شهادت در عرصه سلامت، آگاهانه ترین نوع شهادت است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در جلسه کمیته ملی شهید خدمت که صبح  امروز و با حضور پوراصغری، معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه و  سعید اوحدی، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر مدیران و معاونین در ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد، ضمن قدردانی برای پیگیری امور مربوط به شهدای خدمت عرصه سلامت، گفت: تکریم شهدا تکریم ساختارهای قدرتمند و ارزشی یک نظام است و بی حرمتی نسبت به شهید و خانواده اش لرزان کردن پایه های حکومتی است که مبتنی بر خون شهدا ایستاده است. هرچند کسی که شهید شده است، به جایگاهی رسیده که نیازی به تکریم بندگان خاکی خدا ندارد، آنها به پروردگار و اولیا الله بسیار نزدیک هستند و این ما هستیم که نیازمند شفاعت آنها در روز قیامت هستیم.
 
وی افزود: شهدا در تمام زمینه ها که برای آب، خاک، سرزمین، سلامت، حرمت، دین و آیین یک کشور جنگیده و به فیض رفیع شهادت نایل شوند، در اوج رستگاری اند. شهدایی مانند دکتر زارع که چشم پزشک فوق تخصص قرنیه بود، چنانچه بخواهیم از بعد مسائل مادی به مساله بنگریم، اگر قرار بود از حرفه اش کسب درآمد کند، از هر جراحی می توانست چند برابر مبالغی که مجموعه های دیگر می خواهند از خانواده هایشان حمایت کنند، درآمد کسب می کرد. ضمن اینکه سایه ارزشمند یک دانشمند و فرهیخته از مملکت کم شده است و با هیچ معیار مادی نمی توان آن را سنجید. بنابراین، تکریم شهدا تکریم یک مملکت، نظام، دیدگاه و عزت و غرور ملی است که مایه سرافرازی و ماندگاری یک ملت در طول تاریخ می شود.
 
وزیربهداشت ادامه داد: تکریم و احترام به شهدا بسیار مهم است، در سفرهای استانی، اولین کاری که می کنیم رفتن به گلزار شهدا و ادای احترام به مقام شامخ آنهاست و اولین دعایی که می کنم این است که "خداوندا مرا شرمنده شهدا نکن". نباید از خانواده مکرم شهدا غافل شد، اظهار کرد: در ایام انقلاب به طرق مختلف عزیزانی را قبل، حین و بعداز انقلاب و همچنین روزهای دفاع مقدس از دست دادیم و شهید شدند. اما عده ای مظلومانه و عده ای آگاهانه شهید شدند. اینکه فرد با علم و آگاهی تن به آتش زده و تا خط مقدم پیش رود، بسیار متفاوت است. اما شهادت در عرصه سلامت، آگاهانه ترین نوع شهادت است. یعنی شهادتی که در اوج معرفت و به معنای بریدن از دنیای فانی اتفاق افتاد، یعنی کمال عشق. " کسی می تواند در پای عشق بمیرد که پیش از آن، دنیا در پیش چشمش مرده باشد." 
 
نمکی تصریح کرد: شهدای سلامت با علم و آگاهی به خطرناک بودن این ویروس مهلک، در حالیکه با کمبود ماسک و لباس محافظتی روبرو بودیم، دل به آتش زدند و مانند پروانه به دور بیمار گشتند و سوختند، برعکس آنچه در دفاع مقدس اتفاق افتاد، ما در عرصه شهدای سلامت، بیش از سرباز، ژنرالهایمان از دست دادیم. چراکه می خواستند خط شکن باشند و سربازان پشت سر این فرماندهان حرکت می کردند و لذا هرچه آنها را عزیز بداریم، نظام جمهوری اسلامی را عزیز شمرده ایم. حرمت این عزیزان، حرمت نظامی است که در اوج تحریم ها توانست در کمتر از دوماه میزان مرگ و میرها را در اوج مضایق مالی به کمتر از یک پنجم و میزان بستری ها را به 20 درصد برساند و در شرایطی که هنوز کشورهای غربی با ویروس درگیر نشده بودند، رکوردی تاریخی را در کنترل و مدیریت بیماری ثبت کند، کادر بهداشت و درمان کشورمان در این ایام سخت توانستند با 1.6 تخت بیمارستانی به ازای هر 1000 نفر جمعیت، از کشورهایی که حداقل 7 تخت به ازای هر 1000 نفر و سه برابر نیروی انسانی نسبت به تخت هایشان دارند، پیشی بگیرند.
 
به گزارش وب‌دا در ادامه این جلسه کامل تقوی نژاد، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ ریزی وزارت بهداشت با اشاره به دستورالعمل تعیین مصادیق شهدای سلامت، به توضیح اقدامات اجرایی به منظور تهیه چک لیست کاملی از مشخصات فردی شهدای مدافع سلامت پرداخت و گفت: تاکنون از بین 139 پرونده که از دانشگاه های مختلف به دست ما رسیده، براساس مصادیق مورد نیاز، دستورالعمل ها و صحت و سقم اطلاعات و بررسی های همه جانبه، نتیجتا با رای کمیته ها، 20 پرونده را نهایی کرده ایم.
 
در این جلسه، 20 پرونده از شهدای خدمت عرصه سلامت مصوب تلقی شد و ادامه بررسی ها در این خصوص به جلسات بعدی موکول شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه