در بحران کرونا ۷۰ میلیون ایرانی توسط مراقبان سلامت غربالگری شده‌اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد مهری با اشاره به اینکه مراکز بهداشت اقدامات لازم برای بیماران مبتلا به کرونا را انجام می‌دهند، اظهار کرد: در حال حاضر نیرو‌های بهداشتی و مراقبان سلامت آموزش‌های لازم را به بیماران و مراجعه کنندگان خانه‌های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت در سراسر کشور ارائه می‌دهند.

اپیدمیولوژیست و عضو هیات مدیره انجمن بهداشت ایران ادامه داد: از ابتدای شیوع بیماری کرونا در ایران تا به امروز، حدود ۷۰ میلیون نفر از مردم ایران حداقل یک بار توسط مراقبان سلامت، بهورزان و دیگر کارشناسان رده‌های بهداشتی به صورت حضوری یا تلفنی غربالگری شده و مشاوره‌های لازم را از کارشناسان این حوزه دریافت کرده اند، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از کادر بهداشت کشور، روزانه با هزاران نفر از مبتلایان به کرونا و خانواده‌های آنها ارتباط دارند و ضمن آموزش، غربالگری و توصیه‌های عمومی، از طریق سامانه ۴۰۳۰ و مراجعه به مراکز جامع سلامت هدایت می‌شوند.

وی افزود: کارشناسان بهداشت و مراقبان سلامت آموزش‌های عمومی مانند نحوه استفاده از کپسول اکسیژن را به افراد یاد می‌دهند. انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر سرباز زدن کارشناسان بهداشت از ارائه آموزش‌های عمومی به بیماران و مراجعه کنندگان نادرست است، در شرایطی که تیم‌های بهداشتی مراکز جامع سلامت سراسر کشور دائم با حداکثر بیماران مبتلا به کرونا ارتباط دارند، اگر بیماری مبتلا به کرونا شود، پرونده بهداشتی داشته باشد از طریق سطوح ارجاع مدنظر وزارت بهداشت خدمات دریافت می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان مهری در پایان گفت: بیماران و افرادی که به خانه‌های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه می‌کنند حتما از سوی مراکز بهداشتی از زمان ابتلا تا ۱۴ روز تحت پیگیری قرار می‌گیرند. اگر کسی این خدمات را نگرفته یا علائم نداشته و یا به قدری علائمش خفیف بوده که بار کاری نیرو‌های بهداشتی آنها را در اولویت‌های بعدی مراقبت قرار داده است، متاسفانه ما در حوزه بهداشت به شدت کمبود نیرو داریم. اگر تامین نیروی کافی در این بخش انجام شود از هیچ خدمت بهداشتی در سطح کشور کاسته نمی‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه