حتی بیمارستان‌ها هم اصول بهداشتی را جدی نمی‌گیرند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا محجوب با تاکید بر ضرورت در خانه ماندن شهروندان در شرایطی که جامعه با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، گفت: مردم ایران همیشه و خصوصا در ایام تعطیل روحیه سفر داشته و دارند، پس نمی‌توان راجع به محدود کردن آنها البته در شرایط عادی صحبت کرد. نکته اینجاست که شرایط ما عادی نیست و در شرایط فعلی توصیه‌های وزارت بهداشت مقدم بر هر موضوعی است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: ما سال‌هاست که از رویکردهای پیشگیرانه دور شده‌ایم و می‌خواهیم همه چیز را درمان کنیم. تفاوت وضعیت پیشگیرانه با وضعیت درمانی این است که در حالت اول سختگیری در آغاز انجام می‌شود و نتایج آسان به بار می‌آید اما در عملیات درمانی در آغاز با سختگیری مواجه نمی‌شویم اما ادامه مسیر برای ما سخت و پرحاشیه می‌شود.

وی خانه نشینی را "تمرین وفاداری" نامید و افزود: من فکر می‌کنم که خانه نشینی در این ایام یک تمرین است، تمرین برای وفاداری به دو چیز، اول اصول بهداشتی و دوم هموطنان. در شرایط فعلی مشاهده می‌کنیم که حتی بیمارستان‌ها هم اصول بهداشتی را جدی نمی‌گیرند و بهداشت با سختگیری اعمال نمی‌شود. هم خانواده و هم مسئولان باید به اصول بهداشتی مومن باشند و آن را بر هر فعالیتی مقدم بدانند، متاسفانه شرایط فعلی هنوز برای بعضی افراد به عنوان فرصت تلقی می‌شود. در صورتیکه اگر خدای نکرده یکی از اعضای خانواده‌های این شهروندان بیمار شود، همه آن شادی به یک غم بزرگ تبدیل می‌شود.

محجوب در خصوص زیرساخت‌های منع سفرهای نوروزی گفت: متاسفانه زیرساخت‌های ضعیفی داریم. مثلا خود من چند راه فرعی می‌شناسم که به شمال کشور می‌رسد این راه‌ها کمی زحمت آور است، اما در نهایت مردم را به مقصد می رساند. از طرف دیگر شهرهای ما به گونه‌ای طراحی نشده که ما کنترل ۱۰۰ درصدی داشته باشیم. بسیاری از کشورها ایالت دارند و دارای مرزهای قابل لمس هستند اما مرزهای استانی ما کاملا تشریفاتی است.

به گزارش ایسنا عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی در زمینه رعایت اصول بهداشتی گفت:‌ کشورهایی وجود دارند که زیرساخت‌های منع سفر ندارند اما بهداشت در آنها رعایت می‌شود. رادیو، تلویزیون و مطبوعات و از همه مهمتر آموزش و پرورش باید بتوانند انسان‌هایی بهداشتی بسازند. این اصول اولیه بهداشت مثل سفر نرفتن باید در خانواده و در اذهان ما مستقر شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه