مراقب باشیم نیروی درمانی مستهلک نشود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی فتاحی در نشست ویدئو کنفرانسی از استودیو سلامت وزارت بهداشت با بیان این که بیش از ۶هزار نفر از کادر درمان در سراسر کشور تا کنون به کرونا مبتلا شده و ۱۴۰ شهید مدافع سلامت داریم، گفت: از این میان پرستاران ۲۲درصد، پزشکان عمومی ۲۰درصد، گروه داخلی هشت و گروه زنان با پنج درصد بیشترین مبتلایان به این ویروس را تا کنون تشکیل داده اند.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: همانطور که در زمان جنگ تحمیلی ممکن بود دغدغه هایی از لحاظ امکانات لجستیک داشته باشیم اما دغدغه تامین نیروی انسانی درمانی را نداشتیم و بعضا تعداد داوطلبان ما بیش از تعداد مورد نیاز بود. اکنون هم تا الان به همین گونه بوده است و مردم خیلی دغدغه دسترسی به کادر درمان خصوصا در شرایط بحرانی بیمارستان ها و آی سی یوها نداشتند و باید مراقب باشیم نیروی درمانی مستهلک نشود و دچار مشکل نشویم، توصیه ام به مردم آن است که تنها راه مقابله با این ویروس به دست توانای خود مردم است؛ نه تسلیم ویروس شویم و نه از آن بترسیم. باور کنیم که بیش از ۹۵ درصد مبتلایان بهبود می یابند حتی از موارد پنج درصد بستری هم بالای ۹۰ درصد بهبود می یابند.

وی افزود: از طرفی هم بیخیالی در برابر این ویروس فاجعه دیگری برای ما رقم خواهد زد. تنها راه مقابله با آن رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی از جمله فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و سپردن سلامتی خود به دست افرادی که اهل فن هستند. به پزشکان عزیزمان هم توصیه دارم که مانند گذشته جهادگونه در خدمت مردم باشند، به مراقبت از بیماران بپردازند و از خود و کادر درمان نیز مراقبت به عمل آورند. پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل ها را رعایت کنند و انتظار بیماران را جامه عمل بپوشانند، اولین چیزی که بیمار از ما انتظار دارد، احترام و تکریم است. طبیعی است که در مقابل اقدامات درمانی و ساده ترین اقدامات درمانی عوارض غیر قابل پیش بینی و غیرقابل پیشگیری هم وجود دارد و هیچ طبیبی نمی تواند ادعا  کند کار درمانی بدون عارضه انجام دهد. اگر کسی این ادعا را دارد اولین تخلف انتظامی را انجام داده است، بر همین اساس سه درصد اقدامات درمانی در دنیا منجر به شکایت از کادر درمان می شود که این رقم در کشور ما حدود یک دهم درصد است. وقتی بیماری درمانگر خود را انتخاب می کند قطعا یک سری توقعاتی در او ایجاد می شود.

فتاحی درباره توقعات بیماران از پزشک گفت: یک توقع احتمالی و یک توقع ارزشی وجود دارد؛ توقع احتمالی حوادثی است که بیمار ترس دارد به آنها مبتلا شود که این موضوع منجر به اضطراب او می شود که اولین وظیفه پزشک ایجاد امنیت خاطر برای بیمار است. توقع ارزشی نیز آن دسته مواردی است که بیمار آرزوی رسیدن به آنها را دارد که عدم برآورده شدن آنها موجب ابهام و پرسش برای بیمار خواهد شد. به همین دلیل است که در طبابت علاوه بر شروط علمی، صفات اخلاقی نیز برای طبیب مهم است. پزشک باید دانا و شیرین زبان باشد تا به این شیوه ابهامات و شکایات به حداقل برسد. فلذا قانون در قبال کاری که پزشک انجام می دهد برای او سه نوع مسئولیت پزشکی تعریف کرده است، این مسئولیت ها شامل مسئولیت مدنی، کیفری و انتظامی است.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: جبران خسارت مادی، معنوی و جسمی برای بیمار به عهده پزشک است که دادگاه به آن رسیدگی می کند و مسئولیت کیفری انجام یا عدم انجام کاری که قانون برایش وظیفه کرده را به عهده دارد. همچنین مسئولیت انتظامی رعایت دستورات را به عهده دارد. در کنار این مسائل موضوعات اخلاقی نیز وجود دارد که پزشک باید با راستگویی و دادن اطلاعات صحیح به بیمار با داشتن صبر، حسن خلق و رازداری این مسئولیت را به عهده بگیرد. رسیدگی به مسئولیت انتظامی در نظام پزشکی به حوزه انتظامی این سازمان واگذار شده که ماده ۲ و ۳ قانون این وظیفه را در اختیار حوزه های انتظامی سازمان قرار داده است.

وی درباره کاسبی هایی که همزمان با شیوع کرونا و از بعضا از سوی مدعیان طب سنتی اتفاق می افتد گفت: یکی از وظایف ما در حوزه های انتظامی نظام پزشکی رسیدگی عالمانه به پرونده ها و ایجاد محیطی امن برای بیمار و کادر درمانی است. بیمار نباید دغدغه انتخاب شیوه های درمانی را داشته باشد.

فتاحی ادامه داد: از گذشته در کشورمان به هر کسی اجازه طبابت داده نمی شد و چیزی به عنوان شهادت نامه برای پزشکان وجود داشت. همچنین پیامبر اسلام (ص) نیز می فرماید هر کسی طب را نداند و طبابت کند، ضامن است. به همین خاطر است که می بینیم در کنار علم طبابت، سوگند نامه ها وجود داشته است. همواره با پزشک نماهایی که چه با لباس طبابت و چه در غیر این لباس اقدام به این طبابت می کنند، مواجه هستیم. در شرایطی که بیماری ناشناخته ای مانند کرونا در جهان ایجاد می شود که درمان آن نیز پیچیده است، بیمار ممکن است از سر ناچاری برای درمان به هر کسی پناه ببرد که همین باعث افزایش سوء استفاده ها می شود. به شکلی که کسانی که حتی کوچکترین اطلاعاتی درباره طبابت و ویروس ندارند، درباره آن نظر می دهند و شرایط بیماری را به سخره می گیرند. ما حتی با شخصی مواجه بودیم که حاضر نبود هنگام پرواز از یک ماسک ساده استفاده کند. در حالی که در شمال مملکت درمانگاه طب اقماری ایجاد کرده است و در مورد تاثیر آب و هوا و فردی و خوراکی ها و راهکارهای درمانی برای کرونا صحبت می کند.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: از نگاه ما هر پروتکلی خارج از پروتکل های مصوب وزارت بهداشت جرم محسوب می شود و یکی از وظایف ما در این ایام در مورد اقداماتی بود که غیر پزشکان انجام می دادند؛ در صورتی که شخص پزشک باشد خود سازمان نظام پزشکی برخورد خواهد کرد. یکی از این افراد که محرومیت دائم از نظام پزشکی داشته است باز هم پرونده جدیدی درباره بیماری کرونا نزد سازمان دارد. اگر اشخاص پزشک هم نباشند به دادگاه خاص خودشان ارجاع داده می شوند در این زمینه دادگاه ویژه روحانیت و دادگاه انقلاب بسیار به ما کمک کرده اند.

وی با اشاره به این که در روزهای قبل شخصی با حضور در صدا و سیما اقدام به معرفی نوشیدنی برای درمان کرونا کرده بود تصریح کرد: امروز نامه ای به صدا و سیما دادند که اگر گزارشی در زمینه تجویز یک دارو که اعلام شده دارند، به ما سند بدهند؛ در غیر این صورت از طرف سازمان نظام پزشکی این موضوع را به دادگاه معرفی خواهیم کرد.

فتاحی درباره ی انجام اعمال جراحی زیبایی و الکتیو در شب تصریح کرد: کلینیکها مجاز به ارائه خدمات این چنینی در شب نیستند، مگر در مواردی که بحران و یا اورژانسی وجود داشته باشد فلذا انجام اعمال در هنگام شب در کلینیکها غیر مجاز است.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: در کل کشور عدالت در توزیع نیروی انسانی وجود ندارد، بالاترین توزیع نیروی انسانی در تهران و کمترین میزان آن در سیستان و بلوچستان است. هر چند که در سالهای اخیر اندکی در حال نزدیک شدن به عدالت در توزیع نیروی انسانی هستیم. اعمال غیر اورژانسی در زمان کرونا تا حدی تعطیل شده بود و پزشکان برای درمان بیماری کووید ۱۹ هدایت شدند. البته همچنان نگرانی هایی وجود دارد که اگر مردم کمک نکنند و بیماری مهار نشود، در آینده نزدیک با کمبود نیروی متخصص مواجه شویم؛ این گونه نیست که تربیت نیروی متخصص با سرعت انجام شود حتی در گروه پرستاری هم هر شخصی نمی تواند در بخشهای ویژه فعالیت کند.

وی افزود: طی جلسه ای که دو هفته قبل با وزارت بهداشت داشتیم اعلام کردیم که در شرایط فعلی باید به شکل اوژانسی حتی به تربیت بهیار و کمک بهیار بپردازیم و تنها به رده های تخصصی بسنده نکنیم. مگر در بیمارستان ها چند متخصص عفونی و اطفال داریم؟ حتی پزشکان عمومی نیز باید دوره های کوتاهی را ببینند که بتوانند در بخش های ویژه فعالیت کنند.

فتاحی درباره نظارت بر وضعیت مطب ها  از نظر رعایت نکات بهداشتی نیز گفت: این نظارت در حوزه انتظامی سازمان نظام پزشکی نیست ما زمانی به موضوع ورود می کنیم که یک شخص حقیقی یا حقوقی مطلبی را منعکس کند، اگر بیماری از وضعیت ظاهری یا بهداشت مطب یا موسسه ای شکایت کند ما به عنوان حوزه انتظامی این موضوع را به دانشگاههای علوم پزشکی منعکس می کنیم. حتی اجرای احکام را نیز به دانشگاههای علوم پزشکی می دهیم. در صورتی که لازم باشد برای تحقیق از مطب ها و سرکشی و بازدید انجام شود از نیروهای دانشگاهی استفاده می کنیم. نیروهای اجرایی و عملیاتی ما معاونان دانشگاههای علوم پزشکی هستند و نظارت بر مطب ها نیز بر عهده آنها است. البته در شرایط بحران کرونا نیاز است که در این زمینه ما نیز به آنها کمک کنیم.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی درباره فروش دارو و نظارت بر آن در ناصر خسرو تاکید کرد: فروش دارو در این محل به حوزه انتظامی سازمان ربطی ندارد و موضوع مربوط به دادگاه تعزیرات و غیره است. زیرا در فروش دارو در این محل کادر درمان نقشی ندارند، اما در کمیسیون ماده ۱۱ سازمان تعزیرات حکومتی کمیته ای تشکیل می شود که یکی از اعضای آن رئیس سازمان نظام پزشکی شهر مربوطه است که پرونده های این چنینی که تنها در حوزه دارو هم نیست، در این کمیته مطرح می شود. متاسفانه داروهای  تقلبی زیادی در بازار به فروش می رسد که می تواند سلامت مردم را به خطر اندازد.

وی اظهار کرد: در حادثه کلینیک سینا تعدادی از متخصصان و کادر درمان را از دست دادیم، برای تربیت یک متخصص گاهی ۳۰ سال درس خواندن لازم است. البته من مطمئنم که اگر کادر درمان از وضعیت ایمنی جایی که در آن مطلع باشند و بدانند که شرایط مناسبی ندارند، فعالیت نخواهند کرد. به اعتقاد بنده بیمارستان ها به دلیل وجود کپسولهای گازهای مختلف، نقاط حساسی هستند که باید ایمنی در آنها فراهم باشد.

فتاحی در خصوص اینکه آیا میزان جرم با تخلف صورت گرفته از سوی پزشک برابر است گفت: اول باید اثبات شود که مشکل رخ داده عارضه بوده و یا تقصیر پزشک است و همچنین آیا اقدامی که پزشک انجام داده ارتباط سببی با موضوع دارد یا خیر؟ اما گاهی اوقات سخت است که بیمار بپذیرد که دارو برای او عوارض داده است. در شرایطی که دارو و تجویز مشکلی نداشته اما عارضه ای غیر قابل پیشگیری و غیر قابل پیش بینی در بیمار رخ داده است. درباره هر عارضه ای که به حوزه های انتظامی سازمان برسد بر اساس موارد مثبت در آیین نامه مجازات ها نیز مشخص است. این مجازات ها از تذکر شفاهی تا محرومیت دائم برای پزشک وجود دارند. تنها در سال گذشته حدود ۳۰۰ نفر از طبابت محروم شدند.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی در خصوص میزان قصور پزشکی ثبت شده در سال گذشته تصریح کرد: بیماران می توانند زمانی که دچار مشکل می شوند به ۳ محل شامل دادسرای عمومی و انقلاب، سازمان تعزیرات حکومتی و دادسرای نظام پزشکی مراجعه کنند. سال قبل میزان مراجعه به این سه مرکز حدود ۲۰ هزار شاکی بوده است که البته حدود ۳۰ درصد این شکایت ها همپوشانی دارد. بر اساس برآوردهای صورت گرفته هر ایرانی سالانه به طور متوسط ده و نیم بار مراجعه درمانی یا پزشکی به مراکز درمانی دارد.

وی اضافه کرد: حدود ۹۰۰ میلیون بار مراجعه درمانی  در سال گذشته اتفاق افتاده است که حدود ۹ تا ۱۰ میلیون بستری در کل کشور و ۸۹۰ میلیون بار مراجعه سر پایی بوده است. از این ۹۰۰ میلیون بار مراجعه در کشور ما تنها ۲۰ هزار پرونده داشتیم. یک عارضه و مشکل می تواند منجر به عوارض غیر قابل جبرانی برای بیمار شود و هیچ چیز نزد انسان بالاتر از نعمت سلامتی نیست. اما کشور ما در مقایسه باسایر کشور ها میزان شکایت پزشکی کمتری دارد. از این ۲۰ هزار شکایت حدود ۶ هزار شکایت در دادسراهای انتظامی کل کشور ثبت شده است.

فتاحی ادامه داد: پس از تشکیل پرونده و معاینه بیمار نظر کارشناسی ارائه شده و دادستان نظام پزشکی قرار صادر می کند. در سال گذشته ۶۰ درصد قرارها منجر به برائت و ۴۰ درصد منجر به کیفر خواست شده است. آمار محکومیت ها در سازمان  تعزیرات استان تهران حدود ۳۵ درصد و در دادسرای نظام پزشکی حدود ۳۹ درصد است که این موضوع نشان می دهد نگاه صنفی در سازمان نظام پزشکی وجود ندارد.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: بیشترین شکایت ها شامل نارضایتی از درمان است که ۶۰ درصد شکایت ها را تشکیل می دهد، همچنین ۲۰ درصد شکایت ها مربوط به تعرفه، ۵ درصد عوامل رفتاری کادر درمان و ۵ درصد نیز مربوط به تبلیغات غیر مجاز است. علاوه بر فاکتورهای درمانی، هزینه ای و رفتاری، فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی نیز در ایجاد شکایت نقش دارند. به طور متوسط در کل کشور به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت ۷ دهم بار شکایت از کادر درمان انجام شده است که در استان های کم برخوردارتر که نیروی انسانی کمتر و تجهیزات کمتری دارند، شکایتهای بیشتری  دارند؛ این یعنی زمانی که نیروی انسانی ۳۰ روز به کار گرفته می شود خستگی و سایر عوامل تاثیر گذار بوده و شکایت ها بیشتر می شود.

وی افزود: در خصوص استانهایی که از لحاظ شرایط و تجهیزات مانند هم هستند ممکن است شکایتهای درمانی این استان نسبت به دیگری ۵۰ درصد افزایش پیدا کند که این یعنی تنها درمان و عارضه منجر به شکایت نمی شود و فاکتورهای دیگری هم نقش خواهند داشت. بیشترین شکایت ها مربوط به دندانپزشکان، پزشکان عمومی در بخش سرپایی است. همچنین در  بخش بستری نیز متخصصان زنان و زایمان، اورتوپدی و جراحی بیشترین شکایات را دارند. بر همین اساس ۱۳ درصد شکایت ها در مورد دندانپزشکان، ۱۰ درصد درباره پزشکان عمومی، ۱۳ درصد پزشکان زنان و ۷ درصد پزشکان ارتوپد و جراحی عمومی است.

فتاحی اضافه کرد: البته ۳ مولفه بسیار مهم در این زمینه نقش دارد که یکی از آنها فراوانی جمعیت پزشک و دومی انجام اعمال الکتیو یا اورژانس است، بر همین اساس پزشکان عمومی و دندانپزشکان ۴۰ درصد جمعیت کادر درمان را تشکیل می دهند که اگر شکایت از آنها از سایرین بیشتر است به دلیل همین فراوانی بیشتر خواهد بود، بیشترین اعمال اورژانسی توسط متخصصین زنان و ارتوپدی انجام می شود که همین موضوع می تواند بر افزایش میزان شکایت از این دو گروه تاثیر داشته باشد.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی درباره طرح شکایت از کلینیک سینا تصریح کرد: در این باره شکایتی به ما نرسیده و ما پرونده ای  در نظام پزشکی در این خصوص نداریم.

وی افزود: انجام تست کرونا چه در منزل و چه در بیمارستان نیازمند مجوز وزارت بهداشت است، البته تا آنجایی که بنده اطلاع دارم انجام تست کرونا در منزل ممنوع نیست چون ممکن است فردی نتواند از خانه خارج شود اما  تبلیغ این کار ممنوع است. به طور کلی عدم رعایت دستورات وزارت بهداشت، تخلف است. تاکنون در خصوص بیماری کرونا پرونده ای با شاکی خصوصی نداشته ایم البته شکایت هایی از سوی مدعی العموم در خصوص مباحث مطرح شده درباره ادعاهای درمانی برای کرونا وجود داشته است .

فتاحی درباره تبدیل منازل مسکونی به مطب ها گفت: تبدیل منازل به مطب ها بلامانع است، به شرطی که سایر ساکنان به آن موافق باشند. البته محل رسیدگی به شکایات احتمالی در این حوزه سازمان نظام پزشکی نیست.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی درباره استفاده از کارت خوان در مطب ها تصریح کرد: وجود کارت خوان در مطب یک وظیفه صنفی و اخلاقی است که البته از سال گذشته به شکل قانون درآمد و وظیفه ما نیز اطاعت از آن است. بنده آماری در این خصوص ندارم و شکایتی هم فعلا در این مورد نبوده که البته اگر هم وجود داشته باشد حوزه انتظامی سازمان، نقشی ندارد.

وی درباره شرایط فعالیت مطبها و برخی اعمال جراحی در کرونا گفت: اکنون نیز اعمال زیبایی ممنوع است و تا مدت ها نیز فعالیت مطب های دندانپزشکی تعطیل بود. البته ما انتظار نداشتیم تمام پزشکان به خط مقدم مقابله با بیماری بیایند. البته تا کنون کمبود و نگرانی در زمینه کادر درمان نداشته ایم.

فتاحی درباره رسیدگی به ضرب و شتم کادر درمان توسط همراهان بیماران گفت: این موضوع همیشه وجود داشته است. هر چند که به دلایلی بیشتر شده اما زمانی که ضرب و شتم در محیط مقدسی مانند بیمارستان اتفاق می‌افتد قابل تحمل نیست. در سازمان نظام پزشکی کمیته‌ای متشکل از متخصصان و روانشناسان در رشته‌های مختلف تشکیل شده تا به علت بروز چنین اتفاقاتی بپردازند. البته از پزشکانی که در این زمینه دچار مشکل شده بودند  حمایت کردیم، اما این نمی‌تواند راهکار باشد و باید به علت‌ها بپزدازیم متاسفانه مشکل ما مردم این است که زود تصمیم می‌گیریم و زود قضاوت می‌کنیم.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد از شکایات‌ها در خصوص پرونده‌های تعرفه‌ای است درباره آمار پرونده‌ها و شکایات در کمیسیون ماده ۱۱ استان تهران تصریح کرد: سال قبل بیش از ۱۱ هزار پرونده داشتیم که ۹۰ درصد آنها مربوط به مراکز تولیدی ، بهداشتی، کارخانه‌ها و مواد غذایی بوده است. همچنین یک  درصد پرونده‌ها نیز  مربوط به کسانی است که اصلا  پزشک نیستند اما به طبابت مشغول هستند. که بیشتر  خدماتی در حوزه دندانپزشکی، زیبایی و یا طب سنتی انجام می‌دهند. همچنین ۹ درصد از شکایت‌ها نیز مربوط به مراکز درمانی بوده است که از این ۹ درصد ۵۴۰ پرونده مربوط به تعرفه‌های درمانی بوده است، از این ۵۴۰ پرونده ۳۵ درصد آن در محاکم درمانی محکوم شدند یعنی ۱۸۰ پرونده با محکومیت بابت تعرفه داشته‌ایم. در استان تهران ۱۵۰ میلیون بار مراجعه سرپایی و یک و نیم  میلیون بار مراجعه بستری داریم که از این تعداد ۱۰ مورد آنها پرونده‌های زیر میزی داشتند.

وی اظهار کرد: در خصوص پیشگیری از خطا ساده ترین کار این است که خطاکار پیدا شده و از تکرار خطا پیشگیری شود.  مهمترین نقش در این زمینه شامل آموزش علمی و  اخلاقی خواهد بود.  پرونده‌هایی که مطرح می‌شود توسط گروه‌های خاصی بررسی شده و آموزش‌ها برای  پیشگیری از خطاهای احتمالی برای پزشکان کمتر می‌شود؛ چرا که یکی از برنامه‌های ما این است که از ایجاد خطاها جلوگیری کنیم برقراری ارتباط انسانی و دو طرفه میان بیمار و پزشک، حقیقت گویی و ... می‌تواند از شکایات کم کنند. اولین کاری که انجام می‌دهیم این است که دادیار با شاکی صحبت می‌کند و در همین ابتدا تا ۳۰ درصد شکایت‌ها کاهش می‌یابد. براساس تحقیقات انجام شده بیمار از پزشک می‌خواهد که او را معاینه کند و آینده بیماری را برایش مشخص کند؛ در صورتی که این دو نکته از سوی پزشک رعایت شود میزان شکایت‌ها به حداقل‌ها خواهد رسید.

به گزارش ایسنا فتاحی در پایان درباره وضع تعرفه برای جمع آوری زباله‌های عفونی از مراکز درمانی و مطب‌ها و موضوعاتی که پزشکان مطرح می کنند خاطر نشان کرد: مصوبه شورای شهر تهران این است که تعرفه جمع آوری زباله‌های پزشکی ۱۵ درصد افزایش یابد، در این زمینه اقداماتی انجام می‌شود و به اطلاع می‌رسد.

پایان پیام/

مطالب مشابه