سرطان معده جزو شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان و زنان ایرانی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد امانی گفت: درمان بیماری در این مراحل نیاز به جراحی ندارد و با روش آندوسکوپی درمان قطعی و خارج کردن ضایعه، امکان پذیر است.

عضو هیات علمی پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: نکته مهم توجه جدی به علائم و نشانه های بیماری است، افراد ساکن در مناطق پرخطر، افراد دارای سابقه خانوادگی به خصوص در فامیل درجه اول، کاهش وزن، گیرکردن غذا، استفراغ، کم خونی فقر آهن، علائم سوء‌هاضمه از جمله نشانه هایی هستند که نیاز به بررسی دارند و در این موارد بهتر است آندوسکوپی فوقانی انجام شود، بررسی آندوسکوپی باید با دقت صورت گیرد تا تمام معده و ضایعات احتمالی دیده شود و نمونه برداری انجام گیرد. با رعایت دقت این کار در خواب عمیق و بررسی کامل معده، می توان ضایعات را در مراحل اولیه تشخیص داد.

وی تاکید کرد: امروزه با استفاده از روش های مداخله ای آندوسکوپی به راحتی می توان ضایعات سرطانی معده را در مراحل اولیه تشخیص داد، ضایعه را برداشت و در نهایت بیمار را درمان کرد، سرطان معده شایع ترین سرطان گوارش است و این بیماری در مجموع جزو سرطان های شایع در مردان و زنان ایرانی است و سالانه سبب مرگ و میر تعداد زیادی از هموطنان می شود، ایران جزو مناطق با شیوع بالا سرطان معده است. نواحی شمالی کشور مانند استان های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان شمالی، گلستان و ادامه سواحل دریای خزر از مناطق شیوع بالا هستند و هرچه به سمت جنوب کشور می رویم، میزان شیوع بیماری کمتر می شود.

به گزارش ایرنا امانی در پایان گفت: سرطان معده از سنین پایین تری در ۴۰ تا ۵۰ سالگی در ایران بروز پیدا می کند و با افزایش سن، شیوع آن بیشتر می شود، مصرف سیگار، تریاک، استفاده زیاد از گوشت قرمز به خصوص کباب شده، مصرف چای داغ، استفاده زیاد نمک و چاقی از مهمترین عوامل ایجاد سرطان معده در ایران است، به نظر می رسد میکروب هلیکو باکتری پیلوری به تنهایی برای ابتلا به بیماری کافی نیست و عوامل همراه دیگری باید وجود باشند تا سبب بروز معضل شوند، سرطان پیشرفته معده با مرگ و میرهای بالایی همراه است و امکان درمان و بهبودی کامل بیماران در این حالت هم کم است اما با تشخیص در مراحل اولیه، بهبودی به میزان زیادی بالا می رود.

پایان پیام/

مطالب مشابه