سالانه ۳۱۳ هزار مرگ به علت ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر اتفاق می‌افتد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی، در آیین افتتاحیه طرح مشوق‌ های بیمه‌ ای جهت خدمات پیشگیرانه و مراقبت‌ های ارتقای سلامت که در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: امروز از یکی از طرح‌ های پیش‌ رو در صنعت بیمه کشور و همچنین، یکی از مهم‌ ترین حرکت‌ های سلامت محور و پیشگیری محور رونمایی می ‌شود.
 
وی افزود: آنچه که تاکنون در نظام سلامت دنبال می شد، بیشتر به توسعه های کمی مربوط بود و حال، حرکت ‌هایی در راستای توسعه کیفی مانند پرونده الکترونیک سلامت و پزشکی از راه در نظام سلامت آغاز شده است. طرح مشوق ‌های بیمه ‌ای نیز به عنوان یک حرکت خردمندانه در سازمان بیمه سلامت شکل گرفته و برای اولین بار در کشور اجرایی می ‌شود، یکی از دلواپسی ‌های بنده در زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودم، بی برنامگی ها در سازمان ‌های بیمه گر بود. و اینکه چرا باید هر روز شاهد افزایش بی رویه هزینه‌ های بیمه سلامت باشیم و چرا یک سازمان بیمه گر نباید به بحث پیشگیری و کاهش هزینه ‌های ناشی از بیماری بپردازد، راه دیگری که باید بپیماییم، هزینه ‌های توانبخشی است که هنوز در سازمان‌ های بیمه گر مغفول مانده است. یکی از آرزوهایم این بود که در سازمان های بیمه گر بخصوص بیمه سلامت، به مبحث پیشگیری و در آینده به هزینه ‌های توانبخشی بپردازیم. 
 
وزیر بهداشت با اشاره به طرح مشوق ‌های بیمه ‌ای جهت خدمات پیشگیرانه و مراقبت‌ های ارتقای سلامت، گفت: خوشبختانه این حرکت خردمندانه آغاز شده و با همت همکارانمان در استان گلستان، شاهد بهره برداری از این مجموعه هستیم، امروزه نظام سلامت، به دلیل بی توجهی به بحث پیشگیری بخصوص در حوزه بیماری های غیرواگیر، تلنباری از هزینه و مشکلات ناشی از بیماری ها را متحمل می شود و با حرکت هایی مانند پیشگیری از فشارخون و مشوق های بیمه ای و پرداختن به بیماری های غیرواگیر، می توان حرکت های موثری را در نظام سلامت آغاز کرد. از 380 هزار مرگ که در سال اتفاق می‌افتد، 313 هزار مرگ به علت ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر و حدود 100 هزار مرگ ناشی از ابتلا به پرفشاری خون است.
 
به گزارش وب‌دا نمکی در پایان گفت: امروز بدون پرداختن به ارتقای کیفیت، با توسعه کمّی نظام سلامت راه به جایی نمی ‌بریم. تردیدی ندارم که "خودمراقبتی" به عنوان یکی از اهدافی که در طرح "هر خانه، یک پایگاه سلامت" دنبال می کنیم و همچنین، ایجاد انگیزه برای ارائه دهندگان خدمت در پیشگیری از بیماری ها با توجه به آمار بالای مرگ ناشی از بیماری های غیرواگیر، بسیار موثر خواهد بود. لذا، این حرکت تا حد زیادی می تواند بار سنگین نظام سلامت را کاهش دهد، این طرح یکی از کیفی‌ ترین طرح‌های نظام سلامت است. امیدواریم در ماه‌ های آینده شاهد اجرای این طرح در سراسر کشور باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه