شعار هفته جهانی کم‌شنوایی و ناشنوایی چیست؟
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید محمودیان گفت: "شنوایی برای زندگی: اجازه ندهید کم شنوایی محدودتان کند" مراقبت از شنوایی برای همه، غربالگری، درمان، توانبخشی و ارتباط موثر، امسال مورد تاکید قرار گرفته است.

رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت در آستانه 30 سپتامبر روز جهانی ناشنوایان گفت: تأکید سازمان جهانی بهداشت در سال 2020 میلادی بر روی مداخلات به موقع و مؤثری متمرکز شده است که بتوان بر اساس آن اطمینان حاصل کرد که افراد دارای اختلال کم شنوایی قادر به دستیابی به همه قابلیت های اصلی زندگی خود در تمامی ابعاد باشند، این موضوعی است که نیاز به توجه و مشارکت همه نهادها، سازمان ها و مردم خواهد داشت لذا باید تمامی انتخاب های موجود در این زمینه مورد توجه جدی قرار گیرند.

وی پیام های کلیدی هفته جهانی ناشنوایی را چنین توضیح داد: مراقبت از گوش و سلامت شنوایی، راههای ارتباطی ما را با افراد جامعه خودمان و جوامع مختلف و در سطوح جهانی در ابعاد مختلف زندگی میسر می سازد. ارزیابی و شناسایی عوامل خطر بروز کم شنوایی و تلاش در جهت کاستن علل مولد آنها، نقش بسزایی در جلوگیری از روند رو به افزایش موارد جدید کم شنوایی دارد، برای افرادی که به نوعی دچار کم شنوایی هستند، انجام مداخلات مناسب و به موقع مراقبتی می‌تواند دسترسی به آموزش، اشتغال و ارتباطات موثر این عزیزان را در جامعه تسهیل نماید.عدم دسترسی افراد کم شنوا به مداخلات بموقع و مناسب مراقبتی، نظیر استفاده از سمعک و پروتز های کاشت حلزون شنوایی، آثار بسیار سوئی را در ابعاد جهانی به ارمغان خواهد آورد.

محمودیان گفت: انجام مداخله های بموقع شنوایی در کشورها باید از طریق نظام های مراقبت بهداشتی اولیه انجام پذیرد، شنوایی مناسب و برقراری ارتباط موثر در تمام مراحل زندگی افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. با اقدامات پیشگیرانه مناسب مانند: محافظت شنوایی در برابر اصوات بلند، اجرای اقدامات مراقبتی از سلامت گوش و شنوایی و ایمن سازی افراد در برابر بیماری های عفونی میتوان از ابتلا به کم شنوایی" و بیماریهای گوشی مربوط به آن" جلوگیری کرد، دولت ها باید برای ادغام برنامه های مراقبت از گوش و شنوایی در برنامه های ملی سلامت کشور با هدف توسعه پایدار و پوشش جهانی بهداشت اقدام کنند. سرمایه گذاری در مداخلات مراقبتی مقرون به صرفه به نفع افراد کم شنوا خواهد بود و سود مالی موثری را برای کل جامعه به ارمغان خواهد داشت.

به گزارش وب‌دا رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: با شناسایی به موقع کم شنوایی و بیماری های گوشی مربوط به آن و دریافت مراقبت های بموقع و مقتضی، می توان آن را بخوبی کنترل و از عوارض مربوط به آن جلوگیری کرد. افرادی که در معرض خطر کم شنوایی هستند، باید شنوایی خود را بطور دوره ای ارزیابی کنند، افرادی که دچار کم شنوایی و یا دارای بیماری های گوش با خطر کم شنوایی هستند، باید مراقبت های خود را از یک ارائه دهنده خدمت شنوایی شناس در سطوح مختلف خدمات مراقبتی مربوطه تحت نظارت شبکه بهداشت و درمان دریافت کنند، اقدامات به موقع پیشگیرانه برای جلوگیری و رفع کم شنوایی و یا ناشنوایی در طول زندگی یک ضرورت است.

پایان پیام/

مطالب مشابه