هدف‌گذاری شده که تا سال ۲۰۳۰ میلادی هپاتیت C از زندگی ایرانیان حذف شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید موید علویان گفت: این اقدام افتخاری برای کشور است که با برنامه ریزی مناسب، همکاری پزشکان و بهره‌گیری از تجهیزات و داروهای جدید، محقق شد، زندانیان و معتادان تزریقی از گروه های پرخطر هستند، هرچند بیماری هپاتیت در این گروه ها کاهش یافته اما با حمایت جدی تر و انجام غربالگری، شاهد ریشه کنی این بیماری در این افراد هم خواهیم بود.  

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ادامه داد: ایران از نظر فناوری، تشخیص و درمان بیماری ویروسی هپاتیت پیشرفت های بسیار خوبی داشته و توانست موفقیت های خوبی در این زمینه کسب کند، فعالیت های چشمگیر در سه دهه اخیر در کشور سبب شده تا شیوع بیماری هپاتیت B از میزان متوسط به کم کاهش پیدا کند که کار خیلی بزرگی است.

وی بر لزوم تداوم غربالگری این بیماری تاکید کرد و گفت: غربالگری مادران باردار، واکسیناسیون و تزریق ایمونوگلوبین هپاتیت به نوزادان در مهار این بیماری، نقش جدی دارد، تشویق جوانان به خصوص افراد بالای ۳۰ سال به انجام آزمایش، گسترش واکسن و  آموزش و ارتقای سطح دانش مردم، بیماریابی فعال و درمان افراد نیازمن  از اولویت های جدی برای ریشه کنی این بیماری است.

به گزارش ایرنا علویان در پایان گفت: ۳۵ میلیون ایرانی علیه هپاتیت B واکسینه شده اند، شیوع این بیماری در کشور به کمتر از ۱.۵ درصد رسیده که افتخاری بزرگ برای کشور است، هرچند شیوع هپاتیت در برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه بالاست، اما ایران کمترین شیوع هپاتیت در این منطقه را دارد، هدف گذاری شده که تا سال ۲۰۳۰ میلادی "مطابق با ۱۴۱۰ شمسی" ویروس هپاتیت C از زندگی ایرانیان حذف شود و به عبارتی این بیماری ویروسی ریشه کن و قرار شد هپاتیت B  هم مورد جدید نداشته باشیم.

هپاتیت "به انگلیسی: Hepatitis" به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آن‌ها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس اشاره کرد. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه