ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی امروز در همایش بررسی شیوه‌های دستیابی به مرجعیت علمی و پژوهشی که به صورت آنلاین در وزارت بهداشت برگزارشد، با اشاره به اینکه ۶ برنامه توسعه قبل از انقلاب و ۶ برنامه توسعه ملی پس از پیروزی انقلاب در کشور داشتیم، اظهار کرد: در این ۱۲ برنامه آنچه که اهمیت داشت، این بود که ما چقدر نفت و میعانات گازی داریم و تا چه اندازه می توانیم با آنها زیرساخت ها را توسعه دهیم، اما هرگز فکر نکردیم که جای انسان توسعه یافته در این توسعه یافتگی کجاست. در ادبیات توسعه، انسان ابزار توسعه نیست، بلکه انسان هدف نهایی توسعه یافتگی است و این موضوع در مسیر آموزش و پژوهش محقق می‌ شود و کشورهایی که به امر پژوهش اهمیت ویژه داده اند، بسیار موفق بوده اند. در کشور ما متاسفانه در امر پژوهش، راه طولانی مانده که باید طی کنیم. 

وزیر بهداشت ادامه داد: در امر پژوهش باید کارهای بیشتری را انجام دهیم و آن را از دوره دبستان باید آغاز کنیم، معتقدم که پژوهش باید از مدرسه شروع و این روحیه جستجوگری دربین فرزندان نهادینه شود. اگر در مملکتی دانش آموزان روحیه جستجوگر داشته و معلمان نیز روحیه پاسخگویی داشتند، آن مملکت در ریل توسعه یافتگی خواهد افتاد، امروزه در دانشگاه‌های علوم پزشکی به امر پژوهش اهمیت زیادی داده می شود که مایه افتخار ماست، زیرا راه را به سمت مرجعیت علمی هموار می‌کند.

وی تصریح کرد: پژوهش‌ های ما می ‌توانند جنبه‌ های مختلفی داشته باشند و مردم از فرهیختگان انتظار دارند که راه حل ‌هایی را پیدا کرده تا گره‌های نظام سلامت را باز کنند؛ همانطور که بعد از شیوع بیماری کرونا در عرض حدود ۵۵ روز از وارد کننده به صادر کننده تجهیزات پزشکی رسیدیم و حتی یک بیمار پشت درب بیمارستان‌ها معطل نماند، در حالیکه امکاناتمان محدود بوده و به ازای هر هزار نفر جمعیت دارای ۱.۶ تخت بیمارستانی هستیم. همچنین، در بحران کرونا، ۱۱۰۰ تخت ICU در مدت یک ماه راه اندازی شد.
 
نمکی گفت: پروژه‌های تحقیقاتی را باید به سمت بهتر شدن زندگی مردم و باز کردن گره‌ های ناشی از تحریم و حل مشکلات نظام ارائه خدمت پیش ببریم، بودجه پژوهش کم است، باید بدانیم که کشور سخت ‌ترین سال اقتصادی بعداز انقلاب را طی می ‌کند، اما به این معنی نیست که در امر پژوهش عقب مانده ایم و کمتر سرمایه گذاری می کنیم، بلکه درصدد هستیم که مشکلات موجود را برطرف کنیم.
 
به گزارش ایسنا وزیر بهداشت در پایان ضمن تاکید بر ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش گفت: بخش خصوصی پا به عرصه پژوهش نمی‌ گذارد و شاید دلیلش این باشد که ما بخش خصوصی مقتدر نداریم. در کشورهایی که حوزه پژوهش بسیار رشد می کند، به دلیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه است، در حال حاضر ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان حوزه سلامت در کشور تشکیل شده است و امیدوارم حاصل این پژوهش ‌ها تبدیل به محصول شود تا مشکلات مردم برطرف شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه