کرونا در کمین افرادی‌ست که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، موید علویان گفت: کنترل و مهار ویروس کرونا نیاز به عزم و اراده جمعی دارد و همگان باید توصیه های بهداشتی از جمله پوشیدن ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور در تجمعات را به دقت رعایت کنند تا از عوارض این ویروس در امان باشند.

وی بر رفتارهای پیشگیرانه جدی تر مردم تاکید کرد و افزود: مردم نباید کرونا را شوخی بگیرند. باید توجه جدی به دستورات بهداشتی داشته باشند تا سلامت آنان به خطر نیفتدف پروتکل های بهداشتی به دقت یا به عبارتی مو به مو باید رعایت شود، همه تجمعات از جمله دورهمی ها، جشن ها، مراسم ملی و مذهبی در این ایام می تواند خطر انتقال ویروس را چند برابر کند؛ بنابراین برای حفظ سلامتی فعلا باید از حضور در چنین تجمعاتی پرهیز شود.
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) بر لزوم فعال تر شدن نظام مراقبت در کشور تاکید کرد و گفت: نظام مراقبت فعال، نسخه ای کامل برای برون رفت از معضل بیماری کرونا است و اقدامات جدی تری مثل پزشک خانواده و تشکیل پرونده سلامت ضروری است تا بتوانیم بر آسیب های ناشی از این ویروس فائق آئیم، منابع مالی ما محدود است پس اقدامات پیشگیرانه را که کم هزینه تر است، باید در راس کارهای خود قرار دهیم، از مهمترین آنها شبکه سازی نظام مراقبت است.

علویان علت کمتر بودن آمار مبتلایان به کرونا در روستاها نسبت به شهرها را بهره گیری از ظرفیت خانه های سلامت در روستاها دانست و ادامه داد: ما بر استفاده بیشتر از امکانات بخش خصوصی حوزه سلامت تاکید داریم، درصد کمی از این مجموعه برای درمان بیماری بهره گرفته شد که لازم است روند استفاده از این ظرفیت تسریع یابد، قرنطینه یا محدود سازی اجتماعی راهکار مهمی برای کنترل بیماری است، محدود سازی اجتماعی سطوح مختلفی دارد که در کنترل و مهار بیماری کرونا می توانستیم بهره های بیشتری از آن می بردیم.

وی اظهار کرد: مراقبت از بیمار در منزل یا نقاهتگاه ها یک بخش مهم از مجموعه محدود سازی اجتماعی است، محدود سازی اجتماعی برقراری محدودیت ها برای شهروندان است، حضور نیافتن در مناطق پرتردد یا نرفتن به سفر از جمله این محدودیت ها است، برخی از کشورها مانند سنگاپور، کره جنوبی و چین در این زمینه بسیار خوب عمل کردند و به نتایج موفقیت آمیزی هم رسیدند.

رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد بیمارستان بقیه‌الله تصریح کرد: هر چند در شش ماه گذشته اطلاعات خوبی از ویروس کرونا به دست آوردیم اما هنوز ناشناخته های فراوانی درباره آن وجود دارد که محققان در همه جهان برای شناخت نقاط مبهم این ویروس و بیماری ناشی از آن تلاش می کنند، در ابتدای شیوع کرونا، ناشناخته بودن بیماری سبب شد تا متخصصان و حتی سازمان هایی مانند بهداشت جهانی درک درست و کاملی از این ویروس نداشته باشند که همین موضوع آسیب هایی را در پی داشت.

به گزارش ایرنا علویان در پایان اضافه کرد: نحوه انتقال بیماری، شدت آن، درصد مرگ و میر و تاثیر آن بر جوامع از جمله موضوعاتی اعلام کرد که درک نادرست و شناخت ناقصی از ان به وجود آمده بود، به نظر می رسد در مورد شناخت و قضاوت اولیه در مورد بیماری ناشی از ویروس کرونا کوتاهی هایی صورت گرفته و حتی سازمان بهداشت جهانی هم به دلیل ناشناخته بودن آن در این زمینه کوتاهی هایی داشته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه