امکان تولید انبوه  واکسن آنفلوانزا برای چند میلیارد انسان وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی اکبر حقدوست گفت: واکسن‌ آنفلوانزا باید اواخر شهریور یا اوایل مهر تزریق شود، افرادی که مستعد نوع شدید آنفلوانزا هستند باید واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: معمولا واکسن کرونا برای گروه‌های پرخطر مانند سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای که مشکلات تنفسی دارند، استفاده می‌‌شود. در هیچ جای دنیا به جز در موارد استثنا توصیه نمی‌کنند که همه مردم واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند زیرا هزینه بالایی را برای بخش سلامت ایجاد خواهد کرد. شرایط ساخت این واکسن بسیار دشوار است و به دلیل مشکلات فنی که وجود دارد امکان تولید انبوه واکسن برای چند میلیارد انسان وجود نخواهد داشت.

وی افزود: در گذشته گروه‌های پرخطر را برای دریافت واکسن آنفلوانزا تحت پوشش قرار می‌دادیم و سعی می‌ کردیم واکسن در سیستم دولتی برای این افراد به اندازه کافی وجود داشته باشد. البته در بخش‌های خصوصی هم برای افرادی که خودشان مسر بودند واکسن را دریافت کنند واکسن تزریق می‌شد، با توجه اینکه شیوع ویروس کرونا و آنفلوانزا ممکن است در نیمه دوم سال همزمان باشد باید مفهوم پرخطربودن را وسیع‌تر ببینیم. به طور مثال اگر در گذشته گفته می شد افراد بالا ۶۵ سال واکسن را باید بزنند، شاید امسال گفته شود که بالای ۶۰ سال واکسن را باید تزریق کنند. اما این که گفته می‌شود افراد سالم و جوان هم باید این واکسن دریافت کنند درست نیست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان حق‌دوست در پایان گفت: احتمال همزمانی کرونا با آنفلوانزا در یک زمان کم است، اما صفر نیست. افراد باید بدانند سیستم ایمنی بدن به گونه‌ای است که اگر بدن با یک ویروس درگیر باشد شانس گرفتن ویروس دیگر کمتر می‌شود، اما ممکن است فرد در هفته ابتدایی آنفلوانزا را بگیرد و پس از بهبودی هفته بعد به بیماری کرونا هم مبتلا شود، برای تشخیص ویروس‌ها معمولا از روش‌های حاضر مانند پی‌سی‌آر و سی‌تی‌اسکن استفاده می‌شود و در حال حاضر درصدد آن هستیم که بتوانیم کیت‌های دوگانه ای ایجاد کنیم که بتوان با انجام یک آزمایش و نمونه گیری ۲ ویروس کرونا و آنفلوانزا را به خوبی شناسایی کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه