ماجرای اخراج پزشک بوشهری از پرواز و واکنش‌ها
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، این پزشک به رسانه‌ها گفت: در ابتدا که سوار هواپیمای پرواز شماره ۵۸۷۲ بیستم اردیبهشت ماه جاری یکی از شرکت‌های هواپیمایی مسیر تهران به بوشهر شدم با مشاهده رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی به مهماندار تذکر دادم.

وی افزود: پس از آن وقتی در ردیف دوم نشسته بودم و یک نفر را از ردیف آخر به صندلی کناری‌ام منتقل کردند، محترمانه به مهماندار گفتم چرا فاصله‌گذاری اجتماعی در این پرواز رعایت نمی‌شود با اینکه جای خالی هم وجود دارد؛ اما مهماندار پاسخ داد خانم شما در موضوعی که اطلاعاتی نداری صحبت و اظهار نظر نکنید، جواب دادم متخصص بیهوشی هستم و در این زمینه سواد و اطلاعات لازم را دارم.

این متخصص بیهوشی ادامه داد: پس از این گفته من مهماندار رفت اما چند دقیقه بعد با سه نفر دیگر از کادر پروازی برگشت و خطاب به من گفتند "برو پایین شما ناقل کرونا هستید! این دستور خلبان است"، در جواب آنها اصرار کردم امشب در بیمارستان محل کارم شیفت هستم و باید خودم را به آنجا برسانم اما آنها تکرار کردند که دستور خلبان است و باید از هواپیما خارج شوی.

وی اضافه کرد: از آنها خواستم با رئیس بیمارستان و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر صحبت کنند اما توجهی نکردند، این درحالی است که در فرودگاه مهرآباد در بدو ورود به سالن فرودگاه تب سنجی از همه مسافران "هرچند روش دقیقی نیست و ممکن است فرد ناقل باشد اما هیچ علامتی نیز نداشته باشد" از جمله من انجام شده بود و کارت پرواز گرفته بودم اما به ناچار از هواپیما پیاده شدم.

انتشار این خبر باعث بازتاب گسترده آن در فضای مجازی بوشهر و برخی رسانه‌ها و پایگاه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی و واکنش جامعه پزشکان، بخش سلامت و بهداشت و درمان، مسئولان و مردم این استان شد، طوریکه مطالب گلایه و اعتراض آمیز و انتقادهای زیادی نسبت به نحوه برخورد این کادر پروازی با این پزشک را در کانال‌های، گروه‌ها و صفحه‌های مجازی خود منتشر و به اشتراک گذاشتند. 

فعالان اجتماعی، جامعه حقوقی و پزشکی و فعالان رسانه‌ای نیز نسبت به این موضوع معترض شده و خواستار رسیدگی به این امر و برخورد با خلبان و کادر پروازی این شرکت هواپیمایی شده‌اند.

"عبدالرحیم مهرور" پزشک متخصص بیهوشی در یادداشتی با عنوان "پزشکان کجای تاریخ و جغرافیای ایران هستند" از اخراج یکی از بانوان پزشک از هواپیما در بوشهر به دلیل تذکر وی به رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی در این پرواز گلایه و انتقاد کرده‌است.

در بخشی این یادداشت آمده‌است: باید خون گریست در جامعه‌ای که اینگونه از پزشکانش پذیرایی می‌شود، گویا تکریم این عزیزان فقط مختص چند روز گذشته بود و دوباره باید هجمه‌های هدفمند و معنی‌دار توسط عده‌ای قلیل ادامه یابد.

هر چند که همه اقشار جامعه باید عزیز و محترم باشند اما در این بحران بیدادگر کرونایی که عده‌ای به خارج رفتند آیا سزاوار است پزشکانی که جانشان را درکف دست گذاشته و در محرومترین نقاط کشور بدون هیچ گونه چشمداشتی انجام وظیفه می‌کنند از طرف عده‌ای این گونه مورد هتک حرمت قرار گیرند؟

راستی ریشه این همه نا مهربانی‌ها و ناملایمات و نبود تحمل همدیگر را درکجا باید جست وجوگر باشیم، اگر نبودند این مدافعان خط اول سلامت چه بسا به جای حدود هفت هزار نفر تلفات جانی امروز هفتاد هزار قربانی بر جا می‌گذاشتیم که می‌توانست یکی از این قربانیان خلبان و مهمانداران این پرواز باشند.

اکنون متحیرم که تا چه زمانی باید این پزشک ستیزی را ادامه داد در حالی که جانفشانی‌های این قشر را نباید هرگز فراموش کرد و اگر اینگونه باشد دودش بیشتر در چشم مردم می‌رود تا پزشک که هـرگز چنین مباد!

حال یک توصیه دارم برای این مغروران بگذارید تا گچ قبر همکارانمان که بخاطر شما قربانی کرونا شدند چند صباحی خشک شود، آنگاه ما را بخاطر ابتلا به کرونا از پرواز محروم کنید. 

سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی و دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر نیز ابتدا در پیامی اعلام کرد: این پزشک متخصص بیهوشی بیمارستان یکی از شهرستان‌های این استان به جرم اعتراض به رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی مناسب توسط کادر پروازی یک شرکت هواپیمایی از پرواز تهران _بوشهر اخراج شده‌است.

وی افزود: خلبان و کادر پروازی این هواپیما به یاد داشته باشند هموطنان ما از مدافعان سلامت مثل یک قهرمان تجلیل می‌کنند، ما تا تنبیه این گروه پروازی و این شرکت هواپیمایی ساکت نخواهیم نشست، این اقدام شرکت هواپیمایی روحیه جامعه پزشکی و سربازان خط مقدم سلامت استان بوشهر را خدشه دار کرده و از مسئولان خواستار پیگیری موضوع هستیم.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت نیز روز گذشته در حساب توییتری خود نوشت: "موضوع اخراج همکار متخصص بیهوشی از پرواز تهران_بوشهر به دستور خلبان و به بهانه ناقل بودن، برای بررسی به دوستان وزارت راه منتقل شد.

وی افزود: اگر این موضوع صحت داشته باشد، خلبان نامتعادل و کادر پرواز خاطی و شرکت هواپیمایی اشاعه دهنده کرونا منتظر عواقب و پیامدهای آن باشند. منتظر می‌مانیم."


عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر در مورد اقدام یک شرکت هوایی در مورد برخورد با یکی از پزشکان بوشهر در مسیر پروازی تهران به بوشهر گفت: دستور پیگیری این موضوع به بازرسی استانداری داده شده است، اینگونه رفتارها نه تنها با کادر درمان بلکه با هیچ شهروندی مناسب، منطقی و پذیرفتنی نیست.

وی در پایان اضافه کرد: فعالان بخش سلامت در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند واین گروه از جمعیت امروز با در دست گرفتن جان خود تلاش می‌کنند سلامت را به جان جامعه برگردانند، این بی احترامی نسبت به کادر درمان و هرشهروند دیگری پذیرفتنی نیست و حوزه بازرسی این مساله را بررسی می‌کند. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه