۶۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در حوزه دارو داشته‌ایم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فرامز اختراعی در نشست برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس خاورمیانه ۲۰۲۰، با اشاره به فرصتی که تحریم‌ها برای صنعت دارویی کشور ایجاد کردند، گفت: علیرغم کارشکنی‌های دشمنان، در سال جاری کمبودهای دارویی نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته است و در مصرف ارز نیز ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشتیم که افتخار بزرگی است.

رییس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی ادامه داد: در سال‌های قبل از انقلاب ۲۵ درصد داروی مورد نیاز در کشور آن هم توسط شرکت‌های فراملیتی تولید می‌شد، این درحالیست که اکنون با طرح ژنریک وابستگی نظام دارویی به حد بسیار پایینی رسیده و حدود ۹۷ تا ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شوند. به این ترتیب تقریبا در تولید دارو به مرحله ثبت خودکفایی رسیده‌ایم و بنابراین به زودی وعده خودکفایی دارویی را از مسوولان مربوطه خواهیم شنید، تولید ماده موثره داروی بسیار پیچیده است، این درحالیست که ما اکنون ۶۹.۵ درصد ماده موثره مورد نیاز دارویی کشور در داخل تولید می‌شود. مواد بسته بندی دارویی هم که سال‌هاست در کشور تولید می‌شود.

وی با اشاره به رونمایی از کتابی در رابطه با مواد واسطه در حوزه دارو در نمایشگاه بین‌المللی فارمکس افزود: در این حوزه نیز به سرعت رشد خواهیم کرد. در حال حاضر نیز تقریبا مواد موثره تمام داروهای اساسی کشور شامل ۴۸۲ قلم را در داخل تولید می‌کنیم و این داروهای اساسی به راحتی در دسترس مردم و مناطق دور افتاده و با قیمت بسیار پایین قرار دارند و اساسا در نظام دارویی کشور مشکل نگران کننده‌ای نداریم، اما در حوزه فنی باید به حدی از توانمندی برسیم که این بار ما دشمن را تحریم کنیم.

در ادامه میثم کریمی مدیر روابط سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی گفت: در این دوره از نمایشگاه ۲۰۸ شرکت از ۱۶ کشور شرکت می‌کنند که ۶۰ درصد شرکت‌ها ایرانی و ۴۰ درصد از  کشورهای دیگر و عمدتا از کشورهای هند، چین، آلمان، ایتالیا، لهستان، آلمان، کره جنوبی و ... هستند. البته با لغو پروازها از چین، نمایندگان این شرکت‌ها از ایران یا هندوستان حضور خواهند داشت.

به گرزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: در این نمایشگاه همزمان ۲۱ کارگاه تخصصی در نظر گرفتیم و مراسمی هم برای جانباختگان حوادث مواد اولیه دارویی در نظر گرفته‌ایم. مراسم افتتاحیه نمایشگاه ساعت ۱۰ صبح ششم اسفند ماه و در هتل المپیک تهران خواهد بود. همچنین در این نمایشگاه جهت ایجاد انگیزه و رقابت در سه حوزه مواد اولیه، بسته‌بندی و تجهیزات داروسازی، جوایزی در نظر گرفته شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه