عدم رعایت توصیه های کارشناسانه باعث مرگ و میر با ابعادی به مراتب دهشتناک تر از پیش خواهد شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، متن نامه به شرح زیر است

 رياست محترم جمهور جناب حجت الاسلام والمسلين دكتر حسن روحانی

بعد از سلام و قدرداني از زحمات حضرتعالي در هدايت سكان كشور در اين برهه تاريخي بحران كرونا ، مجمع انجمن هاي علمی گروه پزشكي ايران كه برگزيده تمام انجمنهای علمی است كه به كار سلامت ميپردازند لازم ميداند نگراني عميق خود را از انچه كه اين روزها به دليل بحران كرونا بر كشور ميگذرد و نحوه مقابله با آن، ابراز دارد. بخصوص در مقاطعي كه به دليل سنت هاي ملي و مذهبي و اجتماعات مرسوم آنها نيازمند اتخاذ سياست هايي ظريف و هوشمندانه هستيم اين نگراني و به تبع ان اين احساس مسئوليت ابعاد بزرگتري می‌يابند.

به عنوان صداي سيستم سلامت كشور و مجموعه اي كه شامل انجمن هاي متخصصين و كارشناسان امار و اپيدميولوژي و پزشكي اجتماعي هم مي‌شود، به عنوان مجموعه اي كه تك تك احاد او ماههاست در پيكاري بي امان با اين بحران به سر ميبرند و نقاط ضعف را بخوبي تجربه كرده و می‌شناسند هشدار ميدهيم عدم رعايت توصيه هاي كارشناسانه مجمع و سيستم سلامت باعث ابتلا و مرگ و مير با ابعاد ي به مراتب دهشتناک تر از پيش خواهد شد. اگر امروز روزانه  دويست مرگ و ٢٠٠٠ ابتلا ثبت ميشود بر اساس برخي پيش بيني ها در صورت عدم رعايت جدي دستورالعمل ها در سه ماه اينده اين امار تا ١٦٠٠ مرگ در روز هم افزايش خواهد يافت.

خستگي نيروهاي انساني كادر پزشكي و به پايان رسيدن منابع سلامت در چنين شرايطي چشم اندازي بسيار تيره و تكان دهنده پيش چشم اشكار ميكند. بنابراين به عنوان يك نظر كارشناسي با پذيرش تمام مسيوليت هاي اجتماعي و اخلاقي ان اعلام مي‌كنيم:

"عزاداري و مراسم مذهبي در اجتماعات و گروه ها بعلاوه تجمعات بزرگ مثل كنكور بدون رعایت شرایط لازم بايد اكيدا ممنوع گرديده بر ممنوعيت ان نظارت جدي و انضباطي اعمال گردد ."

اولا : خطر شعله ور شدن ابتلا و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده اظهر من الشمس است و بازتاب منفي اين ابتلا در كوتاه مدت و دراز مدت بر توده مردم وبخصوص دينداران شايان تاملي ويژه است. چراكه براساس اعتقادات مسلم ما از بين بردن  تنها يك زندگي به معني از بين بردن حيات همه انسان هاست.

ثانيا: عشق ابا عبداله الحسين در رگ و پي ايران و هر ايراني جاري است و بخش پرافتخار هويت  ملي ماست. تعطيلی مراسم گروهي ايام محرم به هيچ رو به معناي تعطيل عزاداري يا عدم بزرگداشت  سرور شهيدان نيست. ياد اين حماسه  همواره ، و همه ساله و بخصوص در اين ايام  بر روح و روان اين ملت  انچنان جاريست  كه نياز به تبليغ ندارد. از سوي ديگر تعطيل مراسم گروهي محرم، درك پيام تاريخي عاشورا مبني بر گذشتن از خود و سلايق خود در برابر مصالحي عالي تَر ، كه در اينجا حفظ سلامت امت  تعبير ميشود. شعله ور شدن شيوع كرونا به دنبال اجتماعات موضوعي نيست كه در پرده بماند  و تاثير منفي  ان بر توده علاقمندان ابي عبداله و عاشقان عاشورا و توده مردم را به راحتي ميتوان پيش بيني كرد.

محدوديت هاي شديد در  زيارت خانه خدا -كعبه -در اين ايام نمايانگر ضرورت تعطيلي كليه مناسك ديني تجمعی منجمله مراسم ايام محرم است. تبليغات رسانه هاي خارجي  در صورت عدم تعطيلی اين مراسم هم   دور از انتظار نيست.

مردم فهيم ايران بي ترديد ارزش سختگيري هاي دولت -اين پدر سخت گير عاقبت انديش -را چه به شكل جريمه خاطيان و چه به شكل قرنطينه برخي شهر ها و اماكن،  قدر شناسند  و در روز مقتضي پاس خواهند داشت.   

هیات مدیره مجمع انجمنهای علمی گروه پزشکی    

دکتر فاضل،دکتر نوبخت،دکتر ظفرقندی،دکتر تاجرنیا،دکتر زمانی،دکتر سید احمد جلیلی و دکتر صدریزاده و دکتر برومند ،دکتر عباسیون،دکتر جغتایی،دکتر صداقت،دکتر بیات،دکتر رسایی،دکتر سبزواری،دکتر نعمت اللهی،دکتر فلاحی،دکتر خاقانی،دکتر شیرزاد،دکتر سلیمی،دکتر خداکرمی،دکتر هلاکویی،دکتر حسینی
روابط عمومی سازمان نظام پزشکی

پایان پیام/

مطالب مشابه