روسیه واکسن‌های خود را به مراکز بین‌المللی جهت تایید نمی‌فرستد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مینو محرز درباره افزایش آمار مبتلایان کرونا گفت: جهش کرونا در خردادماه بود که بعد کاهش پیدا کرد اما پس از تجمعات، مسافرت ها و برگزاری کنکور سراسری دوباره با افزایش شدید آمار مبتلایان و مرگ و میر مواجه شدیم و با بازگشایی مدارس وضعیت بدتر هم خواهد شد، ما دائم در روی موج هستیم و موج اول و دوم و سوم معنا ندارد.

وی در خصوص اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر ثبت سفارش 20 میلیون واکسن هندی افزود: قاعدتا بخش واکسیناسیون وزارت بهداشت تنها واکسن هایی را مورد تایید قرارمی‌دهد که توسط سازمان جهانی بهداشت، FCA آمریکا و یا اتحادیه اروپا تایید شده باشند و در صورت عدم تایید آن این واکسن ها وارد نخواهد شد، در خصوص واکسن روسی آنفلوآنزا از آنجایی که روسیه واکسن های خود را به مراکز بین المللی جهت تایید نمی فرستد ولی من چون شخصا اطلاعی از روند ساخت آن ندارم نمی توانم آن را تایید یا رد کنم.

متخصص بیماری های عفونی و عضو ستاد کشوری مبارزه با کرونا در خصوص واکسن های هندی گفت: هندوستان بزرگترین کارخانه های تولید واکسن را دارد و حتی یونیسف واکسن های مورد نیاز برای ریشه کنی سرخچه و اوریون در سال های گذشته را از کارخانه های هندی تهیه کرد و پس از آن در ایران مصرف شد. این کارخانه ها از امکانات تولید انبوه واکسن برخوردارند.

محرز درباره داروی اکتمرا در اثر بخشی جهت بهبود بیماران کرونایی گفت: داروی انتخابی برای درمان کرونا وجود ندارد اکتمرا داروی ضد ویروس نیست. اکتمرا جدیدترین دارویی است که برای درمان کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی داروهای مورد استفاده تا به امروز از تاییدیه سازمان بهداشت برخوردارشده اند؛ اما قطعیتی برای تاثیر گذاری این داروها وجود ندارد، قیمت اکتمرای وارداتی 80 میلیون و قیمت تولید داخل 2 میلیون است اما هنوز با اینکه برای بیماران بسیار بدحال استفاده می شود اثر بخشی قطعی آن در درمان کرونا تایید نشده است.

وی با تکذیب تاثیر گذاری دهانشویه ها در ازبین بردن ویروس کرونا گفت: باکتری‌هایی در دهان وجود دارد که برای بدن لازم هستند و می‌توانند از بروز بیماری جلوگیری کنند در حقیقت سیستم ایمنی بدن را بالا می برند. استفاده از دهانشویه ها تنها این باکتری‌ها را از بین می برد. تنها توصیه مفید در این زمینه مرطوب نگه داشتن دهان و استفاده مکرر از مایعات است.

به گزارش فارس متخصص بیماری های عفونی و عضو ستاد کشوری مبارزه با کرونا در پایان درباره کاهش استفاده از ماسک توسط ایرانیان با اظهار تاسف گفت: تنها راه های موثر در جلوگیری از ابتلا به این بیماری شست‌وشوی مکرر دست‌ها، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است. افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند تنها با این کار جان خود و اطرافیان شان را به خطر می‌اندازند. استفاده از ماسک علاوه بر جلوگیری از ابتلا به کووید-19، احتمال ابتلا به آنفولانزا را نیز کاهش می دهد. نتایج مثبتی در این خصوص در نیمکره جنوبی مشاهده شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه