جامعه پزشکی در راس هرم مقابله با کرونا قرار دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مصطفی معین در نشست خبری پویش همدلی با مدافعان سلامت ضمن تبریک روز خبرنگار و روز پزشک با اشاره به مسئولیت اجتماعی این دو قشر گفت: صداقت، بی طرفی، بالابردن سطح آگاهی جامعه و ... از وظایف مشترک پزشکان و خبرنگاران است؛ علم پزشکی یک پدیده اجتماعی است که ارتباط تنگاتنگی با همه جنبه‌های یک جامعه دارد. این روز به مناسبت زادروز حکیم ابن سینا به روز پزشک نامگذاری شده است؛ طب و طبیب نقش های متعددی در جامعه دارند؛ آنها هم درمانگر هستند و هم آموزش دهنده. از سوی دیگر نقش مدافعان سلامت جامعه را بازی می‌کنند؛ زیرا مورد اعتماد جامعه قرار گرفتند.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ادامه داد: پزشکان نسبت به سایر گروه‌های اجتماعی بالاترین مقبولیت را در نگاه مردم دارند، دانش پزشکی ایران در سطح جهانی مطرح است و پزشکان نه فقط در طبابت بلکه در سایر جنبه‌ها باید فعال بوده و از حقوق بیمارشان دفاع کنند. پاندمی کرونا یک ابرچالش و بحران عمیق است که آینده جامعه بشری را تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای مقابله با این ویروس باید خودمان را آماده کنیم و پزشکان نیز مانند گذشته در صحنه باشند.

وی افزود: در راس هرم دفاع و مقابله با ویروس، جامعه پزشکی قرار دارند که به دلیل پایبندی به اصول اخلاقی پزشکی در خط مقدم مقابله با بیماری فعال بوده و بیشترین تلفات را داده‌اند. تاکنون بیش از ۱۵۰ شهید مدافع سلامت و بیش از ۶ هزار مبتلا در میان کادر درمانی داشته‌ایم. تلفاتی که در میان پزشکان وجود داشته است حتی بیش از میانگین جهانی بوده؛ البته ممکن است آمارهای موجود چند برابر موارد اعلام شده باشد. زیرا برخی بسیار خفیف به بیماری مبتلا شدند، برخی به پزشک مراجعه نکردند و جان خود را از دست دادند و...

معین با تاکید بر دفاع تمام قد جامعه پزشکی از مردم در برابر این بیماری گفت: حمایت‌ها از پزشکان باید افزایش یابد. این حمایت‌ها چه در بخش لجستیک و چه در بخش تجهیزات ایمنی باشد، به حفظ کادر درمان کمک می‌کند. اگر سیستم درمانی ما دچار مشکل شوند، به مشکل برخواهیم خورد. پاندمی کرونا توانست فرصت‌ها و تهدیدهای جدید به وجود آورد که اگر نظام، دولت، مجلس و غیره آگاهانه و با تدبیر با این موضوع برخورد کنند، می‌توانیم از فرصت‌های کرونا استفاده کنیم. این فرصت‌ها یعنی کنار گذاشتن عادات قدیمی و تغییر شیوه زندگی. به عنوان مثال تقویت سیستم الکترونیک و فضای مجازی کشور که یک نعمت بود، اما تاکنون مورد غفلت قرار می‌گرفت. از سوی دیگر احساس خطر مشترک برای همه مردم باعث افزایش همبستگی و تعاون در جامعه می‌شود که می‌تواند زیرساخت‌های مدیریت بحران را تقویت کند. باید بسیاری از اختیارات به شکل استانی تفویض شود تا باعث تقویت جامعه مدنی باشد.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی درباره تهدیدهای موجود در پاندمی کرونا کتمان واقعیت‌ها را یکی از تهدیدها خواند و در این باره به اظهارنظرهایی درباره زمان ورود ویروس کرونا به کشور اشاره کرد و گفت: در مجموع چه برگزاری آزمون‌های سراسری و چه عزادارای‌ها و انتخابات ، نباید علم را تحت شعاع قرار دهند، همه موارد باید در خدمت علم باشد زیرا علم در خدمت سلامت مردم خواهد بود، این که در برخی موارد گفته می‌شود به دنبال ایمنی گله‌ای باشیم اصلا در شان انسان نخواهد بود. براساس آیات و روایات حیات یک انسان به اندازه حیات بشریت اهمیت دارد. ایجاد دوگانه سلامت و عزاداری و ... قابل قبول نیست. اولویت اول باید سلامت باشد؛ همانطور که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید کردند، اما متاسفانه این موضوع گاه در سطح اجرایی چندان که باید مورد توجه قرار نگرفت و این عدم توجه می‌تواند باعث آسیب دیدن مردم و پزشکان شود، مسوولان دولت و نخبگان جامعه مدنی باید به کمک مردم بیایند تا بتوانیم جلوی خشونت، ناامنی و ... را بگیریم.

وی درباره برگزار ی کنکور سراسری خاطر نشان کرد: تمامی سیاست‌ها باید خود را با حفظ سلامت انسان تطبیق دهند؛ اگر بنده در حال حاضر مسئولیتی در این مورد داشتم اجازه برگزاری کنکور و هیچ تجمعی را نمی‌دادم، این که اعلام می‌شود پروتکل‌ها قابل اجرا است، فکر نمی‌کنم درست باشد؛ زیرا در یک مراجعه به یک نانوایی کوچک هم می‌بینیم برخی پروتکل‌ها اجرا نمی‌شود؛ حال این یک نمونه کوچک است. شما می‌توانید در نظر بگیرید رعایت این پروتکل‌ها در کنکور و عزارداری‌ها و ... چگونه خواهد بود. این که اعلام می‌شود اجازه نمی‌دهیم کنکور برگزار شود مگر این که پروتکل‌ها اجرا شود به نظر من یک توجیه غلط است.

معین تاکید کرد: در زمینه اخلاق پزشکی از گذشته فعالیت می‌کرده، به لحاظ اخلاقی کمترین تخلفات نیز باید در جامعه پزشکی مورد بررسی قرار گیرد. جامعه پزشکی در مقایسه با سایر گروه‌های اجتماعی بیشترین رعایت نکات اخلاقی را دارد که این موضوع نیز به قداست این حرفه بازمی‌گردد. پزشک افتخار می‌کند که واسطه شفا گرفتن بیماری با کمک خداوند است. گاهی اوقات جوسازی‌هایی که با ناآگاهی در مورد پزشکان اتفاق می‌افتد، می‌تواند به اعتماد مردم به این حرفه ضربه بزند. این جوسازی‌ها گاهی به علت گرایش‌های سیاسی وگاهی نیز از طریق طنزها و سریال‌ها صورت می‌گیرد.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی گفت: در بحران‌ها و پاندمی‌های بزرگ، شبه علم رایج می‌شود، عده‌ای با ناآگاهی و عده‌ای نیز با سوءنیت به دنبال مطرح کردن شبه علم خواهند بود که شنونده باید در این زمینه عاقل باشد. یکی از وظایف رسانه، اطلاع رسانی و آموزش به بیماران است تا سواد سلامت جامعه افزایش پیدا کند. در زمینه بحران کرونا بیشترین جعلیات در خصوصی پزشکی از طریق روایات و مقدساتی بود که برخی بدون تخصص کافی آن را مطرح می‌کردند؛ مانند آن فردی که مباحثی در خصوص روغن بنفشه را عنوان کرده بود.

وی با تاکید بر لزوم برگزاری مراسم‌های عزاداری در منزل و استفاده از فضای مجازی برای جلوگیری از تشدید کرونا، هشدار داد: در غیر اینصورت ممکن است بعد از شهریور ماه و بعد از کنکور و محرم، موج‌های جدیدی از بیماری را تجربه کنیم. ضمن آنکه در فصل پاییز علاوه بر پاندمی کرونا، موضوع آلودگی هوا، شیوع بیشتر سرماخوردگی‌ها و آنفلوآنزا وجود خواهد داشت. این در حالی است که اگر مدارس و دانشگاه‌ها نیز آغاز به کار کنند، وضعیت سختی به وجود خواهد آمد. کشور باید مسوولانه با پشتوانه مالی و حداکثر سرمایه برای مهار کرونا تلاش کند. البته باید در نظر بگیریم که عواقب کرونا ادامه‌دار خواهد بود و باید سال‌ها با آن به شکل مسالمت آمیز زندگی کنیم.

معین درباره این که آیا در مهار کرونا کشور توانسته است از تمام پتانسیل‌های خود استفاده کند تاکید کرد: من فکر می کنم در بسیاری از موارد آن چنان که باید از پتانسیل‌هایمان استفاده نکردیم و نتوانسته‌ایم از سرمایه‌های خود در مهار کرونا به اندازه کافی استفاده کنیم. فکر می‌کنم نهایتا توانسته‌ایم از ۳۰ درصد پتانسیل کشور برای مهار کرونا استفاده کنیم. البته این موضوع به کادر درمانی تعمیم پیدا نمی‌کند؛ زیرا آنها در خط مقدم مقابله با کرونا حتی بیش از ۱۰۰ درصد پتانسیل خود را استفاده کردند.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ادامه داد: این که آیا سلامت جامعه و بیماران در اولویت اول سیاست گذاری ها بود؟ باز هم پاسخ خیر است. فکر کردن به ایمنی جمعی، سیل سفرهای تابستانی، تجمعات و ... نشان نمی‌دهد که ما توانستیم از پتانسیل‌های کشور استفاده کنیم. نظرات وزارت بهداشت نباید در مقابل نظرات ایدئولوژیک قرار گیرد. در مرحله اول شیوع بیماری به دلیل عادی سازی و دیر اعلام کردن ورود بیماری، آثار آن را در اواخر اسفند ماه دیدیم. با رها سازی و نزدن ماسک پس‌رفت‌های داشتیم. از اردیبهشت ماه به بعد به آرامش رسیده بودیم که مجددا دچار بحران و پیک بیماری شدیم. اگر برنامه‌های ما به درستی پیش می‌رفت مانند سایر کشورها در فصل تابستان به یک ثباتی می‌رسیدیم، در حالی که این اتفاق نیفتاد.

وی درباره آسیب پذیری بیماری و آثار آن بر ریه گفت: افراد آسیب پذیر و بیماران مزمن بیشتر در معرض خطر بیماری قرار می‌گیرند، اما علیرغم آنکه تصور می‌کردیم مبتلایان به آسم و آلرژی بیشتر از سایرگروه‌های بیماران مزمن در خطر قرار خواهند بود، این اتفاق نیفتاد. زیرا بیماری‌شان به شکل کنترل شده‌ای پیش رفت. بیماران مبتلا به آسم و آلرژی اگر از گذشته کورتون مصرف می‌کردند، با ابتلا به بیماری کرونا می‌توانستند با نظر پزشک داروهای خود را ادامه دهند. جدیدا موضوع استفاده از کورتون در دوزهای بالا در مبتلایان سخت کرونا مطرح می‌شود. در بیماری کووید ۱۹ سیستم ایمنی به طور جدی فعال می‌شود تا جلوی ویروس را بگیرد که این موضوع سبب لخته شدن خون در رگ‌ها و در نهایت انسداد راه‌های هوایی می‌شود که این مشکل می‌تواند سبب مرگ نیز باشد. موضوع استفاده از دوزهای بالای کورتون برای کمک به بیماران برای نرسیدن به آی سی یو و استفاده از ونتیلاتور مطرح می‌شود، اما هنوز در تمام مقالات در مورد آن اظهار نظر قطعی نشده است و این موضوع می‌تواند با نظر پزشک برای بیمار تجویز شود.

معین درباره ارائه راهکاری برای برون رفت از بحران کرونا و مقابله با آن گفت: مشارکت عمومی در تمام بحران‌ها، اصلی اساسی است؛ سه ضلع حکومت، جامعه مدنی و شهروندان اگر در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر قرار گیرند، می‌توانیم سرعت کنترل بحران را افزایش دهیم. در این سه ضلع اصلی ترین نقش توسط شهروندان ایفا خواهد شد که با اعتماد به نخبگان و حکومت توصیه‌های پزشکی را رعایت کنند تا بحران کنترل شود.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی تصریح کرد: سازمان نظام پزشکی به عنوان یک نهاد مدنی که در ارتباط با مردم، دولت و پزشکان است باید در این زمینه فعالیت خود را انجام دهد. از ابتدای شیوع بیماری بیشتر تاکیدات بر آموزش مسائل بهداشتی به مردم بود که در این زمینه این سازمان توانست نقش مناسبی ایفا کند. فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و دستکش، شست‌وشوی دستها و ... از نکات حائز اهمیت است که برای تامین این موارد در اقشار محروم و کمتر برخوردار دولت نیز باید فعالیت جدی‌تری داشته باشد.

وی افزود: جبران برخی سرمایه‌ها زمان‌بر است که در راس این موضوع جایگزینی پزشکان و متخصصان است. ما می‌توانیم با کاهش بار بیماری به حفظ این جامعه کمک کنیم. در این زمینه برخورد راحت‌تر با دستیاران پزشکی می‌تواند موثر باشد. پرستاران نیز جزو مظلوم‌ترین‌های کادر درمانی هستند. در زمینه تامین ملزومات و امکانات بهداشتی برای کادر درمانی موضوعی وابسته به امکانات مالی دولت و نهادهای مدنی پیش رویمان قرار دارد؛ هر چندکه در این زمینه علیرغم آن که نهادهای مردمی هنوز به طور جدی مورد توجه قرار نمی‌گیرند، اما می‌توان بر کمک آنها حساب کرد.

معین ادامه داد: امسال به خاطر شرایط خاص کشور ضربات جبران ناپذیری به کادر درمانی وارد شده است. از این رو در نظر داریم روز پزشک را با شکوه بیشتری نسبت به سالیان گذشته گرامی بداریم. در این زمینه حتی پیشنهاد تشکیل موزه شهدای سلامت را داده‌ایم تا بتوانیم فداکاری‌های کادر درمان را برای نسل جوان تبیین کنیم. در دیدارهایی که با شهرداری داشته‌ایم قرار شد تا محلی مناسب با تمام امکانات و تجهیزات برای برگزاری کنگره‌های پزشکی کشور تعبیه شود تا بالغ بر ۵۰۰ انجمن علمی و پزشکی از امکانات خوبی برای برگزاری کنگره برخوردار باشند.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی درباره مشکلات رزیدنت‌ها در بحران کرونا اظهار کرد: سه گروه در مقابله با بیماری بیشترین تلاش را می‌کنند؛ گروه اول پزشکان عمومی، گروه دوم پرستاران و گروه سوم رزیدنت‌ها و کارورزان پزشکی هستند که علیرغم تمام تلاش‌های که انجام می‌دهند، حقوق‌شان به اندازه کافی رعایت نمی‌شود. البته در این زمینه سازمان نظام پزشکی قدرت اجرایی ندارد، اما بارها این موضوع را به مسوولان اجرایی و وزارت بهداشت گوشزد کرده‌ایم.

وی با اشاره به تعهداتی که از رزیدنت‌ها گرفته می‌شود گفت: این تعهد تنها گریبانگیر گروه پزشکی است و در سایر گروه‌های علمی تعهدی برای ارائه خدمت در نقاط محروم وجود ندارد. گاهی پزشک برای گذراندن طرح خود باید به نقاط محرومی برود که ممکن است فرزندان‌شان از آموزش کافی برخوردار نشوند، از مسیرهای صعب‌العبور تردد کرده و جانش در خطر باشد و ...  با همه اینها بنده این تعهدات را مبتنی بر تبعیض می‌دانم و وزارت بهداشت نیز باید به عنوان نماینده جامعه پزشکی در این راستا از حقوق پزشکان دفاع کنند.

معین گفت: جنگ با کرونا مانند دوره دفاع مقدس است، در آن زمان کل جامعه برای مقابله با دشمن بسیج شده بودند، اما اکنون مانند آن رزوها این اتفاق نیفتاده است. ما در ماه‌های اول شیوع بیماری با حداقلی‌ترین امکانات به دفاع از سلامت مردم پرداختیم. البته در تمام زمینه‌ها مردم همواره قدرشناس کادر درمان هستند، اما برخی هم توصیه‌های اجتماعی و بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. در ابتدا اعلام شد خدمات مربوط به درمان کرونا رایگان است، اما اکنون مشاهده می‌کنید که وجهی نیز از مردم دریافت می‌شود که در عمل ممکن است به علت کسری بودجه باشد. البته دولت نیز در تنگانا قرار دارد، اما شرایط مطلوب آن است که درمان این بیماری رایگان باشد و یا حداقلی‌ترین هزنیه‌ها برایش پرداخت شود.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی درباره شهدای سلامت نیز گفت: چند ماه قبل با دستور مقام معظم رهبری مقرر شد افرادی که از کادر درمان در ارتباط با بیماران، به کرونا مبتلا می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند، شهید محسوب  شوند که در این راستا کمیته‌ای با حضور وزیر بهداشت و رئیس بنیاد شهید تشکیل شد. اما گاهی تنها فقط پزشکی که در بخش مخصوص کرونا فعال است، به کرونا مبتلا نمی‌شود، بلکه پزشکی که در مطب خود کار طبابت انجام می دهد، می‌تواند به واسطه برخورد با بیمار مبتلا شود و جان خود را در راستای ارائه خدمت از دست بدهد. در این زمینه فکر می‌کنم کمیته  مذکور باید با وسع دید بیشتر برخورد کند.

وی در خصوص آمار کرونا اظهار کرد: البته در همه دنیا موارد تشخیص داده شده با  آمار کلی ممکن است متفاوت باشد. اگر بتوانیم انجام تست پی سی آر را گسترش دهیم شاید بتوانیم آمارها را دقیق تر اعلام کنیم. این که قرار باشد به ایمنی گله‌ای فکر کنیم، اصلا درست نیست؛ چرا که میزان تلفات نیز با ایمنی گله‌ای افزایش پیدا خواهد کرد. این که برخی اعلام می‌کنند آمار واقعی ۲۰ برابر آمار اعلام شده، فعلی است به نظر درست نمی‌رسد. من فکر می‌کنم شاید آمار تا ۳ برابر چیزی باشد که اعلام می‌شود. اما در نظر بگیرید در مجموع این موضوع به شرط آن قابل اثبات خواهد بود که مطالعه‌ای روی آن صورت گیرد، اما بالاتر بودن میزان آمار کرونا اصلا موضوع غیر محتملی نیست.  

معین درباره پروژه تولید واکسن کرونا تصریح کرد: پروژه‌های متعددی در سراسر دنیا در  حال انجام است، اما تعداد کمتری به مرحله کارآزمایی بالینی رسیدند. روسیه می‌خواهد همانطور که اولین فضانورد را به ماه فرستاد، حالا هم اولین کشوری باشد که واکسن کرونا را تولید کرده است. البته بنده چندان اطمینانی به این واکسن و این موضوع ندارم و فکر می‌کنم شاید اولین واکسن موثر همانی باشد که در آکسفورد مراحل تحقیقاتی‌اش را پشت سر می‌گذارد.

رییس شورای عالی بیمه با تاکید بر این که کرونا یک بیماری عفونی است، تصریح کرد: البته هنوز تمام ابعاد بیماری شناخته نشده است. در ابتدا اعلام می شد میزان سرعت انتقال بیماری یک بر سه است، اما الان می‌بینیم این میزان ۹ تا ۱۰ برابر افزایش یافته است. این که اعلام می‌شود در نقاط مختلف جهان ویروس‌های جدیدی ظهور پیدا می‌کنند، اصلا دور از ذهن نیست. گرم شدن کره زمین، تغییرات زیست محیطی و نابودی محیط زیست و ... بر بروز مشکلات این چینی موثر است. این مصیبت‌ها دستاورد خود ما  انسان‌ها است. زمانی که در رژیم غذایی گوشت سگ یا خفاش وارد می‌شود باید متتظر بیماری‌هایی باشیم که مخزن آن حیوانات هستند. این مصیبت‌ها باید باعث شود رویکرد جامعه بشری تغییر کند.

به گزارش ایسنا وی در پایان درباره این که آیا فکر می‌کنید کرونا یک ویروس دست‌ساز است یا خیر، اظهار کرد: در ابتدا صحبت‌هایی در مورد دست ساز بودن این ویروس می‌شد که البته ثابت هم نشدند. اما من فکر می‌کنم مشکلات جامعه بشری و زیست محیطی علت بروز چنین بیماری‌های است.

پایان پیام/

مطالب مشابه