اغلب جمعیت دنیا به کرونا مبتلا خواهند شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده روز پنجشنبه در نشست مقدماتی دومین همایش بین المللی سلامت برای صلح در شیراز گفت: کرونا ثابت کرد که در شرایط کنونی باید بیشتر به صلح و آزادی خواهی فکر کنیم، امسال سال تحول آفرین در قرن ۲۱ است، همه گیری کرونا نژاد پرستی را به شکل عریان در امریکا نشان داد یک فرد سیاه پوست در جلوی چشم همه کشته می شود، اغلب جمعیت دنیا به کرونا مبتلا خواهند شد، شاید یک میلیارد نفر به این ویروس مبتلا شوند و ۳۵۰ میلیون نفر نیاز به بستری شدن داشته باشند، شاید تا یکسال آینده هم واکسن قابل اعتماد کرونا به جامعه نیاید و همه کشورها با کرونا درگیر باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت بهداشت با طرح این پرسش که آیا ممکن است ما در آینده همه گیری دیگری داشته باشیم ؟ و آیا همه گیری ها تکرار می شوند؟ گفت: پرداختن به صلح می تواند ایجاد همه گیری ها را کنترل کند، مهمترین علت به وجود آمدن همه گیری ها کاهش تنوع زیستی است با احترام به آموزه های زیست محیطی میتوانیم جلوی همه گیری ها را بگیریم، یکی از مهمترین علل همه گیری ها تخریب محیط زیست است، نابودی جنگل ها، عادی شدن تجارت حیوانات وحشی عامل اصلی همه گیری ها از جمله کرونا است، ۲۰ میلیارد دلار صرف تجارت حیوانات وحشی در چین شده است، حیوانات وحشی را می گیرم می فروشیم و این پدیده رو به افزایش است.

وی افزود: حیوانات وحشی بخصوص خزندگان در زندگی ما آمده اند، اینها بدترین ویروس ها را دارند، ۷۰ سال پیش کرونا در بدن خفاش شناخته شده است، قطعا باید از جنگل زدایی و تجارت حیوانات پیشگیری کنیم تا همه گیری کنترل شود، این سرمایه گذاری و صلح و مفاهمه می طلبد، ایران در زمینه ارتباط با کشورها برای دستیابی به صلح تلاش وافر داشته است، ما حتی با کشورهای متخاصم مثل امریکا نیز در این زمینه همکاری علمی داشته ایم، یک تیم مشترک برای مطالعات سرطان در این زمینه داریم و باید موضوع سرطان را حل کنیم و راه حل ارائه دهیم، مشکل سرطان در ایران در شرایط تحریم مورد بررسی قرار گرفت و با همکاری بین المللی کشورها از جمله امریکا در این زمینه دستاوردهای خوبی ایجاد شده است.

ملک زاده گفت: ما با مهمترین مراکز علمی دنیا در ارتباط هستیم، با آمریکا، کانادا، آلمان و انگلستان در این زمینه همکاری علمی متقابل داریم، در هر شرایطی باید به سمت حل مشکلات سلامت برویم و همکاری بین المللی داشته باشیم، باید مقاوم باشیم کوتاه نیاییم و با همکاری و تعامل جلو برویم، در رابطه با کرونا سازمان بهداشت جهانی از همه کشورها از جمله ایران دعوت کرد تا مطالعات را توسعه دهند، در ایران تیم درمانی خاص کرونا ایجاد شده است، همه مراحل قانونی و مجوز اخلاقی برای فعالیت این تیم اخذ شده است، ۶۵ محقق ایرانی در ۲۹ استان آماده شده اند و مطالعات درمان کرونا را آغاز کرده اند، ما جلسات هفتگی داریم، ایران دراین زمینه بیشترین مشارکت را با اروپا و امریکای جنوبی داشته است، بیشترین میزان بیمار در ایران  مطالعه شده است، حتی از فرانسه و سایر کشورها بیشتر روی کرونا مطالعه کرده ایم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: تحقیقات روی داروهای جدیدی در راه  است و ادامه دارد، در  شرایطی وارد مطالعات بین المللی شده ایم و ایجاد تفاهم کرده ایم که زمینه ساز صلح و دوستی همکاری بین المللی باشیم، به ویژه در مسایل سلامت حتی در سخت ترین شرایط این همکاری ها را ادامه داده ایم.

به گزارش ایرنا دومین کنگره بین المللی "سلامت برای صلح" با هدف تقویت تلاش های جامعه متخصصین سلامت برای گسترش صلح و گفتمان صلح در سطح جهان طراحی شده است. این کنگره در تاریخ ۲۲-۲۱ آبان ماه  ۱۳۹۹ در شهر شیراز برگزار خواهد شد. شهر شیراز، شهری تاریخی با پیشینه نوع دوستی و آرامش گستری است و شاعران به نامی همچون حافظ و سعدی نماد صلح و دوستی در تاریخ شیراز هستند.
 تقویت صلح توسط متخصصین سلامت از اهداف این کنگره است.

نخستین کنگره بین المللی سلامت برای صلح  ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷ همزمان با ۱۴ تا ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸ در شیراز  برگزار شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه