در زمینه تولید واکسن مراحل اولیه مطالعات حیوانی را طی می‌کنیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده درباره عملکرد وزارت بهداشت در حوزه تحقیقات و فناوری گفت: در سال گذشته تمامی بخش‌های وزارت بهداشت به دستاوردهای چشمگیری از لحاظ توسعه شبکه‌های بهداشت، تامین و تجهیز بیمارستان‌ها و فارغ‌التحصیلی بیش‌ از 50 هزار دانشجوی پزشکی دست یافته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ادامه داد: در حوزه تحقیقات نیز مقالات علمی زیادی تالیف شده و به  دستاوردهای علمی بسیاری هم دست یافته‌ایم. بخشی از این سال به مبارزه با بیماری کووید-19 اختصاص پیداکرد. این بیماری به امر تحقیقات، جهشی داد و موجب شد تا ما از جمله کشورها با بیشترین میزان تحقیقات باشیم. همچنین کشور ما عضو فعال مطالعه بین‌المللی "وحدت" است که 30 کشور جهان در آن عضو هستند و هدف آن یافتن بهترین راه‌های درمان بیماری کووید-19 است.

وی با اشاره به خودکفایی ایران در تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده افزود: در زمینه تولید ماسک، مواد ضدعفونی کننده و داروهای مورد نیاز برای مقابله با کرونا به خودکفایی رسیده‌ایم و در زمینه تولید واکسن نیز مراحل اولیه مطالعات حیوانی را طی می‌کنیم، در خصوص ساخت واکسن کرونا در جهان، حقیقت امر این است که این واکسن تا مرحله تولید انبوه و توزیع بسیار فاصله دارد و بسیاری از کشورها تنها مرحله تست حیوانی و یا تست انسانی در مقیاس کوچک را پشت سر گذاشته‌اند و نیازمند تحقیقات بیشتری هستند. بسیاری از واکسن‌های ضد ویروس، تاثیر و دوام طولانی مدت ندارند بنابراین قبل از عبور موفقیت آمیز از مرحله سوم یعنی تست انسانی، نمی‌توان درباره آن نظری داد.

ملک زاده با اظهار تاثیر شگرف طرح تحول سلامت بر روی بخش سلامت گفت: این طرح منجر به تعمیر بیمارستانها و دو برابر شدن تخت های ICU شده که اگر این اتفاق رخ نمی‌داد، امروزه با کمبود تخت های ICU مواجه می‌شدیم، همچنین با اجرای این طرح  امکان توزیع پزشکان در سراسر کشور فراهم شد و بخش اعظمی از تجهیزات بیمارستانی تهیه شد؛ اما در هر بخشی به ویژه بخش سلامت، قدم برداشتن در راستای بهبود وضعیت با افزایش نیازها همراه است و این امر نیاز به بودجه و امکانات بیشتری دارد که به دلیل کمبود بودجه این عمل بصورت کامل تحقق نیافت، ما در بخش تحقیقات و فناوری رشد چشمگیری داشته‌ایم و در کشورهای اسلامی و منطقه به رتبه بالا و به توانمندی در تولید بسیاری از داروها رسیده‌ایم. بودجه دریافتی از درآمد ناخالص ملی در دولت جدید افزایش چشمگیری داشته و درصد تولید کل ناخالص داخلی از 5 درصد به 7 درصد رسیده است.

به گزارش فارس معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در پایان از پذیرش طرح‌های تحقیقاتی گیاهی خبر داد و گفت: بیش از 275 طرح تحقیقاتی درمان کووید-19 در دانشگاه‌های علوم پزشکی تصویب شده‌اند؛ اما مشکل بزرگ، جریان شبه علم و ادعاهای پوچ است و ما نمی‌توانیم اجازه استعمال این داروها را صادر کنیم، تمامی شایعات مبنی بر درمان کووید-19 با داروهای گیاهی دروغ است، اما ما از ارائه داروهای گیاهی و انجام آزمایشات به طور صحیح بر روی این داروها استقبال می‌کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه