عمده مشکلات بهداشت و درمان به دلیل کم‌توجهی به سیاست‌های کلی سلامت است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن درویشیان با حضور در شورای معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیر از خدمات ارزشمند جامعه پزشکی، پرستاری و مدافعان سلامت به‌ویژه در مقابله با بیماری کرونا، تلاش این قشر خدوم را جهادی بزرگ نامید و افزود: جامعه درمان کشور انصافا در این آزمون خوش درخشید و ایثار آن ها ده‌ها پزشک و پرستار مدافع سلامت به جامعه تقدیم کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: عمده محورهای این سیاست‌ها مرتبط با وزارت بهداشت و برخی از آن ها به دستگاه‌های دیگر مرتبط است که درحال پیگیری هستیم که چه محورها و بندهایی تبدیل به قانون شده و چه مواردی مغفول مانده است. همچنین بخش هایی که تبدیل به قانون شده آیا به مرحله اجرا رسیده و در غیر این صورت علت آن چه بوده است، در آستانه تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه قرار داریم، ضروری است به سیاست‌های کلی و اسناد بالا دستی توجه شود و بر مبنای آن اعتبارات و سهم وزارت بهداشت و حوزه سلامت در نظر گرفته شود.

وی به برخی از محورهای سیاست‌های کلی "سلامت" همچون روزآمدن کردن برنامه های بهداشت و درمان، تهیه پیوست سلامت برای طرح‌های کلان توسعه‌ای، ایجاد و تقویت زیرساخت‌ها برای تولید فرآورده‌ها و مواد اولیه دارویی، پرداختن جدی به موضوع متولی گری سلامت، نظارت و برنامه‌ریزی راهبردی وزارت بهداشت در حوزه‌های مرتبط با سلامت، مدیریت نظام بیمه مانند ساماندهی بیمه‌های پایه و تکمیلی و کاهش سهم مردم از هزینه‌های درمان، بازشناسی و ترویج طب سنتی ایرانی، پرداختن به موضوع کالاهای آسیب‌رسان سلامت و دستیابی به مرجعیت علمی در حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: در سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب بر تولید مواد اولیه دارویی در داخل کشور تاکید شده است. اکنون با وجود این که ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، اما بخش قابل توجهی از مواد اولیه این داروها از خارج تامین می‌شود که خلاف سیاست‌های کلی سلامت است.

درویشیان درخصوص تامین منابع مالی پایدار برای حوزه سلامت تصریح کرد: در وضع عوارض بر محصولات و مواد و خدمات زیان‌آور سلامت باید بازنگری صورت بگیرد، موضوع تقدم پیشگیری بر درمان و الزامات آن بسیار مهم است و در این مورد، موضوع اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی مردم و ایجاد حساسیت در جامعه را باید مورد توجه قرار داد، سازمان بازرسی کل کشور در انجام ماموریت‌های وزارت بهداشت حمایت لازم را انجام می‌دهد، موضوع نظارت‌پذیری از اهم مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد و سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه آمادگی دارد به ارتقای فرآیند نظارت پذیری و کاهش مقاومت‌های احتمالی در برابر نظارت وزارت بهداشت بر حوزه‌های مختلف از جمله غذا و دارو کمک کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور بر توجه به تولید تجهیزات پزشکی و حمایت از شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: اخیرا اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است. حدود ۴۵ هزار شرکت دانش بنیان در کشور داریم که بعضا برخی از این شرکت‌ها گلایه دارند فرایند بررسی و اظهار نظر درمورد ایده‌هایشان طولانی است درحالیکه یکی از توفیقات کشورهای موفق دنیا ناشی از توجه به ایده‌ها، حتی ایده‌های بدون نتیجه است. حتی هزینه‌های هنگفتی در حمایت از آنها متحمل می‌شوند.

به گزارش ایرنا وی در پایان ضمن تاکید بر لزوم توجه جدی به موضوع جمعیت، فرزندآوری و روند کاهش نرخ رشد جمعیت گفت: نرخ رشد جمعیت نسبت به دهه ابتدایی انقلاب کاهش چشمگیری داشته که تبعات منفی و جدی در همه عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی زیادی برای کشور دارد، لازم است از سوی قوا و دستگاه‌های مختلف مورد توجه جدی قرار گیرد؛ البته گام‌های خوبی در وزارت بهداشت در این زمینه برداشته شده اما حتما باید تداوم داشته و تقویت شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه