زحمات داروسازان مکمل طبابت ایرانی و یک پایه اصلی سلامت جامعه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا ظفرقندی در این پیام ویدئویی گفت:

سالروز تولد زکریای رازی طبیب، داروساز، دانشمند و انسان برجسته را تبریک می گویم.

از این فرصت استفاده می‌کنیم و از زحمات داروسازان ایران چه در مقطع همه گیری کرونا و چه در تمام ادوار گذشته تقدیر می‌کنیم. زحمات داروسازان در طی تاریخ داروسازی ایران همیشه مکمل و همراه طبابت ایرانی و یک پایه اصلی سلامت جامعه بوده است. در گذشته همه اطبا داروساز هم بودند و امروز هم علم طبابت بدون همکاری و همراهی داروسازان ممکن نیست.

از 5 جلد کتاب قانون حکیم ابوعلی سینا 2 جلد آن در خصوص داروها و داروسازی بود رازی را هم پدر داروسازی جهان می‌دانند که بزرگترین خدمتی که رازی به علم و دانش کرد این بود که شیمی را وارد داروسازی کرد.

در بحران همه گیری کرونا جامعه داروسازی کشورمان علیرغم همه کمبودها و مشکلاتی که با آن روبرو بود خدمات ارزشمندی را ارائه کرده است. تاکنون حداقل 8 نفر از این جامعه به درجه شهادت نائل شده‌اند و صدها نفر هم به بیماری مبتلا شده‌اند اما با این وجود جامعه داروسازی کشور خدمات ارزشمندی برای مقابله با این بیماری ارائه داده است.

یکی از مشکلات داروسازان در این مقطع این بود که مردم را برای تهیه ماسک و وسایل بهداشتی به سمت داروخانه‌های می‌فرستادند در حالی که این وسایل در اختیار داروخانه‌ها قرار نگرفته بود و این موشوع مشکلات بسیاری را برای داروخانه‌ها رقم زد. با این وجود داروسازان در صف اول خدمت به مردم قرار داشتند و باید از آنان تقدیر و تجلیل کنیم.

خوشبختانه در کشورمان از لحاظ علم داروسازی پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم بخصوص در حوزه داروهای نوترکیب و امیدواریم که با حمایت دولت و حاکمیت از صنعت داروسازی که از صنایع پیشرفته و مولد کشور است بتوانیم هم در زمینه اشتغال و هم در زمینه تامین نیاز بازار داخلی و نیز مقوله صادرات گام‌های بزرگی برداریم.

در نهایت از طرف خودم و همکارانم از زحمات همکاران داروساز خود قدردانی می‌کنیم.
روابط عمومی سازمان نظام پزشکی

پایان پیام/

مطالب مشابه