هیچ چشم اندازی برای پایان بیماری کرونا وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی ربیعی روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی درباره اجرای تعطیلات گسترده و قرنطینه و مخالفت شورای عالی امنیت ملی با ‌آن گفت: اساسا شورای عالی امنیت ملی هیچ مصوبه ای در زمینه تعطیل شدن یا نشدن نداشته است، و این خبر شایعه، نگاه تقلیل گرایانه و جهت‌دار نسبت به تصمیات است؛ تنها مصوبه و تایید شورای امنیت ملی، تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا بوده است که اعلام کرده مصوبات آن مانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است که این مصوبه به امضای رهبر معظم انقلاب رسیده است.

سخنگوی دولت به جلسه ستاد ملی کرونا در حضور رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: تشخیص همه تعطیلی‌ها به عهده کمیته سلامت ستاد ملی کرونا است که ریاست آن به عهده وزیر بهداشت است. معمولا در کشور ما همه نظر می‌دهند که این هم یکی از مواهب کشور ما است که در هر رده تصمیم گیری هر کسی هر نظری دارد اعلام می‌کند، آنچه که ملاک عمل است تصمیم کمیته بهداشت و سلامت ستاد کرونا به ریاست وزیر بهداشت است و هر تصمیمی که آنها در مورد تعطیلی‌ها بگیرند، قطعا اجرا می شود، اساسا دنیا یک شیوه خاص برای مقابله کرونا نداشته است و صرفا از یک کشور حرف نمی‌زنیم و کشورهای مختلف سیاست‌ها و شیوه‌های مختلف داشته‌اند.

وی افزود: ناچاریم تعطیلی را هر جا که لازم است انجام بدهیم و در عین حال عمل به پروتکل های بهداشتی را دستور کار قرار دهیم، و زندگی با پروتکل را ترویج کنیم. هیچ چشم اندازی برای پایان بیماری مثلا برای یک سال یا دو سال وجود ندارد بیشتر باید روی این متمرکز شویم که مردم در یک تلاش همگانی، پویشی ایجاد شود که همه از کودکی تا بزرگسالی و سالمندی دستور العملهای بهداشتی را رعایت کنند، شیوع ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در دید و بازدیدها افزایش پیدا کرد، ۸۸ درصد مرگ و میرهای کشور در سالمندان یا بیماران زمینه ای است. در دوره اوج اول در اروپا، سالمندان زیادی فوت کردند اما ما مراقبت های خوبی از سالمندان داشتیم که خوشبختانه درمراکز نگهداری بهزیستی دولتی و خصوصی هستند فوتی زیادی نداریم ولی به یک باره مراودات خانوادگی منجر به افزایش تعداد فوتی‌ها شد، برای جلوگیری از شیوع کرونا و افزایش فوتی، بیشتر از تعطیلی مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم مهم است.

ربیعی درباره ضمانت اجرایی تصمیمات ستاد ملی کرونا گفت: در موضوع مقابله با کرونا سیاست‌گذاری به عهده ستاد ملی مقابله با کرونا و چگونگی اجرای مصوبات به عهده قرارگاه است، استان‌ها هم تقریبا حالت قرارگاهی گرفته‌اند، بعلاوه وظیفه پیشنهاد به ستاد ملی دارند و تمام وظایف قرارگاه توسط استان‌ها اجرا می‌شود، در زمینه پاساژها و فعالیت‌های گروه ۲، ۳ و ۴ کنترل به صورت کامل انجام می‌شود و ضمانت اجرا هم دارد، گزارش اخطارها و تعطیلی‌ها وبرخوردهای جدی، وجود دارد. فقط در یک مورد با احتیاط رفتار می کنیم. افرادی که در مراکز عمومی از ماسک استفاده نمی‌کنند که آن هم در این زمینه بحث کردیم تا تقلیل پیدا کرد و کاملا هم اجرا می‌شود

سخنگوی دولت اضافه کرد: در مراکز عمومی که طرح «ماسک پوشیدن از خانه تا خانه» اجرا می شود اگر این طرح را مراعات نمی کنند یک پیچیدگی‌هایی وجود دارد که برای آن هم تمهیداتی اندیشیده شده است تا تنش صورت نگیرد و افراد ملزم به اجرا شوند، ضمانت اجرای مصوبات بالاست، در سفرهای اخیر مشاهده شد که وقتی تصمیم گرفته شد با ضمانت اجرایی بالایی هم عملیاتی شد، اگر دستورالعمل‌های بهداشتی به همین شکل اجرا شود و همکاری‌های عمومی صورت بگیرد امیدواریم درهفته‌های آینده میزان مرگ و میرها کاهش پیدا کند.

وی درباره ادعای حضور چشمگیر ایران در آزمایشات بالینی اظهار کرد: این دارو دارویی نیست که کشوری بخواهد به خاطر انجام آزمایش به ما داده باشد. ما ۹۷ درصد داروها را خودمان تولید می‌کنیم و حتی تولید داروهای گرانقیمت را هم شروع کرده‌ایم و ۳ درصد دارو را وارد می‌کنیم. اینکه یک کشوری برای آزمایش به ما دارو بدهد، چنین چیزی نبوده است، پزشکان مختلف داروهای مختلفی تجویز می‌کنند که یک بخش از این داروها در شبکه بهداشت و درمان است و یک بخش را هم از بازار آزاد تهیه می‌کنند. همکاری ما با سازمان بهداشت جهانی این بود که اثر این داروها بر بیمارانی که آن را مصرف می‌کنند، سنجیده می‌شود و در گروه‌های آزمایشی مشخص و نتایج آن به سازمان بهداشت جهانی داده می‌شود.

به گزارش ایرنا ربیعی خاطرنشان کرد: تا جایی که من اطلاع‌دارم حداقل بیش از ۴۰ کشور در این آزمایش جهانی مشارکت دارند. البته شاید عدد من، قدیمی و مربوط به روزهای اول باشد و اکنون کشورهای بیشتری مشارکت داشته باشند، گستردگی همکاری ما به دلیل مشارکت بیشتر پژوهشگاه ما بوده که خوشبختانه پژوهشگران علمی و شرکت‌های دانش‌بنیان ما در زمینه دارو تلاش بسیار خوبی داشتند، اساساً این تلقی که یک کشوری دارویی را ساخته و می‌خواهد روی ما آزمایش کند، چنین چیزی نیست. اینها داروهای متداول است و وقتی سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌کند اثر این داروهای متداول، کم یا زیاد است براساس همین کارهایی است که صورت می‌گیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه