به دلیل سفرهای زیاد در این روزها شاهد افزایش و شدت گرفتن موج کرونا در کشور هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مینو محرز با انقاد از اینکه در روزهای اخیر و به دلیل تعطیلات ماه محرم بسیاری از شهروندان سفر را به در خانه ماندن ترجیح داده‌اند گفت: در آینده نزدیک به دلیل سفرهای زیاد در این روزها شاهد افزایش و شدت گرفتن موج کرونا در کشور هستیم.

مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر از دو جنبه نگرانی‌ها در مورد اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا را افزایش داده است، از طرفی عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی در مراسم عزاداری از طرف دیگر بیشتر شدن مسافرت به خاطر تعطیلی‌ها، به دلیل تعطیلی روزهای شنبه و یک‌شنبه، از روز پنج‌شنبه سیل مسافران به سوی شهرهای شمالی سرازیر شد. از مناطق شمالی ایران دو استان مازندران و گیلان به لحاظ شدت شیوع کرونا در وضعیت قرمز و استان گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جلسه روز پنج‌شنبه ستاد استانی فرماندهی مدیریت و کنترل کرونا گفت با وجود کاهش ۲ درصدی مرگ و میر بر اثر بیماری کووید۱۹ در موج دوم شیوع ویروس وضعیت بسیاری از شهرستان‌های مازندران قرمز است و این وضعیت در برخی شهرستان‌ها مانند رامسر از قرمز نیز فراتر رفته است.

بر همین اساس شماری از مسئولان محلی و برخی از نمایندگان شهرهای شمال در مجلس شورای اسلامی در روزهای گذشته نسبت به سفر به استان‌های شمالی هشدار داده‌اند و از مردم خواسته‌ند از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

مینو محرز با اشاره به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت برای برگزاری مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر گفت: اگر این دستورالعمل‌ها از جمله فاصله‌گذاری فیزیکی اجتماعی و زدن ماسک به دقت رعایت نشود "مشکلات متعدد" بروز می‌کند.

وی ۱۹ مرداد هشدار داده بود: مراسم عزاداری ماه محرم یک تجمع معمولی نیست و امکان ندارد بشود در این مراسم فاصله‌گذاری اجتماعی را برقرار کرد.

افزایش هشدارها و نگرانی‌ها درباره شدت گرفتن شیوع کرونا به خاطر سفر و رعایت نکردن توصیه‌های بهداشتی در مراسم عزاداری در حالی است که در روزهای گذشته میزان موارد ابتلا و مرگ در ارتباط با بیماری کووید۱۹ در ایران اندکی نزولی شده است.

از ۱۴ مرداد که شمار قربانیان کرونا در ایران ۲۱۲ نفر اعلام شد به این طرف، این تعداد با نوسان‌هایی رو به کاهش بوده و در هیچ روزی به بیش از ۲۰۰ نفر نرسیده است، در روزهای اخیر افزایش شدید موارد ابتلا به کرونا در کشورهایی نظیر فرانسه و آلمان، که به میزان قابل توجهی در مهار نسبی همه‌گیری موفق عمل کرده بودند، نشان داده که چنین وضعیتی در دیگر کشورها از جمله ایران نیز دور از انتظار نیست.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی بر پایه آماری که پژوهشگران دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز ارائه می‌کنند، تا هشتم شهریور بیش از ۲۴ میلیون و ۸۷۰ هزار مورد ابتلا به کرونا در ۱۸۸ کشور جهان شناسایی شده و حدود ۸۳۸ هزار نفر در ارتباط به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

پایان پیام/

مطالب مشابه