آلودگی هوا سبب آسان‌تر شدن انتقال ویروس کرونا می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید محمد جزایری گفت: هنوز علل اصلی این ارتباط کاملا مشخص نشده ولی یکی از دلایل مهم، احتمالا کاهش پاسخ سیستم ایمنی افراد در نتیجه تماس مزمن با آلاینده های هوا است. در غیاب واکسن و داروی مناسب، تنها راه مقابله با ویروس تقویت سیستم ایمنی بدن است، در کشور ما به دلایل مختلف، میزان آلاینده های هوا در شهرهای بزرگ به خصوص تهران بالا است و معمولا از اواخر پاییز شاهد پدیده وارونگی دما هستیم که این موضوع احتمال شیوع بیماری های تنفسی را افزایش می دهد.

رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران ادامه داد: در صورتی که برنامه های منظم برای رفع معضل آلودگی هوا اندیشیده نشود، به احتمال فراوان شاهد افزایش چشمگیر موارد کووید - ۱۹ خواهیم بود، در خصوص تاثیر آلودگی هوا در افزایش بیماری کرونا در برخی از کشورهای دنیا نیز مطالعات نسبتا فراوانی در کشورهای هند، آمریکا، ایتالیا، پرو، انگلیس و آلمان انجام شده است که نشان می دهد در مجموع تماس های کوتاه مدت و بلندمدت با منابع اصلی آلودگی هوا سبب افزایش بروز بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید - ۱۹ می شود.

وی افزود: محققان ایتالیایی در بررسی های خود دریافتند که کرونا در شمال ایتالیا که بخش اصلی صنعتی این کشور است، مرگ و میر بیشتری داشته و بر اساس این بررسی ها، آلودگی هوا در این منطقه بیشتر گزارش شده است. البته عوامل موثر محیطی شامل کمبود ویتامین D "که نقش موثر در قبال دفاع بدن در برابر اثرات مخرب آلودگی هوا دارد" و دمای هوا و رطوبت در میزان بیماری و مرگ و میر نقش داشته اند، آلمان کمترین موارد ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا را داشته است، گفت: محققان آلمانی با بررسی عوامل این موضوع دریافتند که یکی از عوامل میزان پایین آلودگی هوا در این کشور بوده است.

جزایری داشتن ساختار مناسب پزشکی از جمله بیمارستان های مجهز، دسترسی آسان به وسایل حفاظتی و در دسترس بودن تست های تشخیصی را از جمله عوامل کاهش ابتلا و مرگ و میر در آلمان اعلام کرد و گفت: در کنار عوامل فوق، کاهش میزان آلودگی هوا هم در این زمینه نقش موثری داشته است، در تهران که از نظر خطر آلودگی و سرایت کووید - ۱۹ در وضعیت مناسبی به سر نمی رود، برداشتن محدودیت طرح ترافیک از نگاهی ممکن است سبب کاهش تماس افراد به دلیل استفاده از وسیله نقلیه شخصی شود، ولی از سوی دیگر سبب افزایش میزان آلاینده ها در هوا و احتمال افزایش موارد بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید - ۱۹ خواهد شد. بنابراین، توصیه می شود که دستگاه های اجرایی کشور از الان به فکر چاره اندیشی برای کاهش این معضل در آستانه ورود به فصل پاییز باشند.

رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران به همزمانی بروز عفونت های تنفسی از جمله آنفلوآنزا و کرونا در فصل پاییز اشاره کرد و گفت: در پاییز سال های قبل شاهد شیوع آنفلوآنزا بودیم اما امسال کرونا هم به آنها اضافه شده است که به همین دلیل باید بیشتر اصول بهداشتی رعایت شود، علائم، راه های انتقال و بسیاری از علائم بیماری های آنفلوآنزا و کرونا شبیه هم هستند، تفکیک این دو بیماری، بسیار مشکل است، آنفلوآنزا به دلیل وجود دارو و واکسن مناسب، قابل مدیریت است که اگر به موقع تشخیص داده شود، می توان آن را کنترل کرد، به احتمال فراوان، ویروس کرونا حداقل تا پایان سال ۱۴۰۰ با ما خواهد بود و مردم برای کنترل بیماری باید شیوه زندگی خود را تغییر دهند، به مردم توصیه می‌کنیم به اصول بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و عدم حضور غیرضروری در مجامع را به شدت توجه داشته باشند و تصور نکنند که این بیماری مهار شده است. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه