نشست مجازی چند جانبه مراکز همکار سازمان جهانی بهداشت در حوزه اخلاق پزشکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، این نشست علمی که اولین پروژه مشترک مرکز اخلاق و تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت (EMRO ) بعد از انتصاب این مرکز به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت به شمار می رود، با حضور روسای مراکز همسو در حوزه اخلاق پزشکی برگزار شد.

در ابتدای این نشست احمد مندیل، هماهنگ کننده واحد تحقیقات و نوآوری منطقه ای سازمان جهانی بهداشت، هدف از نشست حاضر را ارتقای پژوهش‌ها در راستای کنترل اپیدمی خواند و بر ضرورت توجه به  اخلاق در پژوهش های کووید و شرایط اورژانس سلامت عمومی تاکید کرد.

در این نشست باقر لاریجانی نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی کشور در ابتدا مقدمه ای از مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه کرد، این مرکز با تقریبا دو دهه سابقه در سه حیطه پژوهش، آموزش و خدمات سلامت در سه سطح دانشگاهی، ملی و بین المللی فعالیت دارد.

وی افزود: در سطح دانشگاه، مسئولیت راهبری فعالیت تمامی کمیته های اخلاق بیمارستان ها با نظارت این مرکز صورت می گیرد و همچنین فعالیت های آموزشی، برگزاری سمینارهای ملی و بین المللی، تدوین گایدلاین ها، کتاب ها، ژورنال های اخلاق همگی از حیطه های فعالیت این مرکز به شمار می روند، اخیرا و در شرایط همه گیری آموزش مجازی از اقبال عمومی خوبی بین اعضای هیات علمی، پژوهشگران و دانشجویان رشته های پزشکی بر خوردار بوده است، در حوزه اخلاق دوره های آموزش مجازی برای دانشجويان و اعضای هیات علمی تدوین شده است.

نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی کشور به نقش پر رنگ این مرکز در تدوین استراتژیک پلن های ملی و راهنماهای ملاحظات اخلاقی در اپیدمی بیماریهای عفونی در شورای عالی اخلاق پزشکی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: تدوین چنین دستورالعمل هایی میتواند راه گشای دانشجویان پزشکی عمومی، رزیدنت ها، اعضای هیات علمی و غیره باشد.

لاریجانی همچنین از ورود اخلاق پزشکی در کشور در بحث هایی همچون سیاست گذاری، تخصیص منابع، تسریع فرآیند تصویب طرح های پژوهشی سخن گفت و افزود: تاکنون ۲۵۰ کارآزمایی بالینی در کشور در مورد کووید-19 طراحی و ثبت شده است که فرآیند داوری کمیته اخلاق پزشکی تنها 48 ساعت به طول می انجامد.

وی ضمن استقبال از توسعه همکاری های منطقه ای بین مراکز همسو پیشنهاد کرد با همکاری دفتر منطقه ای بستری فراهم شود تا از طریق آن بتوان گایدلاین های اخلاق پزشکی در کشور هایی که به لحاظ فرهنگی قرابت بیشتری با هم دارند به اشتراک گذاشته شود و پروژه های تحقیقاتی مشترک چند مرکزی تدوین شود.

به گزارش وب‌دا در بخش های دیگری از این نشست روسای دو مرکز  Biomedical Ethics and Culture  پاکستان و مرکز Salim El-Hoss Bioethics & Professionalism Program از لبنان  نیز به معرفی فعالیت های آموزشی و پژوهشی مراکز متبوع خود و همچنین چالش های مطرح در دو کشور در دوران همه گیری کووید-19 پرداختند. هر دو سخنران بر لزوم شبکه سازی، تدوین پروژه های مشترک و نظارت دفتر منطقه ای جهت تسهیل ارتباطات تاکید کردند.

پایان پیام/

مطالب مشابه