شیوع عفونت‌های ویروسی چشمی در فصل سرما
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمود جباروند در آستانه برگزاری چهارمین همایش چشم پزشکی بهاره، با اشاره به شیوع عفونت‌های ویروسی چشمی در فصل سرما اظهار داشت: در فصل سرما عفونت‌های ویروسی چشمی یا "آدنو ویروس" در بعضی مواقع چشم را مبتلا می‌کند و باعث می‌شود کدورت‌هایی در سطح قرنیه چشم ایجاد می‌کند که باعث کاهش دید بیمار، ترس از نور و احساس جسم خارجی در چشم می‌شود.

رئیس انجمن چشم پزشکی ایران با توصیه به مردم در مراقبت از سلامت چشم‌ها گفت: افرادی که دچار عفونت‌های تنفسی هستند و سرماخوردگی دارند و این عفونت به چشم‌های آنها سرایت کرده است، حتماً استراحت کامل انجام دهند و از حضور در محیط‌های پر جمعیت اجتناب کنند، افرادی که دچار عفونت‌های ویروسی چشمی می‌شوند، سعی کنند در مرخصی باشند و بهداشت فردی را رعایت کنند و از دست دادن و روبوسی با دیگران به مدت ۷ تا ۱۰ روز پرهیز کنند تا باعث انتشار آلودگی به افراد دیگر نشوند.

وی افزود: ویروس عفونت چشمی خیلی مسری است و باعث آلودگی افراد دیگر می‌شود و مشکلات چشمی که ایجاد می‌کند، خیلی شدید است، سرماخوردگی‌هایی که به چشم می‌زند معروف به "آدنو ویروس" است که باید مراقبت شود، زمانی که در معرض هوای آلوده قرار می‌گیریم بهتر است لبه پلک‌ها را با آب و شامپو بچه کامل شستشو شود، زیرا این کار باعث می‌شود تمام رسوبات آلوده‌ای که روی پلک و مژه نشسته پاک شود و حساسیت چشم و تاثیرات آن در لایه‌های اشکی را کم می‌کند.

جباروند با تاکید بر رعایت بهداشت فردی و شستن چشم‌ها و عدم تماس دست بر روی پلک‌ها و مژه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ویروسی چشمی گفت: شیوع این عارضه در فصول سرما و تابستان بیشتر است و کودکان نیز به آن مبتلا می‌شوند و پدر مادر از طریق کودک مبتلا شده و باعث آلودگی چشمی می‌شوند، متاسفانه این روزها این ویروس‌ها زیاد شده و فقط با رعایت بهداشت فردی و جمعی می‌توان از شیوع آن پیشگیری کرد.

رئیس انجمن چشم پزشکی ایران با اشاره به خوددرمانی هایی که بعضاً خانواده‌ها عادت دارند ادامه داد: به هیچ وجه درمان خودسرانه نباید انجام شود و فرد مبتلا توسط چشم‌پزشک معاینه گردد. البته، این عارضه چشمی خود به خود مهار می‌شود ولی تجویز برخی داروها می‌تواند از بروز عفونت‌های ثانویه جلوگیری کند.

به گزارش مهر وی در پایان با خطاب قرار دادن خانواده‌ها و افرادی که دچار عارضه عفونت ویروسی چشمی می‌شوند افزود: خودسرانه از قطره‌های چشمی استفاده نکنید، چون باعث وابستگی می‌شود. زیرا، در این قطره‌ها یک مواد نگهدارنده است که باعث حساسیت و ناراحتی بیشتر چشمی می‌شود. بنابراین، بهترین راه شستن چشم‌ها است و اگر نیاز به قطره است باید سعی کنند از طریق چشم پزشک تجویز شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه