاوه بر اینکه شاهد دخالت افراد غیر متخصص در این حوزه هستیم، افراد غیر پزشک نیز در این حوزه ورود کرده‌اند و باعث شده‌اند سلامت افراد آسیب ببیند، انجام کارهای زیبایی بر روی پوست و صورت در آرایشگاه‌ها و زیرزمین و پارکینگ خانه‌ها صحیح نیست زیرا کار در حوزه پوست فقط جنبه زیبایی ندارد، بلکه تزریق‌هایی صورت می‌گیرد که جنبه درمانی دارند.

وی به رفع چین و چروک صورت و بعضی بیماری‌های پوستی مثل آکنه اشاره کرد و افزود: ما مخالف انجام این قبیل کارها در آرایشگاه‌ها و سایر محیط‌هایی هستیم که شرایط لازم برای ارائه چنین خدماتی را ندارند، باید با این قبیل افراد غیر متخصص و غیر پزشک که در امور تخصصی رشته پوست دخالت می‌کنند، برخورد شود، نکته دیگری که نباید فراموش کرد، این است که علاوه بر دخالت افراد غیر متخصص و غیر پزشک در حیطه تخصصی پوست، شاهد استفاده از مواد و لوازمی هستند که از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و برای سلامت افراد خطرناک است، بعضاً موادی تزریق می‌شود که می‌تواند پوست فرد را بسوزاند.

هنجنی گفت: وظایف نظارتی بین دو معاونت درمان و بهداشت وزارت بهداشت تقسیم شده است، در خصوص دخالت افراد غیر متخصص، معاونت درمان نظارت می‌کند و در بحث آرایشگاه‌ها و…، معاونت بهداشت کار نظارت را انجام می‌دهد و همین مسئله باعث شده بعضاً این دخالت‌ها در حوزه پوست، خوب دیده نشود.

به گزارش مهر رئیس انجمن متخصصین پوست ایران در پایان از میزان جریمه‌های تعزیرات در برخورد با افراد متخلف گلایه کرد و افزود: وقتی پرونده فرد خاطی به تعزیرات می‌رود، جریمه‌ها آن قدر نیست که بازدارنده باشد و آنها را از ادامه چنین تخلفاتی باز دارد. به طوری که پرداخت ۲۰۰ هزار تومان جریمه برای کسی که درآمدهای میلیونی از این قبیل کارها دارد، مشکلی نیست.

پایان پیام/

مطالب مشابه