تعهد ایران به حذف هپاتیت تا ۱۴۱۰
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رشید رمضانی دریاسری گفت: هفتم مرداد ماه "۲۸ جولای" مصادف با روز جهانی هپاتیت فرصتی کم نظیر در راستای افزایش حداکثری آگاهی عموم جامعه نسبت به راههای انتقال، پیشگیری ودرمان هپاتیت های ویروسی است. شعار روز جهانی هپاتیت در سال ۲۰۲۰ از طرف WHO "آینده ای بدون هپاتیت "انتخاب شده است.

رئیس اداره مراقبت از بیماری هپاتیت معاونت بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: امسال سازمان جهانی بهداشت بر آزمایش جهت شناسایی بیماران شناخته نشده تمرکز کرده است به این دلیل که تنها ۱۰ درصد مبتلایان به هپاتیت B  و ۱۹ درصد از مبتلایان به هپاتیت C از ابتلای خود به بیماری آگاهند. بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت ۲۹۰میلیون نفر درجهان با عفونت های ویروسی زندگی می کنند و از بیماری خود نا آگاهند.

وی توصیه های سازمان جهانی بهداشت درسال ۲۰۲۰  را چنین برشمرد: خدمات پیشگیری ودرمان هپاتیت های ویروسی از قبیل ایمنی نوزادان و خدمات برای کاهش میزان ابتلا به هپاتیت های ویروسی و کنترل و درمان هپاتیت های مزمن B  حتی درطول پاندمی کووید ۱۹ ضرورت دارد. همه افراد جامعه باید به خدمات پیشگیری، آزمایش ودرمان هپاتیت دسترسی داشته باشند. ازجمله افراد تزریق کننده مواد مخدر، زندانیان، مهاجرین وافرادی که درمعرض بیشترین مواجهه هستند.

رمضانی گفت: آزمایش به موقع و درمان هپاتیت های ویروسی می تواند از بروز سرطان کبد و سایر بیماریهای کبدی جلوگیری کند. همه نوزادان متولد شده بایستی علیه هپاتیت ب واکسن دریافت کنند. همه زنان باردار بایستی بصورت روتین آزمایش هپاتیت انجام دهند و درصورت ابتلا، نیاز به مراقبت و درمان خواهند داشت، برای داشتن آینده ای بدون هپاتیت، باید از انتقال هپاتیت از مادر به نوزاد جلوگیری کنیم. برنامه ریزی جهت  حذف هپاتیت های ویروسی B , C درایران جزو تعهدات و وظایف مهم  وزارت بهداشت تا سال ۱۴۱۰ است که واکسیناسیون هپاتیت B، آموزش، پیشگیری و  بهره گیری از داروهای موثر نقش بسزایی در کاهش شیوع هپاتیت های ویروسی درکشور دارد.  

رئیس اداره مراقبت از بیماری هپاتیت معاونت بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: کشور ایران نیز همانند بیش از ۱۲۰ کشور جهان متعهد به حذف هپاتیت های ویروسی تا سال ۱۴۱۰ "۲۰۳۰میلادی" است. اهداف حذف عبارتند از کاهش ۹۰ درصدی موارد جدید ابتلا به هپاتیت B,C وهمچنین دسترسی همگانی به درمان های کلیدی برای هپاتیت های مزمن تا ۸۰ درصد که این امر می تواند باعث کاهش ۶۵ درصدی مرگ های مرتبط با هپاتیت شود، در این راستا تفاهم نامه همکاری مابین سازمان انتقال خون ایران و مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت واکسیناسیون هپاتیت B  در گروه اهدا کنند گان مستمر خون منعقد شد و این برنامه در کل کشور تداوم و استمرار دارد.

وی اظهار کرد: همچنین تفاهم نامه همکاری با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور درخصوص واکسیناسیون اقشار زحمتکش شامل کارکنان آتش نشانی، پاکبانان، کارکنان و کارگران حوزه مدیریت پسماند و آرامستانها به منظور ارتقای سلامت این اقشار منعقد شده که به زودی اجرایی می شود، دور سوم برنامه دیده وری در زندانهای کشور در ۵ استان کشور انجام شد. این برنامه با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه های استانهای آذربایجان غربی، اردبیل، سمنان، مرکزی، کردستان و سازمان زندان استانهای مذکور به منظور بیماریابی و درمان مبتلایان به هپاتیت های ویروسی انجام شد.

رمضانی ادامه داد: همچنین دور اول دیده وری در زندان زنان در استان تهران با همکاری مشاور محترم امور زنان و معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به صورت پایلوت آغاز شده است که انشالله در آینده ای نزدیک در کل کشور اجرایی خواهد شد، با آموزش کلیه کارکنان بهداشتی درزمینه هپاتیت و انتقال آبشاری آموزش ها به محیطی ترین سطوح، به بخش عمده ای از عامه مردم اطلاع رسانی در زمینه این بیماری صورت پذیرفته و آموزش ها تداوم دارد.  

به گزارش ایسنا رئیس اداره مراقبت از بیماری هپاتیت معاونت بهداشت وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: به منظور شناسایی و درمان به موقع مبتلایان، برنامه ادغام هپاتیت در نظام سلامت کشور در پنج دانشگاه علوم پزشکی به صورت پایلوت آغاز شده است که پس از آن در کل کشور اجرایی خواهد شد، در دو سوم دانشگاههای علوم پزشکی کشور واحدهای مشاوره هپاتیت راه اندازی شده است و دیده وری هپاتیت های ویروسی برای زنان آسیب پذیر و کودکان کار وخیابان نیز از اقدامات سال گذشته و سال جاری است.

پایان پیام/

مطالب مشابه