ایران پا به پای سایر کشورها به دنبال تولید واکسن کروناست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیما سادات لاری درباره تغییرات علائم کرونا گفت: علائمی مثل علائم گوارشی و عدم بویایی و چشایی به مرور اثبات شده و در نتیجه اطلاعات درباره این ویروس بیشتر شده است، هرچند تغییراتی در این ویروس گزارش شده، اما این‌که تغییر رفتاری وجود داشته، اثبات شده نیست. قطعا دانسته‌های محققان ما هم در مورد این ویروس بیشتر شده و تیم تحقیقاتی به صورت مرتب روی این ویروس در حال تحقیق هستند.

وی درباره واکسن کرونا افزود: در ایران پا به پای سایر کشورها به دنبال تولید واکسن کرونا هستیم و پروژه‌های مختلفی در این زمینه پیشنهاد شده که ۶ پروژه پیشرفت قابل قبولی داشته است، اثربخشی و بی خطر بودن در مورد واکسن مطرح است. ساخت واکسن در مرحله آزمایشگاهی، تست حیوانی و تست انسانی پیش می‌رود. وزیر بهداشت در این زمینه اعلام کرده که مرحله تست حیوانی طی شده است. این موضوع زمان‌بر است و قطعا تا یک سال آینده امکان رسیدن به آن بعید به نظر می‌رسد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در زمینه ساخت واکسن چیزی از سایر کشورها کم نداریم و وزیر بهداشت موفقیت‌های آتی در زمینه تولید واکسن کرونا را اطلاع رسانی خواهد کرد، در خصوص برگزاری مراسم عزا و عروسی در شرایط شیوع ویروس کرونا توصیه من به مردم ایران این است که در حال حاضر چیزی به اندازه فاصله گذاری اهمیت ندارد. در برخی شهرها مشاهده شده که در یک مراسم عروسی، ۱۲۰ نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند.

به گزارش ایرنا لاری در پایان اضافه کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی می‌توان شرایط را ساده‌تر گرفت تا جوانان راحت‌تر ازدواج کنند. یک زوج بیرجندی داریم که هزینه مراسم عروسی خود را برای آزاد کردن یک زندانی پرداخت کردند، از زنان سرزمین‌مان که نقش محوری در تاب آوری خانواده دارند می‌خواهیم که علاوه بر ایجاد آرامش در خانواده، افراد و اعضای خانواده را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک ملزم کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه