تعهدنامه رضایت همسر مربوط به سال ۱۳۷۰ است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، طی چند روز اخیر تصویری از یک فرم تعهدنامه در صفحات مجازی دست به دست می‌شد که براساس آن، رضایت شوهر خانم‌های متاهل قبول شده در دوره‌های تخصصی دندانپزشکی برای طی کردن این دوره الزامی است. این قانون از ۲۰ الی ۳۰ سال گذشته تصویب شده است و اجرا می‌شد و بحث جدیدی نیست اما به تازگی در فضای مجازی همین امر موجب شد که این موضوع با واکنش هایی روبرو شود.

بهزاد هوشمند دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت درباره فرم تعهدنامه همسران خانم‌ها متاهل قبول شده در دوره‌های تخصصی دندانپزشکی اظهار کرد: در واقع این موضوع یک خبر نادرست است که از طرف رسانه‌های خارجی و بیگانه بزرگنمایی شده است، زیرا آنها به دنبال حاشیه‌سازی بسیار هستند.

وی افزود: آنچه که به عنوان شرط اخذ رضایت همسر برای داوطلبان زن در آزمون پذیرش دستیاری رشته‌های تخصصی دندانپزشکی عنوان می‌شود در واقع مربوط به مصوبه‌ای در سال ۱۳۷۰ است که این مصوبه در نهمین نشست شورای آموزش دندانپزشکی با حضور وزیر وقت "دکتر ملک‌زاده" مرتبط است، در این جلسه پس از بحث و هم‌اندیشی بین اعضای شرکت‌کننده چنین مصوبه‌ای تصویب شد و پیش‌نویس آن به منظور کار کارشناسی به تمامی دانشکده‌های دندانپزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارسال شد.

هوشمند گفت: در نهایت مسئولان وقت تبصره‌ای با عنوان اخذ تعهد از داوطلبان متاهل و مجرد تصویب کردند، به این صورت که کلیه خانم‌هایی که دستیاری خود را شروع می‌کنند باید مجوز کتبی و محضری همسر خود را طبق فرم پیوست برای دانشکده محل آموزش که در طول دوره دستیاری هستند و پس از فارغ‌التحصیلی که به دانشگاه محل تعهد خود می‌روند، به دبیرخانه ارائه دهند. همچنین خانم‌هایی که هنوز ازدواج نکرده‌اند نیز موظف شدند هنگام ازدواج طبق فرم پیوست رضایت همسر خود را برای شرکت در آزمون کسب کنند.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت تاکید کرد: این مصوبه به هیچ عنوان به منظور اجازه ادامه تحصیل داوطلبان زن در آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی از سوی همسر نیست بلکه فقط تعهد می‌دهد که با دوره یا محل گذراندن طرح داوطلب خانم مخالفتی از سوی همسر صورت نگیرد و این مصوبه از همان سال در دفترچه‌های پذیرش داوطلبان ذکر شده است، اما اینکه این بند تا چه اندازه از سوی دانشگاه‌ها اجرایی می‌شود یا نه در جریان آن نیستم؛ بنابراین به هیچ عنوان نباید آن را دلیلی بر اجازه همسر برای ادامه تحصیل خانم‌ها عنوان کرد.

وی تصریح کرد: دانشجویان دوره دستیاری دندانپزشکی موظف هستند به مدت دو یا سه برابر تحصیل خود تعهد خدمت دهند، بنابراین گاهی اوقات ما با مواردی مواجه می‌شویم که داوطلبان به دلایلی اعم از عدم موافقت همسر با محل تعیین شده از سوی وزارت بهداشت برای گذراندن طرح مخالفت می‌کنند. در واقع تبصره فوق کاملاً در راستای تحکیم خانواده تصویب شده است و نمی‌توان از آن به عنوان شرط ادامه تحصیل برای زنان از سوی همسر تلقی کرد.

هوشمند گفت: ما با برابری و عدالت جنسیتی در پذیرش رشته‌های دندانپزشکی معتقد هستیم. عمیقاً بر این باور هستم که باید در پذیرش تمامی رشته‌های پزشکی اعم از رشته‌های دندانپزشکی و غیردندانپزشکی عدالت و برابری جنسیتی رعایت شود، به طوری که ما پذیرش‌های ۵۰ - ۵۰ داشته باشیم. اگرچه در برخی از رشته‌های خاص لازم است گاهی ظرفیت آقایان یا خانم‌ها را افزایش دهیم، اما به طور کلی برابر جنسیتی در پذیرش‌ها باید اصل قرار گیرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: با توجه به اینکه دانشجویان دوره دستیاری متعهد به گذراندن خدمت هستند، به نظر می‌رسد که در رشته‌های دیگر نیز موضوعی با عنوان اخذ تعهد از همسر برای گذراندن طرح و تعهد خدمت وجود داشته باشد، اما با این وجود درخصوص رشته‌های دیگر اطلاع چندانی ندارم.

پایان پیام/

مطالب مشابه