یکی از دلایل موفقیت در مدیریت کرونا، توسعه زیرساخت های سلامت بود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید کامل تقوی نژاد در مراسم تکریم و معارفه رییس و سرپرست دانشگاه علوم پزشکی دزفول که در سالن غدیر این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه در طول 7 سال گذشته، 37 هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت کشور افزوده شد و به عبارت دیگر، 30 درصد از ظرفیت های درمانی کشور در دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شد. 
 
وی افزود: سه میلیون متر مربع معادل 50 درصد از ظرفیت بیمارستان های کشور، در دولت یازدهم و دوازدهم بازسازی شد. یک هزار و 200 پروژه طرح تحول نظام سلامت شامل کلینیک های ویژه، بخش های ویژه، بلوک های زایمانی، مرکز بیماری های خاص به ویژه کنترل سرطان و همچنین 8 هزار پروژه بهداشتی در این مدت به بهره برداری رسیده و 17 هزار پروژه بهداشتی بازسازی شده است، سطح فرسودگی بیمارستانهای کشور از 60 به 40 درصد کاهش یافته و عمر ساختمانهای بخش بهداشت از 24 به 12.5 سال رسیده است و به کمک کادر بهداشتی و درمانی، خدمات ارزشمندی به مردم و بیماران ارائه شده است.
 
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: سلام و درود خداوند و احترام جانانه ما نثار آنهایی که خود را فدا کردند تا انسانیت و انسان باقی بماند شهدا که شمع فروزان تاریخ بشریت هستند. درود بر شهدای دزفول و خوزستان. خوزستان از خاک های مقدسی است که در تاریخ بشریت ماندگار است و به همه شهدای خوزستانی و شهدایی که در این استان، به فیض عظمای شهادت نائل شدند، درود می فرستیم.
 
تقوی نژاد ضمن یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت گفت: شهدای مدافع سلامت در حقیقت با آگاهی کامل جان خودشان را برای سلامتی مردم عزیز ایران فدا کردند. در جنگ ها معمولا با دشمن در ستیز هستند و در اثر تیر دشمن، افراد به شهادت می رسند اما در مسیر مبارزه با کرونا، شهدای سلامت جانشان را فدای دوست کردند و می دانستند که احتمال ابتلای آنها به کووید19 وجود دارد اما هیچ گاه دریغ نکردند که خودشان را در معرض خطر قرار دهند، باید اعتراف کنیم که بدیل شهدای دوران دفاع مقدس در شهدای سلامت، نهفته است. شرایط گرچه تغییر می کند اما در نهاد ملت بزرگ، حسینی و علوی ایران جوانمردی ها و رشادت ها ماندگار می شود و شهدای سلامت در تاریخ پر افتخار جمهوری اسلامی ایران، باقی خواهند ماند.
 
وی ضمن تقدیر از نیروهای بهداشتی و درمانی در راه مبارزه با کرونا در کشور یادآور شد: آنها از اولین روزهای اپیدمی جهانی کرونا، با هوشمندی، دانش و تجربه کافی یکی از افتخارات بزرگ را برای جمهوری اسلامی ایران رقم زدند و امروز نظام جمهوری اسلامی ایران در جهان، سربلند است و بسیار پر افتخار تر از کشورهایی است که حتی از نظر امکانات، زیرساخت ها و دانش پزشکی شاید از ایران جلوتر باشند. جوشش درونی کادر درمان و همکاری ارزشمند بخش بهداشت بود که ایران را به عنوان یکی از کشورهای موفق دنیا در مدیریت کرونا تبدیل کرد، مقام معظم رهبری فرمودند که نیروهای بهداشتی و درمانی خوش درخشیدند و امروز این مدال بزرگ بر گردن مدافعان سلامت آویخته است که بارها و بارها در هر شرایط و مناسبتی که پیش می آید، از سوی مقام معظم رهبری از آنها تجلیل و قدردانی می شود.
 
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: در ابتدای شیوع کرونا در سطح کشور به کمک نیروهای مسلح، 40 هزار تخت نقاهتگاهی در کوتاه ترین زمان ممکن راه اندازی شد گرچه نیاز به استفاده از این تخت ها وجود نداشت اما این اطمینان خاطر برای مسئولان به وجود آمد که اگر خدای ناکرده در اوج این بیماری قرار داشته باشیم، نیروهای مسلح و سایر دستگاه ها با همدلی و وفاق، در کنار وزارت بهداشت حضور دارند.
 
تقوی نژاد ضمن تقدیر از تلاش های موفق دکتر یوسف پریدار رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: مردم خیلی سریع تفاوت بین مدیران مخصوصا آنهایی که خالص، خادم و دارای عزت هستند را تشخیص می دهند. پذیرش مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی ایران، یک افتخار و امری مقدس است که علاوه بر کمک به همنوع خودمان، باید حافظ خون های ارزشمند شهدا باشیم که از تمامیت ارضی و مرزهای اخلاقی کشور، دفاع کردند.
 
وی با اشاره به توانمندی های دکتر قمیشی سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: وی از فرزندان سرزمین قهرمان دزفول است و دارای موفقیت های زیادی در زمینه های علمی و اجرایی است و در دوره اخیر در مدیریت کرونا یکی از همکاران نزدیک رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بود و کمک های موثری به استان خوزستان کرد، شهرستان دزفول حتما باید در بخش های زیرساختی و درمانی، تقویت شود. امروز از چندین بیمارستان و پروژه در حال ساخت بازدید کردیم که یکی از ویژگی های این پروژه ها، مشارکت ارزشمند خیرین در این طرح ها است. خیرین یاریگران اصلی نظام سلامت هستند و در این شهرستان، خدمات و مشارکت آنها برجسته است.
 
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت در صدد است که با همکاری و مشارکت خیرین سلامت، شاخص های درمانی در این شهرستان به متوسط کشوری نزدیک شود البته در وضعیت مطلوب باید به شاخص 2.6 تخت به ازای هر هزار نفر در کشور برسیم. پروژه های درمانی دزفول، دارای پیشرفت های مناسبی هستند اما با توجه به شرایط موجود و تغییر قیمت ها، باید اعتبارات کافی برای تکمیل و افتتاح آنها در نظر گرفته شود و ما در این زمینه و تقویت و ارتقای دانشگاه علوم پزشکی دزفول با تاسیس پردیس دانشگاهی آمادگی کمک داریم، مدیریت در شرایط جدید و نگاه به مسئولیت دچار تغییرات اساسی شده است و یک آیه یا حدیث اسلام مورد تاکید علمای علم مدیریت است و مدیران جدید باید از آموزه های دینی بهره بگیرند تا بتوانند مدیر شایسته ای باشند از جمله اینکه باید بدانیم که مدیریت در نظام نوین، تغییرات اساسی کرده است. 
 
تقوی نژاد اضافه کرد: در دانشگاه به دانشجویان مان می گوییم مهارت های مدیریت چند نوع است اما مهارت های جدیدی در مدیریت به وجود آمده که باید به آنها توجه کنیم. همه از کلمه سیاسی می ترسیم اما مدیران علاوه بر مهارت های ارتباطی، انسانی، ادراکی و تخصصی به مهارت های سیاسی و تعاملات و تعریف صحیح ذینفعان در مدیریت، نیاز دارند، شخصیت ما باید ساخته شود. برخی امور ذاتی و برخی دیگر اکتسابی است و شخصیت از جمله مواردی است که اکتسابی است و باید خود و استعدادمان را بشناسیم و آن را بروز دهیم. امروز مفهوم مدیر به تنهایی کافی نیست و باید نیروها را آموزش دهیم و بگوییم ما مربی هستیم و دست دیگران را بگیریم و حرکت کنیم و با آنها باشیم. 
 
وی افزود: رییس دانشگاه باید آن دانشگاه را حرکت دهد و باعث رشد آن در همه ابعاد شود. حرف زدن و صحبت کردن به تنهایی کافی نیست و شاید اثر داشته باشد اما کوتاه مدت است و مردم باید بفهمند آنچه می گوییم را در عمل انجام می دهیم. در تعریف جدید ذینفعان اگر به رقیب فکر کنیم، همانند گذشته در نظر گرفته نمی شود و امروز در نظام نوین مدیریتی، با رقبا در زمینه مالی، اداری، فنی و تخصصی همکاری می شود و تعهد، از الزامات اساسی مدیریت کشور است و تعهد موجب ایجاد اعتماد می شود، بنده بیشتر مسئولیت های مالی و اداری داشته ام. در سازمان قبلی که یکی از سازمان های اقتصادی کشور بود یک شعار داشتم و آن هم اعتماد بود و همین موضوع مورد توجه رهبران جمهوری اسلامی ایران نیز بود البته اول باید به خودمان، داشته ها و توانمندی های مان اعتماد کنیم و بعد هم بین خودمان و دیگران، اعتماد ایجاد کنیم.
 
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت تاکید کرد: حلقه گمشده نظام جمهوری اسلامی ایران بین مجریان و مردم، اعتماد است که باید تقویت شود و مردم دلسوزی، مسئولیت پذیری و تعهد ما را درک کنند و خدمتگزاری ما برای آنها، ملموس و عینی باشد اگر چنین باشد شاهد همکاری، تعامل و همراهی مردم هستیم، مسئولیت، امانتی است که به ما سپرده شده و همه جا بر مشکل گشایی از مردم، تاکید می شود. کلید حل مشکلات توسط مدیران، شناخت ویژگی هایی مانند اعتماد به نفس، رشد، آموزش و تعالی است که می تواند موجب رشد در محیط کسب و کار شود. ابزارهای جدید مدیریتی و نظام های نوینی که در این زمینه وجود دارد، به مدیران در پیشبرد اهداف کمک می کند. نیروی انسانی متخصص، همراه، توانمند و با انگیزه در دانشگاه علوم پزشکی دزفول، یکی از مهمترین دلایل موفقیت این دانشگاه می تواند باشد. 
 
تقوی نژاد گفت: خوشبختانه به علت موفقیتی که در برخی از رشته ها در دانشگاه علوم پزشکی دزفول به دست آمده، بخشی از مراجعین از سایر استانها به این شهرستان سفر می کنند که این کمک به همنوعان و دردمندان، موجب افتخار است و ما خودمان را افرادی بدانیم که در این مسیر توفیق پیدا کرده ایم تا دردمندی را دریابیم، وقتی فردی خودش را در مقام مسئولیت، کار و خدمتگزاری می بیند، سلامتی، وقت و زندگی خودش را وقف می کند تا مردم در آسایش باشند. در هر کجا مسئولیت داشته ام به همکارانم گفته ام بر اساس مطالعاتی که در 70 درصد از مدیران ارشد شرکت های تراز اول بین المللی انجام شده نشان داده که کسانی موفق اند که پرکار هستند. 
 
به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: هفته گذشته فردی به بنده پیام داد که آمدم دفتر شما و گفته اند که ساعت 11 شب از دفترت خارج می شوی و این شیوه مدیریت کهنه و قدیمی است باید بگویم که اتفاقا به کار نیاز داریم و اینکه یک رییس دانشگاه صبح سرکار برود و ساعت 12 یا 1 ظهر برای کار به اتاق عمل برود، طبیعتا کارهای دانشگاه، پیشرفت چندانی نخواهد داشت و باید کار و تلاش کرده و خودمان را وقف دانشگاه کنیم. مدیران پرکار قطعا موفق خواهند شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه