نگران انتقال دانشجویان علوم پزشکی از دانشگاه‌های خارجی هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در پی انتشار اخباری در فضای مجازی و گروه‌های دانشجویی مبنی بر بازگشت دانشجویان علوم پزشکی دانشگاههای خارج از کشور که بعضا از دانشگاه‌های متوسط و ضعیف خارجی پذرش گرفته بودند، موجی از نگرانی در بین جامعه دانشجویان علوم پزشکی ایجاد شد و بعضا اظهار نظرهایی در این خصوص صورت پذیرفت، در این راستا فعالین شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی با ارسال نامه ای به سعید نمکی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی نگرانی خود را در این زمینه ابراز کردند.

در متن این نامه آمده است:

نظام آموزشی در بستر جامعه و فرهنگ ایفای نقش میکند و با آن داد و ستد مستمر دارد، اگر چه جریان رسمی آموزش به کارکرد ضمنی و پنهانی خود معمولا بی اعتنا است اما این امر منافاتی با ابعاد فرهنگی و اجتماعی آموزش ندارد. حال که جامعه ما از بی عدالتی، شکاف طبقاتی و فقدان آرمان و ناامیدی در عرصه عمومی رنج می‌برد وظیفه جامعه دانشگاهی حرکت در جهت رفع این نارسایی‌هاست.

بر این اساس تصمیم گرفتیم نقطه شروع این حرکات را از خود دانشگاه شروع کنیم زیرا هویت صنفی دانشجویی ایجاب می کند بدون هیچ ترسی اعتراض خود را به بی عدالتی‌ها بیان کند. متاسفانه مسؤولان امر به خوبی سخن از عدالت آموزشی می گویند اما در عمل شاهد بستری مناسب و همگانی در جهت استفاده از پتانسیل‌های آموزشی برای حاکمیت عدالت در جامعه و استفاده برابر از آموزش های رسمی نیستیم.

مصداق یکی از این بی عدالتی‌ها سیاست گذاری‌های انجام شده در نظام آموزشی است، به گونه‌ای که دانشجوی روستایی در سال‌های اخیر، به دلیل عدم اتصال به ساختار عریض و طویل قدرت از اساسی ترین حقوق خود باز می‌ماند ولی راه ورود به دانشگاه برای متمولین هموارتر شده است. دانشگاه‌های کشور اصولا بایستی بستری مناسب در جهت رشد و شکوفایی و اعتلای نخبگان و استعدادهای درخشان کشور باشند اما تبدیل به خانه‌ای برای طیفی خاص از جامعه شده‌اند. وظیفه مسئولین موثر در تصمیم سازی های آموزشی، بر اساس قانون اساسی فراهم کردن شرایط تحصیلات عالیه برای همه مردم و نه برای قشرهایی خاص از جامعه است.

در ادامه این نامه آمده است؛

اگرچه کنکور بهترین راه شناسایی و انتخاب افراد نخبه دارای صلاحیت های لازم نیست، اما یقینا در وضعیت کنونی بهترین مجرای اجرای عدالت آموزشی است ‌" قطعا کنکور سراسری ایراداتی  اساسی دارد و ما نیز منکر آن نیستیم، اما صحبت در این باره، در این مقال نمی‌گنجد " و در حال حاضر با فاکتور گرفتن از برخی مولفه ها می‌توان گفت، کنکور سراسری راهی برای تشخیص بهترین، توانمندترین و تلاشگرترین داوطلبین کنکور است و در این کارزار برای سالیانی طولانی، افرادی شایسته موفق به حضور در بهترین و مهم ترین رشته‌های تحصیلات عالی کشور شده‌اند. اما متاسفانه انتقال عده‌ای از افراد دارای تمکن با ثبت نام در دانشگاه‌های خارجی و سپس بازگشت آنها پس از دو ترم به داخل کشور باعث نابرابری و سرخوردگی اجتماعی خیل عظیمی از داوطلبان برای ورود به دانشگاه های علوم پزشکی شده است و ناامیدی و دلسردی قابل توجهی در بین دانشجویان و حتی فارغ التحصیلان رشته های حوزه بهداشت و درمان به وجود آورده است.

از این رو ما نمایندگان دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اعتراض و نگرانی خود را به هرگونه تصمیم جدید برای انتقال دانشجویان ایرانی شاغل در دانشگاه های خارجی که عمدتا از ترازهای علمی پایینی نیز برخوردارند و قطع به یقین خسارات جبران ناپذیری را به بدنه علوم پزشکی وارد خواهند ساخت، به هر علتی از جمله پاندمی کووید ۱۹، کمبود ارز و ... اعلام می داریم. 

در شرایطی که وزیر، معاونین، مسئولین دانشگاهی و اساتید به تعداد بالای دانشجویان در حال تحصیل معترض هستند و به دلیل عدم وجود امکانات کافی و مناسب آموزشی و رفاهی پیگیر عدم افزایش ظرفیت هستند، چگونه بدون فراهم سازی زیر ساخت های لازم به دنبال پذیرش این دانشجویان آن هم با اخذ مصاحبه‌هایی که شفافیت آنها برای عموم روشن نیست، بوده اند و در روزهای اخیر نیز به حواشی جدی و عمیقا تاثیرگذار در این خصوص، دامن زده اند؟

اگر چه لازم به ذکر است تمامی متقاضیان ورود به دانشگاه های داخل کشور برادران و خواهران ما هستند، اما ای کاش مسئولین مربوطه به جای  آنکه تمرکز خود را روی پذیرش دانشجویان خارج از کشور بگذارند به فکر پذیرش داوطلبانی باشند که همواره با داشتن تمام شرایط لازم و صرفا به دلیل عدم تمکن مالی و امتیازات ویژه از تحصیل در رشته های مورد علاقه‌ خود بازمانده‌اند.

مهمترین سرمایه کشور بالاخص کشورهای در حال توسعه، دانشگاه ها و جوانان و امیدواری آنهاست.همانطور که مستحضرید این سرمایه ها مهمتر از ارز کشور و هر چیز مشابه دیگر است اما افسوس که این تصمیم، تصمیمات قبلی و تصمیمات آتی با این منطق و طرز تفکر حاکم، موجب نابودی این سرمایه های عظیم و انسانی خواهد شد. بنابراین خواهشمندیم در این باره، تمام تلاش خود را برای پایان دادن به این تصمیم و عدم پذیرش دانشجویان خارج از کشور به کار ببندید. فارس

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.