جهش ژنتیکی قدرت سرایت ویروس کرونا را ۱۰ برابر کرده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مینو محرز با تاکید بر اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی برای همه افراد جامعه الزامی است و خطر ویروس کرونا را دور می کند گفت: بیماران دارای دیابت کنترل نشده در رده بیماران پرخطر "های ریسک" قرار دارند و باید در رعایت پروتکل ها دقت بیشتری داشته باشند.

وی افزود: این افراد باید حتی الامکان از تماس با افراد دیگر پرهیز کنند و خانه ماندن را بر امور دیگر ترجیح دهند. در صورتی که مجبور به بیرون رفتن هستند حتما از ماسک استفاده کنند و فاصله فیزیکی را با سایرین رعایت کنند. ضمن اینکه در محیط کاری مشغول باشند که سیستم تهویه مناسب داشته باشد، این بیماران، افرادی هستند که احتمال ابتلا به کرونا در آنان بالاست و به اصطلاح "های ریسک" محسوب می شوند، سایر افراد پرخطر، بیماران قلبی و عروقی، بیماران دارای فشار خون بالا و کنترل نشده، بیماران کلیوی که دیالیز می شوند یا افرادی که سرطان دارند و شیمی درمانی می شوند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند هستند که اگر به ویروس مبتلا شوند ریسک خطر مرگ در آنان بالاست و باید در رعایت پروتکل ها دقت بیشتری داشته باشند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: همه افراد دیابتی پرخطر محسوب نمی شوند و فقط افراد دارای دیابت کنترل نشده و چاقی مفرط در خطر بیشتری هستند، چاقی یکی از ریز فاکتورهای مهم در ایجاد بیماری شدید است و مراجعه کنندگانی داشتیم که هیچ بیماری زمینه ای نداشتند اما به دلیل چاقی مفرط مبتلا به ویروس شده و جان خود را از دست داده اند، در خصوص نقش گروه خونی در ابتلا به این ویروس باید گفت افراد دارای گروه خونی نوع A  ممکن است شدیدتر به ویروس مبتلا شوند اما اینکه مابقی گروه خون ها مبتلا نمی شود کذب است، همه انواع گروه خونی در معرض ابتلا هستند اما گروه خونی A پرخطر هستند.

محرز درباره جمع آوری زباله های بیماران کرونایی نیز توصیه کرد: مبتلایان به کرونا باید دستمالی که استفاده می کنند را در ظرف دردار بیاندازد که کیسه زباله در آن گنجانده شده باشد. همچنین کسی که این ظرف را جمع می کند باید ماسک بزند و کیسه نایلون را گره زده از خانه خارج کند، با رعایت نکات بهداشتی، ویروس در سایر فضای خانه منتشر نمی شود ضمن اینکه تاکید می کنیم اتاقی که بیمار کرونایی در آن قرنطینه شده، باید از سیستم تهویه خوبی برخوردار باشد و محل عبور هوا داشته باشد، قدرت سرایت ویروس کرونا 10 برابر شده، جهش ژنتیکی این ویروس باعث شده که قدرت سرایت آن بیشتر شود، بیماری سخت تر نشده  اما قدرت سرایت و انتقال از فردی به فرد دیگر چندین برابر شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه