با افزایش آمارهای ابتلا به کووید ۱۹ در کشور مواجه هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عباس آقازاده مسرور گفت: از نظر اپیدمیولوژی، در حال حاضر با افزایش میزان ابتلا به ویروس و شدت گرفتن اپیدمی کووید ۱۹ مواجه هستیم. البته برخی افزایش آمارهای ابتلا به بیماری را "موج دوم" اپیدمی عنوان می‌کنند، ولی از نقطه نظر علمی باید بتوانیم ثابت کنیم که ویروس در موج اول کنترل شده و سرعت انتشار آن به سطح بسیار پایینی کاهش یافته است و پس از آن مرحله، ویروس "مجدداً ظاهر شده" و منجر به افزایش انفجاری در موارد ابتلا و بستری شده است.

وی افزود: برای اطلاق عنوان "موج دوم کرونا" دو پیش شرط گفته شده به لحاظ اپیدمیولوژی ضرورت دارند. در مورد کشور عزیزمان ایران، کنترل ویروس و به پایین‌ترین سطح رساندن انتشار آن اساساً رخ نداده است. بنابراین ما با شدت گرفتن اپیدمی و افزایش آمارهای ابتلا به کووید ۱۹ مواجه هستیم، عواملی متعددی در افزایش آمار و شدت گرفتن ابتلا به بیماری نقش داشته‌اند، روشن نبودن تکلیف سیاست‌های بهداشتی از نظر حاکمیت، بحران اقتصادی و عدم کفایت منابع مالی برنامه‌های مبارزه با اپیدمی کرونا، می‌تواند بخشی از این عوامل باشد.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی به عدم غربالگری در کل جمعیت اشاره کرد و گفت: از شروع بیماری شبکه‌های بهداشت با همکاری نیروهای بسیج مستضعفین و سایر نهادها که به کمک شتافته بودند، اقدام به غربالگری جمعیت‌های تحت پوشش کردند. این روش کاملاً درست و کم هزینه‌ای بود که به خوبی و به خصوص در مناطقی که شبکه‌ها بیشتر منسجم و سیستم پزشکی خانواده مستقر شده بود، آمارهای قابل استفاده‌ای در دسترس مسئولین و تصمیم‌گیرندگان برای اطلاع از سطح و عمق ابتلا به بیماری قرار می‌داد. ولی اتکاء به این روش به تنهایی، فاقد اعتبار کافی بوده و بدون انجام آزمایش‌های غربالگری با کیت‌های آزمایشگاهی مخصوص بیماری کرونا، در ابعاد اجتماعی و عمومی، نمی‌توان به سیستم غربالگری شفاهی و نهایتاً به آمارهای به دست آمده اطمینان کافی داشت و صرفاً از آنها استفاده کرد.

آقازاده مسرور گفت: عوارض روحی و روانی ناشی از "طرح‌های فاصله‌گذاری" بدون ارائه جایگزین‌های با کفایت مادی و معنوی برای مردم. از نقطه نظر روانشناسی اجتماعی، مسئولین کشور و متولیان سلامت نتوانستند مردم را در شرایط "فاصله‌گذاری اجتماعی" و پس از اپیدمی کرونا، در کمال آرامش به اجرای دستورالعمل‌ها و روش‌های حفاظتی فردی و اجتماعی راغب کنند، روی آوردن توده کثیری از جمعیت به سمت کارها و مشاغل و کسب و کار روزانه بدون رعایت هیچ پروتکل بهداشتی، برگزاری مراسم عروسی و عزا و… در بسیاری از شهرهای کشور و شروع مجدد مسافرت‌ها و…، می‌تواند بخش‌های دیگری از عوامل افزایش موارد بیماری در کشور باشد.

به گزارش مهر وی در پایان اضافه کرد: مسئله مهم نگران کننده این است که با این شرایط اجتماعی که اشاره شد، فاصله زمانی اندکی تا شروع پاییز و احتمال خیزش اپیدمی آنفلوانزا وجود دارد، نگرانی نخبگان علمی و پزشکی در آن است که همزمانی و همراهی اپیدمی این دو ویروس، چه شرایطی را برای مردم، اعم از بیماران، آلوده شدگان و افراد سالم ایجاد خواهد کرد. حتی امروز هم برای چاره‌جویی دیر شده است. از سوی دیگر، توجه داشته باشیم که آنتی بادی‌های ایجاد شده بر علیه ویروس کرونا ممکن است تنها ۲ تا ۳ ماه در بدن باقی بمانند و این یافته قطعاً در مسیر کنترل کووید ۱۹، خبر ناگواری است.

پایان پیام/

مطالب مشابه