تعطیلی، راه سلامت مردم و مقابله با کرونا نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از همه معلمین سراسر کشور و اساتید، وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و آموزش عالی به دلیل این که موفق شدند درب مدارس و درب دانشگاه‌ها را به روی دانش آموزان و دانشجویان باز بگذارند تشکر می‌کنم. برای ما خیلی مهم بود که در شرایط کرونا بتوانیم همه ابزار و امکانات لازم را در اختیار بگیریم، پروتکل‌ها مورد مراعات قرار بگیرد و نوجوانان و جوانان از فرصت یادگیری و علم و دانش استفاده کنند.

رییس جمهوری ادامه داد: همه تلاش ما این است که همزمان با مقابله با کرونا بتوانیم بقیه کارهای لازمی که برای زندگی و آینده مردم مورد نیاز است آنها را هم با حفظ پروتکل‌های بهداشتی اجرایی و عملیاتی کنیم، جمعیت قابل ملاحظه‌ای به تحصیل علم می پردازند. بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز داریم از طرف دیگر دانشگاه‌ها، فرصت‌های تحصیلی تکمیلی و حوزه علمیه در کنار هم یک جمعیت بیست میلیونی را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: آنهایی که می‌گویند درس، علم و دانش مهم نیست بحث زندگی بیست میلیون نفری است که خودشان را آماده کردند یاد بگیرند، بیاموزند و صاحب مهارت شوند و بتوانند آینده خود را بسازند. یعنی بگوییم این جوانان نسبت به آینده خود هیچ اطمینانی نداشته باشند، هراس داشته باشند، درس نخوانند و بیکار در خانه و خیابان باشند. آثار سویی که در روحیه جوانان ایجاد می کند بسیار خطرناک است بنابراین خیلی مهم است که درب دانشگاه و مدرسه را باز بگذاریم اما در عین حال منحصر هم نکنیم که صرفا از طریق حضور باشد، اگر فردی مشکلی دارد بتوانیم از طریق فضای مجازی و صدا و سیما آموزش‌های لازم را در اختیار آنها قرار دهیم.

روحانی گفت: من از خانواده‌ها می‌خواهم در برابر شبهه‌افکنی‌ها تسلیم نشوند و کاملا هوشیار باشند و بدانند هم وزارت بهداشت و درمان و هم وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و آموزش عالی همه توان خود را به کار گرفته‌اند تا جوانان و نوجوانان ما بتوانند در یک محیط سالمی درس خود را ادامه دهند، آموزش یک بعد مهم است اما یک بعد مهم دیگر که گاهی از خود آموزش هم مهمتر است بعد پرورشی است یعنی دانش آموز باید سر کلاس بیاید و با استاد مواجه شود. شاید بسیاری از علم‌ها و دانش‌ها را از طریق دیگر آموخت اما درس استاد چیز دیگری است. پای درس استاد نشستن و زانو زدن در برابر استاد مفهم دیگری دارد و فضای دیگری ایجاد می‌کند بنابراین باید هم به آموزش و هم به پرورش و هم به جسم و هم به جان توجه کنیم.  

رییس جمهور اضافه کرد: امروز آموزش ما یک آموزش ترکیبی است و حضور دانش آموزان در بسیاری از مدارس به صورت شیفتی است اما در عین حال این راه برای جوانان باز شد. کاری که آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در هفته گذشته انجام دادند فضایی را به روی جوانان باز کردند و روحیه و نشاطی را ایجاد کردند، کشور به مساله آینده جوانان توجه دارد، بعضی‌ها ناراحت و عصبانی هستند. به خصوص کانال‌های ضدایرانی خارج‌ نشین از این که در داستان کرونا همه چیز به روال درست پیش می‌رود و مدیریت می‌شود، ناراحت هستند. 

وی اظهار کرد: اخیرا وزارت اطلاعات گزارشاتی از برخی موسسات ‌آمریکایی داد که آنها چقدر از این موضوع عصبانی هستند که ایران در حال تحریم با این فشارها چگونه هم مغازه‌اش باز است و مردم رفت و آمد می‌کنند و هم مجالس عزاداری و هم مساجدش به پا است، بیمارستان‌ها به مردم می‌رسند و مردم پشت درب بیمارستان نماندند، با کمبود دارو مواجه نیستند، در آن گزارشات نوشته که ما این همه فشار درست کردیم که در کرونا مردم به خاطر فشار دارو و پزشک و بیمارستان و تخت و آی سی یو به تنگ بیایند و به خیابان بریزند اما الان موجب تشکر از دولت ایران شده و کشورهای منطقه همه نگاهشان به ایران است و همه می‌بینند که ایران به بهترین وجه با کرونا مقابله کرده است.این نشان می‌دهد که دشمنان از آنهایی که دنبال علم و دانش هستند و خانواده‌هایی که آینده فرزندان خود را می‌خواهند ناراحت هستند.

روحانی ادامه داد: نگاه همه کشورهای منطقه به ایران است و می‌بینند که ایران به بهترین وجه با کرونا مقابله کرده است، این نشان می‌دهد که دشمنان از این وضعیت ناراحت هستند. آنهایی که دنبال علم و آینده خود هستند و خانواده‌هایی که آینده فرزاندانشان را می‌خواهند؛ ما که نمی‌دانیم که کرونا چه زمانی ادامه دارد و اینکه چه زمانی تمام می‌شود مشخص نیست؛ باید پروتکل‌ها را رعایت کنند، پایش و نظارت باید به خوبی انجام گیرد، من از بهداشت و درمان تشکر می‌کنم که به مدارس رسیدگی می‌کنند؛ در گزارش امروز آمده است که در شهر بم در استان کرمان بسیار خوب عمل شده بود، در یک شهر دیگر در خوزستان خوب عمل نشده بود در حالی که همه باید توجه داشته باشیم و تمام اصول بهداشتی را مراعات کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به آمارهای جهانی کرونا گفت: یک خطر بزرگ امروز متوجه نسل جوان است و ما فکر می‌کنیم که کرونا و مسائلی که پیش آمده برای بیماران زمینه‌ای و سالمندان هراس ایجاد کرده است، در حالی که بنابر آمار جهانی ۱۷ درصد جوانان گروه سنی ۲۴ تا ۳۰ سال دچار اضطراب و افسردگی هستند به ویژه چشم انداز آینده برای آنان روشن نیست که شغل و آینده آنان چه خواهد شد، آینده جوانان و برنامه ریزی برای آینده بسیار مهم است، همه باید دست به دست هم دهیم و خانواده‌ها نیز منافع خود و فرزندانشان را در نظر بگیرند و به بوق‌هایی که در کشورهای مختلف به راه انداخته شده است توجه نکنند، آنها "دشمنان" خیلی عصبانی هستند که چگونه با تحریم و فشار آنان مردم ایران همبستگی خود را حفظ کرده و دست به دست هم داده و پروتکل‌ها را مراعات می‌کنند و رعایت اصول بهداشتی خاری در چشم دشمنان ما است.

وی افزود: مسیر و روند مقابله با کرونا به خوبی پیش می‌رود، ماجرای کرونا با همه مشکلات دیگر متفاوت است و اگر در کشور ممکن است سیل و زلزله یا یک بیماری مانند آنفلوآنزا داشته باشیم، زمان اینها محدود است و بالاخره تمام می‌شود، آنفلوآنزا نیز هر ساله شایع می‌شود و دو تا سه ماه در زمستان محدود می‌شود و مردم از آن عبور می‌کنند، اما کرونا زمان مشخصی ندارد و معلوم نیست که چند ماه دیگر ادامه دارد و ما تا چه زمانی باید با آن مقابله کنیم و مخصوص به یک منطقه نیز نیست و سراسر کشور، منطقه و جهان را درگیر کرده است و هیچ جایی  در دنیا نداریم که از کرونا متحمل خسارت نشده باشد، کرونا یک حادثه بی‌نظیر در قرن است، سال دیگر ما به پایان ۱۴۰۰ می‌رسیم و در طول این قرن چنین حادثه‌ای را نداشتیم و در دنیا هم به این صورت نبوده است.

روحانی یادآور شد: از سال ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ چنین حادثه‌ای در ایران و دنیا نداشتیم، رعایت بلند مدت پروتکل‌ها ضروری است، در این شرایط همه چیز معنای خود را از دست داده و معنای خود را پیدا می‌کند، در آغاز بحران در کشورهای اروپایی و آمریکایی، مشاهده کردید که چه وضعی به وجود آمد، مردم به فروشگاه‌ها حمله کردند، در فرودگاه‌ها ماسک‌ها قاپیده می‌شد، دستمال کاغذی نبود، مواد غذایی نبود و... این داستان بی‌سابقه‌ای است ولی خوشبختانه یکجا ندیدید بین ایران و غیرایرانی در بیمارستان فرق گذاشته شود و رئیس بیمارستان به یک غیرایرانی بگوید صبر کن تا تخت خالی پیدا شود، در اروپا شرایطی ایجاد شد که برخی‌ها گفتند خانه سالمندان را ول کنید، در ایران نسبت به پیر و جوان، ایرانی و غیرایرانی و... تفاوتی قائل نشدیم. در دنیا گفتند چون این فرد سیاه است، برود به آخر صف. در اروپا و آمریکا بین مردم تبعیض قائل شدند ولی در ایران بین اقوام، مذاهب، داخلی و خارجی تبعیض ندیدیم و این نشانه حقوق‌بشر، معرفت و فرهنگ را دیدیم. 

رییس جمهور با اشاره به شرایط تحریمی کشور خاطرنشان کرد: داستان دیگری داشتیم و شاید هیچ کشوری نداشت، این بود که ما کشوری در تحریم بودیم. در شرایط بحران کرونا نگفتند برای خرید دارو، تبادلات بانکی آزاد باشد. درخواست ما برای دریافت پنج میلیارد دلار وام از صندوق بین‌المللی پول، با موافقت همه روبه‌رو شد ولی آمریکا نمی‌گذارد تا برای خرید دارو و غذا پنج میلیارد دلار وام بگیریم، کاخ سفید بویی از انسانیت نبرده است، کشورهایی دوست ما هستند، پول ما در بانک آنهاست، سه قفل روی آن زده و حاضر نیستند برای تامین نیازهای خودمان از آن استفاده کنیم. آنها می‌گویند آمریکایی‌ها مانع تبادل این پول هستند. 

وی اضافه کرد: چنین جنایتی تاریخ سراغ ندارد که یک کشور بخواهد برای تامین غذا، دارو و نیازهای مردم از پول خودش استفاده کند. برای آنها غیرقابل قبول است در کرونا چطور کشور اداره می‌شود، مردم بدانند برای سلامت‌شان راه تعطیل کار نیست، کسی نگوید مدرسه را برای سلامت بچه‌ها قفل بزنید، دانشگاه، بازار و رستوران را قفل بزنید. تعطیلی راه مقابله با کرونا نیست. مراعات اصول بهداشتی و توام با فعالیت ضروری راهکار است. این کار می‌تواند مردم و کشور را نجات دهد. مردم مدرسه، مسجد، عزاداری، دانشگاه و بازار نداشته باشند؟! این تسلیم شدن در برابر کرونا است، ایران بهترین شیوه مقابله با کرونا را در پیش گرفته تا فعالیت‌ها ادامه یابد و اصول بهداشتی هم رعایت شود.

روحانی با تاکید بر رعایت اصول بهداشتی گفت: چند روز پیش سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرد که هیچ چشم انداز قابل اعتماد و روشنی برای آینده همه گیری کرونا و خاتمه بیماری کرونا در یک ماه یا چند ماه دیگر وجود ندارد، همه اصولی که وزارت بهداشت تاکید می کند اعم از شست و شو دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن و موارد دیگر، مواردی هستند که ما را توامان در برابر کرونا و آنفلوانزا حفط می‌کند، امسال می تواند سال بدی باشد. اگر کرونا و آنفلوآنزا روی هم بیفتد و برای ما دردسر ایجاد کند، اما اگر با مراعات اصول بهداشتی در برابر کرونا و هم در برابر آنفلوآنزا ایستادگی کنیم می‌تواند بهترین سال باشد.

رییس جمهور گفت: اگر مردم اصول بهداشتی را مراعات کنند، در فصل پاییز مشکلی نخواهیم داشت اما اگر فاصله‌های اجتماعی رعایت نشود، رفت و آمدها ادامه داشته باشد، از ماسک استفاده نشود، با هر دو بیماری " کرونا و آنفلوآنزا " مواجه می‌شویم. باید تلاش کنیم سال ۱۳۹۹ راحت ترین سال برای ما در برابر هر ۲ بیماری باشد، وزارت بهداشت همه پیش بینی لازم را برای واکسن " آنفلوآنزا " انجام داده است، برای افرادی که درشرایط  شرایط پرخطر قرار دارند مانند افراد مسن و مبتلایان بیماری‌های زمینه‌ای پیش بینی شده است و شرایط را برای سایر مردم نیز فراهم می‌کنیم که اگر بخواهند از بازار آزاد این واکسن را تهیه کنند، مشکلی وجود نداشته باشد، از واکسن مهمتر «رعایت اصول بهداشتی» است که تا آخر سال با ما همراه است، در صورتی که این واکسن شاید فقط بر روی یک آنفلوانزای خاص تاثیر داشته باشد و ممکن است امسال هم یک آنفلوآنزای خاص و جدید بیاید و روی آن هم تاثیر نداشته باشد اما رعایت اصول بهداشتی، ما را تا پایان سال حفظ می‌کند. 

به گزارش ایرنا وی در پایان در خصوص مراسم اربعین گفت: مقامات بلندپایه عراق به صراحت به ما اعلام کرده‌اند امسال آمادگی پذیرایی از زائران اربعین ندارند البته وضعیت کرونا در عراق هم خوب نیست و گرفتار هستند و باید بتوانیم به آنها کمک کنیم، امسال مراسمی با عنوان راه پیمایی اربعین نداریم، هم راه‌پیمایی برای کربلا نداریم و هم راه‌پیمایی در ایران نداریم.البته عزاداری بر اساس پروتکل‌های بهداشتی برای اربعین و روزهای دیگر ماه صفر برگزار می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه